Rosturizm Oʻzbekiston yoʻnalishi boʻyicha charter reyslarini tashkil qilishni boshladi. Bu haqda boshqarma matbuot xizmatiga tayanib, Financial One xabar bermoqda.
Uning rahbari Zarina Doʻgʻuzova yaqinda Turizm vazirligi rahbari Aziz Abduhakimov bilan uchrashdi. Muzokaralar chogʻida u Rossiya tomonining turistik charterlarga, shuningdek, sayyohlik yoʻnalishlarini birgalikda ishlab chiqishga qiziqishi haqida gapirdi.
Rosturizm prognozlariga koʻra, yil oxiriga qadar ikki tomonlama sayyohlar oqimi 20−30% ga oʻsishi va 700 ming kishini tashkil qilishi mumkin. Bu pandemiya boshlanishidan oldingi 2019-yilga nisbatan 35% ga koʻpdir.
Hisob-kitoblarga koʻra, Oʻzbekiston may bayramlari davrida rossiyaliklar uchun eng koʻp talab qilinadigan 3 ta davlat qatoriga kirdi. Sayyohlar oqimining koʻpayishiga vizasiz rejim, shuningdek, ikki davlat oʻrtasidagi aviaqatnovdagi cheklovlarning olib tashlanishi yordam bermoqda.
Oʻzbekiston Rossiya uchun MDHda eng rivojlangan yoʻnalish hisoblanadi, dedi Dogʻuzova. Har hafta 100 tagacha ikki tomonlama reyslar amalga oshiriladi.
Keyingi 3−5 yil ichida oʻzaro turistik sayohatlar soni yiliga 2 mln.ga yetishi mumkin. Bunga reyslar va davlatlararo sayyohlik yoʻnalishlarini kengaytirish hisobiga erishiladi, deyiladi xabarda.
Fevral oyida rossiyalik aviayoʻlovchilar orasida Oʻzbekistonga parvozlarga talab ortib borayotgani qayd etilgan edi. Oʻshanda Oʻzbekistonning 5 ta shahri eng yaxshi 20 ta yoʻnalishga kirdi, Toshkent esa kuchli uchlikka kirdi.
Rossiya Turoperatorlari assotsiatsiyasi mart oyi boshida Oʻzbekistonga sayyohlarning “katta” oqimini bashorat qilgan edi. Bu Rossiya MIR tizimining bank kartalari toʻlov uchun qabul qilinadigan bir nechta mamlakatlardan biridir.
11-mart kuni ikki davlat bosh vazir oʻrinbosarlari 20 banddan iborat rejani imzolash orqali oʻzaro sayyohlar oqimini oshirishga kelishib oldilar. Ular orasida “Buyuk ipak yoʻli” transchegaraviy sayyohlik yoʻnalishi, shuningdek, turizmning turli turlari uchun maxsus paketlar bor.
May bayramlarida xorijga uchishni xohlovchi rossiyaliklar orasida Oʻzbekiston talab boʻyicha ikkinchi oʻrinni egalladi. Sayyohlik agentliklari respublikaga qiziqish ortib borayotganini taʼkidladilar.
Avvalroq Spot “Uzbekistan Airways” Toshkentdan Pragaga charter reyslarini yoʻlga qoʻygani haqida yozgan edi.

Ростуризм приступил к организации чартерных рейсов в направлении Узбекистана. Об этом сообщает Financial One со ссылкой на пресс-службу ведомства.
Его руководительница Зарина Догузова недавно встречалась с главой Минтуризма Азизом Абдухакимовым. В ходе переговоров она рассказала об интересе российской стороны к туристическим чартерам, а также к совместной разработке туристических маршрутов.
По прогнозам Ростуризма, двусторонний турпоток к концу года может вырасти на 20−30% и составить 700 тысяч человек. Это на 35% больше, чем было в 2019 году до начала пандемии.
Согласно подсчётам, Узбекистан вошёл в топ-3 востребованных стран для россиян на период майских праздников. Увеличению турпотока способствует безвизовый режим, а также снятие ограничений на перелёты между двумя странами.
Узбекистан для России является самым развитым направлением в СНГ, заметила Догузова. Еженедельно выполняются до 100 двусторонних рейсов — больше, чем в ОАЭ или Египет, и с более широкой маршрутной сеткой.
В ближайшие 3−5 лет число взаимных турпоездок может достичь 2 млн в год. Достичь этого удастся за счёт расширения числа полётов и межгосударственных туристических маршрутов, отмечается в сообщении. Соответствующие шаги вошли в план, утверждённый сторонами.
Растущий спрос среди российских авиапутешественников на рейсы в Узбекистан отмечался ещё в феврале. Тогда в топ-20 направлений вошли 5 узбекских городов, а Ташкент попал в первую тройку.
Ассоциация туроператоров России в начале марта спрогнозировала «массовый» поток туристов в Узбекистан. Это одна из немногих стран, где к оплате принимаются банковские карты российской системы «МИР».
11 марта вице-премьеры двух стран договорились об увеличении взаимного турпотока, подписав план из 20 пунктов. В их числе — трансграничный туристический маршрут «Великий Шёлковый Путь», а также специальные пакеты по разным видам туризма.
Узбекистан занял второе место по востребованности среди россиян, желающих на майские каникулы улететь за рубеж. Турагентства отметили рост интереса к республике — как к традиционным экскурсиям, так и к «карточным турам».