Moʻgʻuliston Oʻzbekistonga charter reyslar orqali goʻsht va boshqa mahsulotlar yetkazib berishni tashkil qilishni rejalashtirmoqda, deb yozadi Qishloq xoʻjaligi vazirligi matbuot xizmati.
Shu va boshqa masalalarni Qishloq xoʻjaligi vaziri oʻrinbosari Alisher Toʻrayev va Oʻzbekistonga tashrif bilan kelgan Moʻgʻuliston TIV rahbari oʻrinbosari Batsumber Munxjin muhokama qilishdi. Uchrashuvning asosiy mavzusi qishloq xoʻjaligi sohasi va undagi hamkorlik masalalari boʻldi.
Suhbat chogʻida chorvachilik Moʻgʻuliston agrar tarmogʻining asosiy yoʻnalishi ekanligi taʼkidlandi. Mamlakatda qariyb 70 mln bosh qoramol bor. Moʻgʻuliston tomoni Oʻzbekistonga goʻsht yetkazib berish hajmini oshirishni taklif qildi.
Endi ikki tomonlama yuk tashish quruqlik orqali amalga oshiriladi, dedi Munxjin. Ularning hajmini oshirish uchun u charter reyslarini tashkil etishni taklif qildi.
Uchrashuv yakunlari boʻyicha tomonlar Moʻgʻuliston Oʻzbekistonga goʻsht va goʻsht mahsulotlari eksportini oshirishga kelishib oldilar. Oʻzbekiston, oʻz navbatida, Moʻgʻuliston bozorini qoʻshimcha hajmda oziq-ovqat va qishloq xoʻjaligi mahsulotlari bilan taʼminlaydi.
Avvalroq Spot goʻsht va boshqa 21 turdagi oziq-ovqat mahsulotlari uchun bojxona toʻlovi yil oxirigacha nolga tenglashtirilgani haqida xabar bergan edi.

Монголия планирует организовать поставки мяса и других товаров в Узбекистан чартерными авиарейсами, пишет пресс-служба Минсельхоза.
Этот и другие вопросы обсуждали заместитель министра сельского хозяйства Алишер Тураев и замглавы монгольского МИД Батсумбер Мунхжин, прибывший в Узбекистан с визитом. Главной темой встречи была сельскохозяйственная сфера и сотрудничество в ней.
В ходе беседы отмечалось, что животноводство — главная отрасль аграрной сферы Монголии. В стране насчитывается около 70 млн голов крупного и мелкого рогатого скота. Монгольская сторона предложила нарастить поставки мяса в Узбекистан.
Сейчас двусторонние перевозки товаров выполняются сухопутным путём, отметил Мунхжин. Для увеличения их объёма он предложил наладить чартерное авиасообщение.
По итогам встречи стороны договорились, что Монголия увеличит экспорт в Узбекистан мяса и мясной продукции. Узбекистан, в свою очередь, обеспечит монгольский рынок дополнительным объёмом продуктов питания и сельхозпродукции.
Ранее Spot сообщал, что на мясные субпродукты и ещё 21 вид продовольственных товаров таможенная пошлина обнуляется до конца года.