Shveysariya Bosh prokuraturasi Gulnora Karimovaning jinoiy ishini mamlakat federal sudiga o‘tkazdi. Bu haqda boshqarma saytida xabar berilgan.
O‘zbekiston birinchi prezidentining qizi bilan bir qatorda “Rossiya telekommunikatsiya kompaniyasi sho’ba korxonasi"ning sobiq bosh direktori ham ayblanmoqda. Tergov ma’lumotlariga ko‘ra, ular xalqaro jinoiy fitnada qatnashgan (Shveysariya Jinoyat kodeksining 260.3-moddasi).
Bundan tashqari, Karimova va uning sherigi jinoiy daromadlarni legallashtirish (305.2-modda), xorijiy mansabdor shaxslar sifatida pora olish (322.7-modda) va hujjatlarni qalbakilashtirish (251-modda)da ayblanmoqda.
Tergov ma’lumotlariga ko‘ra, Gulnora Karimova 2001-yildan kechiktirmay “ofis” nomi bilan mashhur bo‘lgan o‘nlab kishilardan iborat guruh tuzgan. 2005-yildan buyin guruh Shveysariyada mahalliy banklarda jinoiy daromadlarni yuvish va ko‘chmas mulk sotib olish bilan shug‘ullangan.
Karimovaning “ofisi” O‘zbekiston telekom bozoriga kirishni rejalashtirgan xorijiy kompaniyalardan pora olgan. Ikkinchisi o‘z foydasiga qaror qabul qilish uchun tegishli kompaniyalarga to‘lovlarni to‘lashi kerak edi.
“Gulnora Karimova prezidentning qizi va mansabdor shaxs sifatidagi ikki tomonlama maqomidan foydalangan, bu esa unga kompaniyalarning telekommunikatsiya sohasiga kirishi va faoliyatiga ruxsat berish masalalarida davlat amaldorlari ustidan cheksiz ta’sir ko‘rsatgan”, — deyiladi xulosada.
Pora pullari bir qancha mamlakatlardagi qator kompaniyalar ishtirokidagi murakkab tarmoq orqali o‘tkazilgan. Tekshiruv davomida “ofis"ga aloqador 100dan ortiq shirkatlar aniqlangan, ularning benefitsiarlari Karimova uchun niqob vazifasini o‘tagan.
Prokuratura ma’lumotlariga ko‘ra, Gulnoraning o‘zi guruhdagi asosiy shaxs bo‘lib, uning tuzilmalari nomidan hisobvaraqlar ochish, noqonuniy aktivlarni o‘tkazish va buning uchun soxta hujjatlar tayyorlashda ishtirok etgan. Uning sherigi go‘yoki O‘zbekistondagi korrupsion sxemalarni ishlab chiqish va boshqarishda ishtirok etgan.
Shuningdek, prokuratura guruhni kattaligi, vazifalar taqsimoti va nazorat qilinadigan aktivlar hajmini hisobga olgan holda “professional korxona"ga qiyosladi. “Ofis” bir qator majburiy me’yorlarga rio qilgan, shu bilan birga, qo‘rqitish va zo‘ravonlikka murojaat qilgan, deyiladi xulosada.
Shveysariyada “ofis” ishi bo‘yicha jami 780 mln frank ($858 mln) qiymatidagi aktivlar qo‘lga olingan. Bunga bank hisobvaraqlaridagi mablag‘lar, ko‘chmas mulk, naqd pul va seyflardagi qimmatbaho narsalar kiradi.
Ayni damda O‘zbekistonga qaytarish maqsadida 340 mln frank ($374 mln) musodara qilingan. Ayblov tomoni 440 mln frankdan ($484 mln) ko‘proqqa baholangan qolgan aktivlarni olib qo‘yishni so‘ragan.
Avvalroq Gulnora Karimovaning qaytarilgan mol-mulki O‘zbekistonda onalar va bolalar o‘limini kamaytirishga yo‘naltirilishi haqida xabar berilgandi.

Генеральная прокуратура Швейцарии передала уголовное дело Гульнары Каримовой в суд. Об этом сообщается на сайте ведомства.
Вместе с дочерью первого президента Узбекистана обвиняемым проходит бывший гендиректор «дочерней структуры телекоммуникационной компании из России». По версии следствия, они участвовали в международном преступном сговоре (ст. 260.3 УК Швейцарии).
Кроме этого, Каримова и её партнёр обвиняются в отмывании денег (ст. 305.2), получении взяток в качестве иностранных должностных лиц (ст. 322.7) и подделке документов (ст. 251).
По версии следствия, Гульнара Каримова не позже 2001 года создала группировку из нескольких десятков человек, известную как «офис». С 2005 года группа действовала в Швейцарии для легализации преступных доходов в местных банках и покупки недвижимости.
«Офис» Каримовой вымогал взятки у иностранных компаний, планировавших войти на телеком-рынок Узбекистана. Последние должны были платить отчисления связанным с ней компаниям для вынесения решения в их пользу.
«Гульнара Каримова использовала свой двойной статус дочери президента и официального лица, который давал ей неограниченное влияние над государственными чиновниками в вопросах разрешения компаниям на вхождение и работу в секторе телекоммуникаций», — говорится в заключении.
Деньги, полученные от взяток, переводились через сложную сеть с участием ряда компаний в нескольких странах. В ходе расследования было обнаружено более 100 связанных с «офисом» фирм, бенефициары которых выступали в качестве прикрытия для Каримовой.
Как считает прокуратура, сама Гульнара выступала ключевой фигурой группировки, участвовала в открытии счетов на имя её структур, переводе нелегальных активов и подготовке для этого подложных документов. Её партнёр предположительно участвовал в разработке коррупционных схем в Узбекистане и управлении ими.
Сторона обвинения сравнила группировку с «профессиональным предприятием», учитывая её размеры, распределение задач и объём контролируемых активов. «Офис» придерживался ряда обязательных норм, параллельно прибегая к запугиванию и насилию, отмечается в заключении.
Всего по делу «Офиса» в Швейцарии были арестованы активы на 780 млн франков ($858 млн). Сюда входят средства на банковских счетах, недвижимость, наличные деньги и ценные вещи в банковских ячейках.
На данный момент 340 млн франков ($374 млн) конфискованы с целью возвращения в Узбекистан. Обвинение запросило изъятие оставшихся активов, оцениваемых более чем в 440 млн франков ($484 млн).
Ранее Spot писал, что $43,5 млн из возвращённых активов Каримовой направят на программу снижения детской смертности.