Unga ko‘ra, O‘zbekiston texnik jihatdan tartibga solish agentligi Vazirlar Mahkamasi bo‘ysunuviga o‘tkazildi. Agentlik direktori etib energetika vaziri o‘rinbosari Akmal Ro‘ziqulovich Jumanazarov tayinlandi.
Texnik jihatdan tartibga solish sohasini raqamlashtirish orqali samaradorlik va natijadorlikka erishish, tadbirkorlarga ko‘rsatiladigan davlat xizmatlari turlarini kengaytirish, shaffof va korrupsiyadan xoli samarali tizimni joriy etish agentlik faoliyatining asosiy yo‘nalishlaridan biri etib belgilandi.
Joriy yilning 1-oktabridan ishlab chiqarilgan va chetdan olib kiriladigan xavflilik darajasi yuqori bo‘lgan mahsulotlarni davlat ro‘yxatidan o‘tkazish tartibi joriy etiladi.
Bunda, mamlakat hududiga olib kirilayotgan mahsulotlar davlat ro‘yxatidan o‘tkazilganligi to‘g‘risida guvohnoma bojxona hududiga kelishidan avval “Yagona darcha” bojxona axborot tizimiga va Tashqi savdo operatsiyalarining yagona elektron axborot tizimiga import qiluvchi tomonidan joylashtirilishi shart.
1-sentabrdan Inspeksiyaning davlat inspektorlariga nazorat tadbirlarini tadbirkorlar huquqlari va qonuniy manfaatlarini himoya qilish bo‘yicha vakil bilan oldindan kelishmasdan amalga oshirish vakolati taqdim etiladi.
Xususan, o‘tkazilgan tekshiruv haqida Tekshiruvlarni elektron ro‘yxatga olish yagona tizimida ro‘yxatdan o‘tkazish orqali tekshiruv boshlangan paytdan boshlab 24 soat ichida vakilni majburiy ravishda xabardor qilgan holda amalga oshiriladi.
Shuningdek, prezidentning 28-fevraldagi qarori bilan shaffoflik va korrupsiyaga qarshi kurashish bo‘yicha 2025-yilgacha “Texnik tartibga solish” axborot tizimi ishga tushiriladi.
1-oktabrdan texnik jihatdan tartibga solish sohasidagi huquqbuzarliklar uchun quyidagilar amalga oshiriladi:
• mahsulotni muomaladan chiqarish yoki mahsulotning kamida 60%ini chaqirib olish to‘g‘risidagi ko‘rsatmalarni bajarmaganlik uchun yuridik shaxslarga realizatsiya qilingan mahsulot qiymatining 100%i miqdorida moliyaviy jarima qo‘llash;
• talabga javob bermaydigan mahsulotlarni ishlab chiqarish va realizatsiya qilish holatlari tasdiqlanganda rasmiylashtirilgan muvofiqlik sertifikatini to‘xtatib turish;
• mahsulotning majburiy ko‘rsatkichlarga muvofiqligi baholanmasa, mazkur organning sertifikatlash faoliyatini to‘xtatib turish.

С 1 октября утверждается перечень продукции с высоким уровнем риска, производимой в Узбекистане или импортируемой из-за рубежа, подлежащей обязательной госрегистрации. Об этом сообщает пресс-служба Минюста.
Согласно постановлению президента от 27 февраля, Узбекское агентство по техническому регулированию передается в подчинение Кабмина. Новым директором агентства стал бывший замглавы Минэнерго Акмал Жуманазаров.
В задачи агентства войдут цифровизация сферы техрегулирования, расширение видов госуслуг, предоставляемых бизнесу, внедрение прозрачной системы.
Импортеров обяжут размещать свидетельство о госрегистрации продукции в таможенной системе «Единое окно» и единой электронной системе внешнеторговых операций до поступления товара на таможню.
С 1 сентября инспекторы смогут проводить проверки без предварительного согласования с Офисом бизнес-омбудсмана. Вместо этого его представителей в обязательном порядке будут оповещать в течение 24 часов с начала мероприятий через систему «Единый государственный контроль».
До конца этого года планируется запустить информационную систему «Техническое регулирование» для прозрачности и борьбы с коррупцией, следует из указа президента от 28 февраля.
С 1 октября в сфере техрегулирования вводятся наказания за нарушения:
- за неисполнение предписания об изъятии из оборота или отзыве не менее 60% продукции, не соответствующей требованиям, будет накладываться штраф на юрлиц в размере 100% стоимости реализованной продукции;
- в случаях производства и реализации продукции, не отвечающей требованиям, приостанавливается действие сертификата соответствия;
- при непроведении оценки соответствия продукции обязательным показателям деятельность органа по сертификации будет прекращена.
Ранее Spot писал, что Агентство по техническому регулированию внедрит международные системы качества на 1,2 тыс. предприятий.