Bir nechta Rossiya banklari xorijiy valyutadagi hisob egalari uchun toʻlovlarni joriy qildi. Ular orasida “Тинькофф”, “Райффайзенбанк” va “Росбанк” bor.
Valyutani ushlab turishdan qutqarish varianti sifatida ekspertlar uni MDH mamlakatlari banklariga oʻtkazishni taklif qilmoqdalar. “Kommersant” bunday harakatning ijobiy va salbiy tomonlarini tahlil qildi.
Pulni qayerga olib borish kerak
Sona Private Consulting boshqaruvchi hamkori Narine Beglyarova Armanistonni Hamdoʻstlik doirasidagi eng yaxshi tanlov deb hisoblaydi. Uning soʻzlariga koʻra, ular “ikkilamchi sanksiyalar haqida boshqalarga qaraganda kamroq gapirishadi” va Rossiya biznesi bilan har qanday hamkorlikka tayyor.
Boshqa kuzatuvchilar esa Markaziy Osiyo mamlakatlari, xususan, Qozogʻiston va Oʻzbekistonni taklif qilmoqdalar, bu yerda Visa yoki MasterCard kartalarini tezda olish mumkin.
“Agar siz Rossiya bankidan pul chiqarib, masalan, „Золотaя корона“ orqali oʻtkazishga harakat qilsangiz, Qozogʻiston va Oʻzbekiston hozircha ishonchlidek koʻrinadi”, — dedi Novoprudskiy.
Hatto ikkilamchi sanksiyalar ham rossiyaliklarning Markaziy Osiyo banklaridagi hisoblariga alohida xavf tugʻdirmaydi, deb hisoblaydi ekspert. Uning soʻzlariga koʻra, Qozogʻiston va Oʻzbekiston banklarida Rossiyadan pul topish uchun “total ov” boʻlishi dargumon.
Hammasi juda oddiy emas
Texnik nuqtai nazardan, MDHda hisob ochish bilan bogʻliq muammolar boʻlmasligi kerak. Biroq muammolar doimiy texnik xizmat koʻrsatish masalalari bilan paydo boʻladi — masalan, kartani yoʻqotishda deya qayd etdi “Kommersant”. Muammoni onlayn hal qilishning iloji boʻlmagani uchun hisob ochilgan mamlakatga yana sayohat qilish kerak boʻladi.
Suhbatdoshlar, shuningdek, mintaqaning beqarorligi (xususan, Qozogʻiston), shuningdek, pul xavfsizligi bilan bogʻliq xavflarni taʼkidladilar. MDHda omonatlarni sugʻurtalash mavjud boʻlsa-da, u har bir davlatning milliy valyutasida ishlaydi.
Avvalroq Spot nashri Oʻzbekiston Rossiyadan “karta-turlar"ga talab boʻyicha yetakchiga aylangani haqida yozgan edi.

Несколько российских банков ввели комиссии для держателей валютных счетов. Среди них — «Тинькофф», «Райффайзенбанк» и «Росбанк».
В качестве варианта сохранения валюты от удержаний эксперты предлагают перевести её в банки стран СНГ. «Коммерсантъ» разобрал плюсы и минусы подобного хода.
Куда нести деньги
Управляющий партнёр Sona Private Consulting Наринэ Беглярова считает Армению лучшим выбором в рамках содружества. По её словам, там «меньше других говорят о вторичных санкциях» и готовы к любому сотрудничеству с российским бизнесом.
Другие наблюдатели предлагают страны Центральной Азии — в частности, Казахстан и Узбекистан, где можно быстро оформить карту Visa или MasterCard. Например, в их пользу высказался финансовый эксперт Семён Новопрудский как «надёжных».
"Если удастся извлечь деньги из российского банка и попытаться перевести их через, например, «Золотую корону», то Казахстан и Узбекистан кажутся пока более или менее надежными", — отметил Новопрудский.
Даже вторичные санкции не будут представлять особой угрозы для счетов россиян в центральноазиатских банках, считает эксперт. По его словам, «тотальная охота» за деньгами из России в казахстанских и узбекистанских банках маловероятна.
Не всё так просто
С технической точки зрения проблем с открытием счёта в СНГ возникнуть не должно. Однако они появятся при вопросах текущего обслуживания — например, утере карты, отмечает «Ъ». Из-за невозможности уладить проблему онлайн придётся снова ехать в страну, где счёт был открыт.
Указывали собеседники и на нестабильность региона (в частности Казахстана), а также на риски, связанные с сохранностью денег. Хотя в СНГ есть страхование вкладов, оно работает в местной валюте каждой страны.
«Надолго туда свои деньги выводить вряд ли разумно, тем более что не раз вводились валютные ограничения», — заявил Валерий Емельянов из «БКС Мир Инвестиций». — «То есть деньги вам отдадут, но в местных единицах».