Shavkat Mirziyoyev tomonidan imzolangan qarorga koʻra, 2022-yil oxirigacha qishloq xoʻjaligi sohasida umumiy qiymati $400 milliongacha boʻlgan investitsiya loyihalari ishga tushiriladi. Buning uchun xalqaro moliya institutlari mablagʻlari yoʻnaltiriladi.
Har bir hududda kamida bittadan agrologiya markazi tashkil etilib, u yerda qishloq xoʻjaligi mahsulotlariga xalqaro sifat sertifikatlari beriladi.
Toshkent va Fargʻona viloyatlarida ishlab chiqaruvchilar oziq-ovqat sifati va xavfsizligini nazorat qiluvchi laboratoriyalar ochadi. Sifat standartlarini joriy etish bilan shugʻullanuvchi kadrlar tayyorlash uchun Qoʻqon shahrida oziq-ovqat texnologiyalari va muhandislik instituti tashkil etiladi.
Fargʻona vodiysining uchta tumanida xususiy sektorni jalb qilgan holda meva-sabzavot mahsulotlarini intensiv yetishtirish boʻyicha tajriba loyihalari boshlanadi. Shuningdek, zararkunandalar, kasalliklar va qurgʻoqchilikka chidamli, serhosil ekin navlarini yetishtirishni yoʻlga qoʻyadi.
Bundan tashqari, Andijon, Namangan, Fargʻona, Jizzax, Samarqand, Xorazm viloyatlarida qishloq xoʻjaligiga xizmat koʻrsatish markazlari ochiladi. Ular fermerlarga 100 dan ortiq ilmiy, oʻquv, axborot va maslahat xizmatlarini koʻrsatadi.
Yil oxirigacha Agroplatform tizimi ishga tushiriladi. U orqali fermer xoʻjaliklari imtiyozli kredit va sugʻurta olish, shartnomalar tuzish, lizingga texnika olish va boshqa xizmatlar uchun ariza topshirish imkoniyatiga ega boʻladi.
Qishloq xoʻjaligi uchun 26 turdagi subsidiyalar olish uchun arizalarni toʻplash, koʻrib chiqish va tasdiqlash jarayoni “Agrosubsidiya” tizimi orqali onlayn tarzda oʻtkaziladi. Yil boshida eʼlon qilingan sayt mart oyidan boshlab test rejimida ishlamoqda.
Qarorda bir oy muddatda qishloq xoʻjaligi sanoatini raqamlashtirish boʻyicha qoʻshma loyiha doirasida Jahon banki tomonidan ajratilgan mablagʻdan $20 mln ajratish boʻyicha topshiriq berildi.
Jahon bankining yana $17 mln, Yevropa Ittifoqining $6 mln qishloq xoʻjaligi oliy oʻquv yurtlariga yoʻnaltiriladi. Toshkent davlat agrar universitetini modernizatsiya qilinadi va yangi Xalqaro qishloq xoʻjaligi universiteti ochiladi.
Spot avvalroq suvni tejovchi sugʻorish uskunalari uchun elektr generatorlarini xarid qilish uchun subsidiyalar berilishi haqida xabar bergan edi.

Шавкат Мирзиёев подписал постановление об исполнении задач, указанных в Стратегии развития сельского хозяйства Узбекистана. Документ опубликовало УзА.
Поручено до конца 2022 года запустить в аграрной сфере инвестпроекты общей стоимостью до $400 млн. Для этого задействуют средства международных финансовых учреждений.
Так, в каждом регионе будет создан минимум один центр агрологистики, где будут оформлять международные сертификаты качества для сельхозпродукции.
В Ташкентской и Ферганской областях производители откроют лаборатории контроля качества и безопасности продовольствия. Для подготовки кадров, которые займутся внедрением стандартов качества, в Коканде учредят институт пищевых технологий и инженерии.
В трёх районах Ферганской долины начнут пилотные проекты по интенсивному выращиванию плодоовощной продукции с привлечением частного сектора. Также приступят ко внедрению высокоурожайных, устойчивых к вредителям, болезням и засухам сортов сельхозкультур.
Кроме того, в Андижанской, Наманганской, Ферганской, Джизакской, Самаркандской, Хорезмской областях откроются центры агроуслуг. Они будут оказывать фермерам более 100 услуг научного, образовательного, информационного и консультационного направления.
До конца года будет запущена система «Агроплатформа». Через неё фермерские хозяйства смогут онлайн получать льготные кредиты и страховку, оформлять договора, брать технику в лизинг и обращаться за другими услугами.
Процесс сбора, рассмотрения и согласования заявок на получение 26 видов субсидий для сельского хозяйства переведут в онлайн — через систему «Агросубсидия». Сайт, анонсированный в начале года, работает в тестовом режиме с марта.
В течение месяца поручено направить на цифровизацию агропрома $20 млн из средств, выделенных Всемирным банком в рамках совместного проекта.
Ещё $17 млн от ВБ, а также $6 млн от Евросоюза, пойдёт на аграрные вузы. На них проведут модернизацию Ташкентского государственного аграрного университета и откроют новый Международный сельскохозяйственный университет.
Ранее Spot сообщал о субсидиях за покупку электрогенераторов для водосберегающего поливального оборудования.