Xalqaro qishloq xo‘jaligi taraqqiyoti jamg‘armasining grant mablag‘lari hisobidan hududlarda sut yig‘ish markazlari tashkil etiladi. Bu haqda prezident huzurida o‘tkazilgan yig‘ilishda ta’kidlandi.
Xususan, mazkur markazlargaa kamida 100 ta aholi xonadoni biriktirilib, kooperativ tizim yo‘lga qo‘yiladi.
Klasterlar tomonidan 64 ta chorvachilik kompleksi barpo etiladi. Jahon bankining mablag‘lari jalb qilinib, chorva mollarini identifikatsiya qilish tadbirlari boshlanadi.
Parrandachidlik xo‘jaliklariga ozuqa va aylanma mablag‘lar uchun Tiklanish va taraqqiyot jamg‘armasidan $35 mln yo‘naltiriladi.
Mazkur kreditlar samaradorligini “Parrandasanoat” uyushmasi kuzatib boradi.
Naslli jo‘jalar importini qo‘llab-quvvatlash uchun subsidiya miqdori oshiriladi. Natijada parranda go‘shti yetishtirish hajmini yiliga 800 ming tonnaga yetkazish mo‘ljallanmoqda.
Baliqchilik uchun ham bir qator qo‘shimcha imkoniyatlar belgilanmoqda. Xususan, bundan buyon tabiiy suv havzalarini ijaraga berish onlayn auksion orqali amalga oshiriladi.
Tarmoqda 241 ta, jumladan, krevetkani sanoat usulida yetishtirish loyihasi amalga oshiriladi.
“Har bir oila — tadbirkor” davlat dasturi doirasida baliqchilik loyihalari uchun 50 mln so‘mgacha garovsiz kreditlar ajratiladi.
Bularning evaziga joriy yilda 850 ming tonna baliq yetishtirish mumkinligi qayd etildi.
Davlat rahbari tabiiy ko‘llar va daryolarda baliq ovlash bilan cheklanib qolmasdan, ularning bo‘yida mahalliy va xorijiy turistlarni jalb qiladigan ekoturizm maskanlari barpo etish zarurligini ta’kidladi.
Shuningdek, yig‘ilishda qishloq xo‘jaligi ekinlarini asalari bilan changlatish ko‘lamini oshirish vazifasi qo‘yildi.
50 ming gektar bog‘ va 200 ming gektar dala chetlarida asalari uyalarini joylashtirish, qo‘shimcha sharoitlar yaratib, aholini asalchilikka jalb etish choralari belgilandi.
Avvalroq qishloq xo‘jaligi korxonalari dala chetlaridagi yer maydonlarida mahsulot yetishtirish tizimini kengaytirish bo‘yicha prezident qarori qabul qilingandi.

Шавкат Мирзиёев провёл совещание по вопросам поддержки производства животно- и птицеводческой продукции, сообщила пресс-служба президента.
Как отмечалось на презентации, за 2022 год в сфере животноводства было реализовано около 1400 проектов. Поголовье крупного рогатого скота достигло 14 млн, овец и коз — 24 млн.
Число птицеводческих хозяйств достигло 1300. Благодаря этому поставки яиц выросли на 4%, мяса — на 28%. Также запущено 290 новых проектов в рыбном хозяйстве, а заготовка местной рыбы превысила 500 тыс. тонн. Увеличилось и производство мёда — до 27 тыс. тонн.
Чиновники также представили планы для отраслей на нынешний год. Так, из Фонда реконструкции и развития птицефермам будет выделено $35 млн на обеспечение птицы кормом и оборотными средствами.
Кроме этого, будут увеличены субсидии на импорт племенных цыплят, введённые летом прошлого года. За счёт этих шагов планируется довести ежегодное производство мяса птицы до 800 тыс. тонн.
Также за счёт грантов Международного фонда сельскохозяйственного развития в регионах построят кооперативные молокосборочные пункты. Ожидается, что каждый из них будет принимать заготовленное молоко от 100 домохозяйств.
Кластерами будут построены 64 новых животноводческих комплекса. До конца года начнётся программа маркировки и идентификации скота с привлечением финансов ВБ.
Отдельно отмечалась возможность нарастить производство рыбы до 850 тысяч тонн. Для этого на рыбоводческие проекты будут выделять беззалоговые кредиты на сумму до 50 млн сумов по программам семейного предпринимательства.
Естественные водоёмы планируется сдавать в аренду рыбным хозяйствам через онлай-аукцион. В текущем году планируется реализовать 241 проект, включая промышленное разведение креветок.
Помимо того, поставлена задача по увеличению опыления пчёлами сельхозкультур. Для этого планируется простимулировать распространение пчеловодства и организовать установку ульев вокруг 50 тыс. га садов и 200 тыс. га полей.