“IT Park” delegatsiyasi Bangladeshning bir qancha yirik kompaniyalari rahbariyati bilan muzokaralar o‘tkazdi, deb xabar bermoqda texnopark matbuot xizmati.
Xususan, “Dohatech New Media” kompaniyasi Shimoliy Amerika, Yevropa va Osiyodagi korporativ va hukumat mijozlari uchun maxsus dasturiy yechimlarni ishlab chiqishda 25 yildan ortiq tajribaga ega hisoblanadi.
Tomonlar “Dohatec New Media” kompaniyasining O‘zbekistonda ofisini ochishga kelishib olishdi. Shuningdek, uchrashuvda bir qator qo‘shma loyihalarni amalga oshirish masalalari ham muhokama qilindi.
“IT Park” vakillari Bangladeshning biznes autsorsing (BPO) sohasidagi yirik kompaniyalaridan biri bo‘lgan “Genex Info” kompaniyasi rahbarlari bilan uchrashdi.
Bundan tashqari, Oʻzbekiston delegatsiyasi Bangladesh BPO korxonalariga mamlakatdagi sanoatning ahvoli va uni rivojlantirish chora-tadbirlari toʻgʻrisida maʼlumot berdi.
“IT-Park"da biznes xizmatlarini autsorsing qilish “O‘zbekistonning IT-eksporti uchun eng istiqbolli yo‘nalishlardan biri” deb nomlandi. 2022-yilning yanvar-sentyabr oylaridagi maʼlumotlarga koʻra, u $38 mln yoki Oʻzbekiston IT eksportining deyarli yarmini tashkil etgan.
Ushbu sohadagi buyurtmalarni jalb qilish uchun texnopark AQSh bilan qo‘shma korporatsiya tuzdi.
Samarqandda boʻlib oʻtgan “ICTWeek” doirasida bir qator autsorsing shartnomalari imzolandi. Texnopark “Huawei” kompaniyasi bilan Termiz va Namanganda BPO markazlarini ochishga kelishib oldi.
Xitoyning yana bir kompaniyasi “ZTE” Samarqand va Farg‘onada yana ikkita markaz ochishga yordam beradi.

Делегация IT Park провела переговоры с руководством нескольких крупных компаний Бангладеш, сообщается на сайте технопарка.
В частности, гостей из Узбекистана приняли в офисе компании Dohatech New Media. Она более 25 лет занимается разработкой нишевых программных решений для корпоративных и государственных клиентов в Северной Америке, Европе и Азии.
Стороны договорились об открытии в Узбекистане офиса Dohatec New Media. Также на встрече обсуждалась реализация ряда совместных проектов.
Также представители IT Park встретились с руководителями Genex Info — одной из старейших и крупнейших компаний Бангладеш в сфере бизнес-аутсорсинга (BPO). Компания располагает более чем 130 партнёрами на глобальном рынке.
Участники встречи также согласовали реализацию совместных инициатив. В Genex Info выразили интерес к технологическому рынку Узбекистана и его возможностям, а также сообщили о планах организации визита в страну.
Кроме того, узбекистанская делегация ознакомила BPO-предприятия Бангладеш с состоянием отрасли в Узбекистане и мерами по её развитию.
Аутсорсинг бизнес-услуг в IT Park называли «одним из самых перспективных направлений для IT-экспорта Узбекистана». По данным за январь-сентябрь 2022 года, он обеспечил $38 млн выручки или почти половину от IT-экспорта Узбекистана.
Для привлечения заказов в этой сфере технопарк создал совместную корпорацию с США. Постановлением президента поручено открыть центры экспорта дистанционных онлайн-услуг по всему Узбекистану. Так, в конце сентября сразу два BPO-центра открылись в Чирчике.
Ряд соглашений по аутсорсингу были подписаны на ICTWeek в Самарканде. Технопарк договорился об открытии современных BPO-центров в Термезе и Намангане с Huawei. Ещё два центра в Самарканде и Фергане поможет открыть другая китайская компания — ZTE.