Finlyandiyaning Metso Outotec konserni Olmaliq kon-metallurgiya kombinati bilan uskunalar yetkazib berish boʻyicha shartnoma tuzdi. Bu haqda kompaniya matbuot xizmati yozmoqda.
Shartnoma qiymati 100 mln yevrodan oshadi. U maydalagichlar, filtrlar, analizatorlar, boshqaruv bloklari va boshqa jihozlarni loyihalash, ishlab chiqarish va yetkazib berishni oʻz ichiga oladi. Ularni oʻrnatish, sozlash va texnik xizmat koʻrsatish kompaniya mutaxassislari tomonidan amalga oshiriladi.
Uskunalar yiliga 60 mln tonna quvvatga ega qurilayotgan mis-oltin-molibden boyitish majmuasi uchun moʻljallangan. Zavod 2024-yilda ishga tushirilishi rejalashtirilgan “Yoshlik-1” koniga xizmat koʻrsatadi.
Zavodning metallurgiya mahsuldorligi va energiya samaradorligini optimallashtirishga alohida eʼtibor qaratildi, — deydi Metso-ning Mineral biznes yoʻnalishi rahbari Markku Terasvasara.
Metso Outotec — togʻ-kon va metallurgiya sanoati uchun sanoat uskunalari ishlab chiqaruvchi Finlandiya kompaniyasi hisoblanadi. Kompaniya 2020-yilda Metso Minerals va Outotec qoʻshilishi natijasida tashkil etilgan. 2021-yilda uning daromadi 4,2 mlrd yevroni tashkil etdi.

Финский концерн Metso Outotec заключил с Алмалыкским горно-металлургическим комбинатом контракт на поставку оборудования. Об этом пишет пресс-служба компании.
Стоимость контракта превышает 100 млн евро. В него входит проектирование, производство и поставка измельчителей, цистерн для флотации, фильтров, анализаторов, блоков управления и другого оборудования. Их установкой, наладкой и обслуживанием займутся специалисты компании.
Оборудование предназначено для строящегося медно-золото-молибденового обогатительного комплекса мощностью 60 млн тонн в год. Фабрика будет обслуживать месторождение Ёшлик-1, запуск которого намечен на 2024 год.
«Особое внимание уделялось оптимизации металлургической производительности и энергоэффективности фабрики», — отметил руководитель бизнес-направления полезных ископаемых Metso Маркку Терясвасара.
Ранее Spot сообщал, что Fitch присвоило АГМК первый кредитный рейтинг — «BB-» со «стабильным» прогнозом.
Metso Outotec — финский производитель промышленного оборудования для горнорудной и металлургической промышленности. Компания была создана в 2020 году после слияния Metso Minerals и Outotec. Выручка за 2021 год составила 4,2 млрд евро.