Jahon bankining “Ayollar, biznes va qonun” indeksi 2022-yilda 77,1 punktga yetdi. Bu haqda bank matbuot xizmati xabar berdi.
Bu esa dunyo bo‘ylab o‘rtacha hisobda ayollar erkaklarga tegishli qonuniy huquqlarning atigi 77%iga ega ekanligini anglatadi. Oldingi hisobotga nisbatan o‘sish 0,5 punktgacha ko‘tarilib, yigirma yil ichida eng past darajaga tushdi.
Ayollarning huquqiy maqomini yaxshilashga qaratilgan islohotlar 190ta mamlakatdan atigi 18tasida amalga oshirilgan. O‘zbekiston bu yo‘nalishdagi eng faol davlatlardan biriga aylangani qayd etildi.
2022-yilning oktabridan 2023-yilning oktabrigacha mamlakat hokimiyat organlari tomonidan bir qator muhim o‘zgarishlar amalga oshirildi.
Xususan, yangi Mehnat kodeksi ayollarga erkaklar bilan bir xil qiymatdagi mehnat uchun teng haq to‘lash kafolatlarini o‘z ichiga oladi. Ayrim sohalarda esa ayollar mehnatidan foydalanishga qo‘yilgan cheklovlarni bekor qiladi.
Jahon banki, mamlakatda oilaviy zo‘ravonlik, jumladan, jismoniy, ruhiy va iqtisodiy ko‘rinishlar jinoyat sifatida belgilanishini qayd etdi. 2023-yilning aprelida Jinoyat kodeksi va Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodekslarga tegishli o‘zgartirishlar kiritildi.
Islohotlar O‘zbekistonga ish haqi va nikoh ko‘rsatkichlari bo‘yicha reytingdagi o‘rnini yaxshilash imkonini berdi. Bu esa mamlakatning “Ayollar, biznes va qonun” indeksida 11,9 punktga ko‘tarilib, 100 balldan 82,5 ballni tashkil etdi.
Umumiy reytingda O‘zbekiston 85-o‘ringa ko‘tarilib, Singapur, Turkiya va BAA bilan bir xil ball to‘pladi, Markaziy Osiyoda esa eng yaxshi natijalarni qayd etdi. Iordaniya, Malayziya, Syerra-Leone va Togo bilan birgalikda gender tengligi bo‘yicha katta yutuqlarga erishgan 5ta davlatdan biriga aylandi.
O‘zbekistondan tashqari, Ozarbayjon, Iordaniya, Malayziya, Ummon va Syerra-Leoneda ham ish joylarida tenglikni ta’minlashga qaratilgan islohotlar amalga oshirildi.
Avvalroq O‘zbekistonda ayollarga avtobus va yuk avtomobillarini haydashga ruxsat berilgani haqida ma’lum qilingandi.

Индекс Всемирного банка «Женщины, бизнес и закон» в 2022 году достиг 77,1 балла. Об этом сообщает пресс-служба организации.
Это означает, что женщины в среднем по миру имеют только 77% законных прав, которыми располагают мужчины, и получают 77 центов на каждый доллар работника-мужчины. Прирост по отношению к предыдущему отчету снизился до 0,5 балла, став минимальным за два десятилетия.
Значительные реформы, направленные на улучшение правового положения женщин, были проведены только в 18 государствах из 190 оцениваемых. Одним из наиболее активных в этом направлении стал Узбекистан, отметили в ВБ.
С октября 2022 по октябрь 2023 года власти республики провели несколько важных изменений. Так, новый Трудовой кодекс включает гарантии равного вознаграждения за равноценный труд для мужчин и женщин, а также снимает ограничения на трудоустройство женщин в отдельных отраслях.
Также ВБ отметил криминализацию в стране бытового насилия, включая физические, психологические и экономические формы. Соответствующие поправки в Уголовный кодекс и Кодекс об административной ответственности были приняты в апреле 2023 года.
Реформы позволили Узбекистану улучшить позиции по индикаторам оплаты труда и брака. Благодаря этому общая оценка республики в индексе WBL 1.0 выросла на 11,9 пункта и составила 82,5 балла из 100.
В общем рейтинге Узбекистан достиг 85-го места — уровня Сингапура, Турции и ОАЭ. Страна вышла на первое место в Центральной Азии и стала одной из 5 стран с наибольшим прогрессом в сфере гендерного равенства наряду с Иорданией, Малайзией, Сьерра-Леоне и Того.
Кроме Узбекистана, направленные на обеспечение равноправия на рабочем месте реформы проводились в Азербайджане, Иордании, Малайзии, Омане и Сьерра-Леоне.