Toshkent shahar hokimligi poytaxt ko‘chalarida harakatlanishni raqamli nazorat qilishni joriy etish bo‘yicha qaror loyihasini tayyorladi.
“Raqamli yo‘l” deb nomlangan loyihada ko‘cha va yo‘llarda AKTdan foydalangan holda nazoratni bosqichma-bosqich tashkil etish ko‘zda tutilgan.
Bu haydovchilar ham, piyodalar ham yo‘l harakati qoidalariga rioya qilishlarini ta’minlash uchun mo‘ljallangan.
Loyiha davlat-xususiy sheriklik asosida xususiy sherikni tanlov asosida tanlash orqali amalga oshiriladi. Shartnoma muddati 30 yil bo‘ladi.
Raqamli yo‘lning bir qismi sifatida quyidagilarni o‘rnatish rejalashtirilgan:
• poytaxtning yirik chorrahalarida 605 ta aqlli svetoforlar tizimi;
• 1830 ta ko‘chadagi qoidabuzarliklarni foto va video qayd etish qurilmalari;
• kiruvchi transport vositalari uchun 35 ta statsionar og‘irlik va o‘lchovli nazorat punktlari;
• pullik avtoturargohlar uchun yagona boshqaruv tizimi.
Raqamli yo‘llarni boshqarish markazi shahar situatsion markazi negizida hokimlik huzuridagi Raqamli rivojlanish boshqarmasi tarkibida faoliyat yuritadi.
Xususiy sherik kameralar tomonidan qayd etilgan qoidabuzarliklar uchun jarimadan tushgan mablag‘ning 50%ini va avtoturargohni to‘lash uchun yig‘imning 70%ini oladi. Qolgan mablag‘lar shahar budjeti va maqsadli jamg‘armalarga yo‘naltiriladi.
Qonun loyihasining to‘liq versiyasi Normativ-huquqiy hujjatlar loyihalari muhokamasi portalida mavjud. Hujjat muhokamasi 1-fevralga qadar davom etadi.
Prezident 2022-yil aprel oyida “O‘zbekiston avtomobil yo‘llarida xavfsizlikni ta’minlash to‘g‘risida"gi qarorni imzolagandi.
Unga o‘ra, 2023-yil oxiriga qadar Toshkent shahrining barcha chorrahalarida, shuningdek, Nukus shahri va viloyat markazlari ko‘chalarining eng gavjum joylarida raqamli nazoratni joriy etish rejalashtirilmoqda.
Avvalroq “Spot” Toshkent hokimligi markaziy ko‘chalarda pullik avtoturargohlar tizimi operatorini tanlagani haqida yozgandi.

Хокимият Ташкента подготовил проект постановления о внедрении цифрового управления дорожным движением на улицах столицы.
Проект под названием «Цифровая дорога» предусматривает поэтапную организацию контроля и надзора за улицами и дорогами с помощью ИКТ. Он призван обеспечить соблюдение правил дорожного движения как водителями, так и пешеходами.
Реализация проекта будет проводиться через государственно-частное партнёрство с отбором частного партнёра на конкурсной основе. Срок контракта составит 30 лет.
В рамках «Цифровой дороги» планируется установить:
- 605 систем «умных» светофоров на крупных перекрёстках столицы;
- 1830 комплексов фото- и видеофиксации нарушений на улицах;
- 35 стационарных пунктов контроля массы и габаритов для въезжающего автотранспорта;
- единую систему управления платными парковками.
Центр управления «Цифровой дорогой» будет работать на базе городского ситуационного центра в составе Департамента цифрового развития при хокимияте.
Частный партнёр будет получать 50% средств от штрафов за нарушения, зафиксированные при помощи камер, и 70% взносов за платную парковку. Остальные средства пойдут в городской бюджет и целевые фонды.
Полная версия законопроекта доступна на портале СОВАЗ. Обсуждение документа продлится до 1 февраля.
В апреле 2022 года президент подписал постановление об обеспечении безопасности на дорогах Узбекистана. Им до конца 2023 года планируется внедрить цифровое управление на всех перекрёстках Ташкента, а также в наиболее загруженных местах на улицах Нукуса и областных центров.
Ранее Spot писал, что хокимият Ташкента выбрал оператора будущей системы платных парковок на центральных улицах.