Joriy yilning fevral oyida “Wildberries” kompaniyasi O‘zbekiston bozoriga kirib kelgani haqida xabar berilgandi.
Endilikda mazkur kompaniya bilan birgalikda O‘zbekistonda savdo-logistika majmuasi quriladi. Bu haqda Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligida kompaniya vakillari bo‘lib o‘tgan uchrashuvda ma’lum qilindi.
Unga ko‘ra, Toshkent shahrida barcha tegishli xizmatlarni ko‘rsatuvchi “Wildberries” logistika majmuasini tashkil etish bo‘yicha kelishuvga erishildi.
U yerda tovarlarni ro‘yxatga olish tartibini soddalashtirish uchun bojxona va sertifikatlashtirish organlarining “yagona oyna” xizmatlariga ega saralash markazi ham tashkil etiladi.
Loyihaning umumiy qiymati $130 mln.ni tashkil etib, u ishga tushishi bilan 5 mingta yangi ish o‘rni yaratiladi.
Marketpleys orqali sotishga chiqarish uchun birinchi bosqichda tadbirkorlar tomonidan $900 mln.dan ortiq to‘qimachilik mahsulotlari, $121,5 mln.lik charm mahsulotlari, $172,2 mln.lik maishiy elektrotexnika buyumlari hamda $382,5 mln.lik qurilish materiallari yetkazib berilishi aytilmoqda.
Loyihani amalga oshirish doirasida kompaniya o‘zbekistonlik tadbirkorlarni sotuvchilar sifatida ro‘yxatdan o‘tkazish imkoniyatini yaratadi.
Shu bilan birga, elektron platformada ishlash va o‘z tovarlari sotish ko‘nikmalarini shakllantirish maqsadida o‘zbek va rus tillarida tadbirkorlar uchun onlayn seminarlar o‘tkaziladi.
Shuningdek, yangi o‘zbek brendlarini yaratish fabrikasini ishga tushiriladi. Unda marketing tadqiqotlari, bozor tahlillari o‘tkaziladi va tegishli brendlar ishlab chiqiladi.
Ma’lumot uchun: “Wildberries” kompaniyasi 2004-yilda tashkil etilgan va bugungi kunda universal formatdagi yirik onlayn gipermarketdir. Marketpleys orqali kiyim-kechak, poyabzal, elektronika, bolalar va uy-ro‘zg‘or buyumlarining jahonda mashhur brendlari mahsulotlari sotiladi.
Avvalroq prezident keyingi yili ichki bozorda 5 trln so‘mlik to‘qimachilik mahsulotlari ishlab chiqarilishi hamda eksportni esa $4,3 mlrdga yetkazish haqida aytib o‘tgandi.

Российский маркетплейс Wildberries намеревается расширить свою активность в Узбекистане, сообщила пресс-служба МИВТ.
Основатели компании Владислав и Татьяна Бакальчуки встретились с главой министерства Жамшидом Ходжаевым, а также руководителями других ведомств. На встрече обсуждалось развитие электронной коммерции в стране и участие компании в нём.
По оценкам компании, объём рынка онлайн-торговли к концу года достигнет $1 млрд. Также отмечалось качественное изменение структуры товарооборота между Узбекистаном и Россией, в частности рост спроса на узбекистанские товары.
Стороны договорились о создании в Ташкенте нового логистического комплекса Wildberries. При нём будет действовать сортировочный центр, в котором таможенное оформление товаров будет проходить по принципу «единого окна».
Маркетплейс инвестирует в инфраструктуру для поставок товаров из Узбекистана $130 млн. Ожидается, что на старте новый комплекс обеспечит работой 5 тысяч человек.
Wildberries предоставит местным предпринимателям возможность регистрации в качестве продавцов и организует для них онлайн-курсы по работе с платформой. Обучение будет проводиться на русском и узбекском языках.
Также маркетплейс запустит в Узбекистане «фабрику брендов». Она будет заниматься маркетинговыми исследованиями и разработкой брендовых стратегий.
Узбекистанские производители на первом этапе готовы реализовать через платформу текстильную продукцию на $900 млн и кожгалантерейные изделия на $121,5 млн. Также они поставят стройматериалы на $172 млн и электротехнику на $382,5 млн.
Wildberries открыл первый пункт выдачи в Ташкенте 14 февраля, после полутора лет переговоров. Узбекистан, который Бакальчук называла «очень перспективным рынком», стал для маркетплейса 20-м по счёту.
С июне маркетплейс перешёл на сумы в расчётах с местными партнёрами. Компания особенно интересуется поставками одежды от местных производителей.