Oliy Majlis Senatining 49-yalpi majlisida ayrim qonun hujjatlariga O‘zbekiston milliy qonunchiligini Jahon savdo tashkiloti bitimlariga muvofiqlashtirishni nazarda tutuvchi o‘zgartirish va qo‘shimchalar kiritish to‘g‘risidagi qonun ko‘rib chiqildi.
Xususan, “Ixtirolar, foydali modellar va sanoat namunalari to‘g‘risida"gi qonunga kiritilayotgan o‘zgartirish ixtirolarni yoki foydali modellarni amaliyotga joriy qilinishini ta’minlashga, yangi turdagi mahsulotlarni ishlab chiqarishga va bozorni to‘ldirishga xizmat qilishi qayd etilgan.
Bundan tashqari, “Reklama to‘g‘risida"gi qonun JSTning Xizmatlar savdosi bo‘yicha bosh bitimida nazarda tutilgan me’yorlar bilan o‘zaro muvofiqlashtirilib, erkin raqobat muhitining yaratilishi ko‘zda tutilgan.
Qonunga kiritilayotgan o‘zgartish va qo‘shimchalar bilan xorijda ishlab chiqarilgan pivoni, tabiiy va ko‘piklanadigan vinolarni reklama qilish yuzasidan cheklov bekor qilinmoqda. Bu orqali bozorda raqobat muhitini shakllantirish imkoni yaratiladi, deyiladi xabarda.
2022-yil iyun oyida qabul qilingan qonunning amaldagi tahriri faqat mahalliy ishlab chiqarilgan vino va pivo reklamasiga ruxsat beradi. Bu mehmonxonalarda, spirtli ichimliklar do‘konlarida, umumiy ovqatlanish korxonalarida, poezdlar va samolyotlarda, shuningdek, tungi vaqtda televizor va radio orqali amalga oshirilishi mumkin.
Shuningdek, “Dori vositalari va farmatsevtika faoliyati to‘g‘risida"gi qonunga qo‘shimcha me’yorlar kiritilmoqda. Unga ko‘ra farmatsevtika sohasiga klinik tadqiqotlardan oldingi va klinik tadqiqotlar natijalari bo‘yicha olingan ma’lumotlarni samarali himoya qilish mexanizmini joriy qilish orqali original dori vositalar ishlab chiqaruvchilarning huquqi himoya qilinadi.
“Davlat boji to‘g‘risida"gi qonunga xorijiy investitsiyali hamda mahalliy korxonalarga bir xilda tadbirkorlik faoliyatini amalga oshirishga qaratilgan o‘zgatirishlar kiritilmoqda.
Ya’ni chet el investitsiyalari ishtirokidagi korxonalarni davlat ro‘yxatidan o‘tkazganlik uchun davlat boji stavkasi BHMning 10 baravaridan 1 barobarigacha (340 ming so‘m) kamaytirilmoqda.
Qonunda ixtirolar, foydali modellar, sanoat namunalarini huquqiy muhofaza qilish uchun patent berishga, rasmiy ekspertiza o‘tkazishga va ma’lumotlarni e’lon qilishga talabnoma berish uchun davlat bojlari miqdorlari Intellektual mulkning savdo jihatlari bo‘yicha JST bitimi talablariga uyg‘unlashtiriladi.
Muhokamadan so‘ng senatorlar mazkur qonunni ma’qulladi.
Avvalroq ITIM O‘zbekistonning JSTga a’zo bo‘lishi iqtisodiyotning 0,5%ga o‘sishini ta’minlashini baholagandi.

Сенат 19 января одобрил поправки в законодательство, направленные на его приведение в соответствие с нормами Всемирной торговой организации. Об этом сообщила пресс-служба верхней палаты парламента.
Законопроект затрагивает сферы рекламы, товарных знаков, фармацевтической отрасли. Так, изменения в закон «Об изобретениях, полезных моделях и промышленных образцах» направлены на внедрение неиспользуемых разработок и организацию производства новых видов продукции.
В законе «О рекламе» отменяется ограничение на продвижение произведенного за рубежом пива, натуральных и игристых вин. Это простимулирует конкуренцию на местном рынке, считают в Сенате.
Нынешняя версия закона, принятая в июне 2022 года, разрешает рекламировать только вино и пиво местного производства. Это дозволяется делать в гостиницах, алкогольных магазинах, заведениях общепита, в поездах и самолетах, а также на ТВ и радио по ночам.
Кроме того, поправки вносятся в закон «О лекарственных средствах и фармацевтической деятельности». Они призваны обеспечить защиту данных, собранных в ходе доклинических и клинических испытаний, в интересах производителей оригинальных препаратов.
Также будут внесены изменения в закон «О государственной пошлине». Ставка пошлины за регистрацию предприятия с иностранными инвестициями будет снижена в 10 раз — до 1 БРВ (340 тыс. сумов).
Этот шаг позволит уравнять условия для деятельности иностранных и местных предпринимателей. Пошлины за подачу заявки на оформление патента, проведение формальных экспертиз по охране изобретений и полезных моделей также приведут к нормам ВТО.
Как отмечалось в ходе рассмотрения законопроекта нижней палатой, он предусматривает упрощение выдачи свидетельства на право использования товарных знаков и наименований мест происхождения товаров. Документ будет выдаваться за 1 рабочий день вместо 10.