Raqobat qo‘mitasi “UNG Petro” yoqilg‘i quyish shoxobchalari tarmog‘i operatorini xususiylashtirish bo‘yicha kelishuvni o‘rganmoqda. Bu haqda 20-mart kuni AOKAda o‘tkazilgan matbuot anjumanida qo‘mita raisi o‘rinbosari Farrux Karabayev ma’lum qildi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, qo‘mita iqtisodiy konsentratsiya ustidan davlat nazoratini amalga oshiradi va bunga o‘zining dastlabki roziligini beradi. Biroq, bu talab ayrim jarayonlarda, jumladan, prezident qarori bilan amalga oshiriladigan operatsiyalarga taalluqli emas.
“Shuning uchun biz ham bu holatni o‘rganyapmiz. Agar bu holatda investor („Petroleum Technology Group“ — „Spot“ izohi) tomonidan qonun hujjatlariga ta’sir ko‘rsatilsa, biz qonun doirasida ish olib boramiz”, — dedi Farrux Karabayev.
Qo‘mita raisi o‘rinbosarining ta’kidlashicha, aksiyalar paketini sotish bo‘yicha bunday bitimlar O‘zbekiston iqtisodiyotining rivojlanishi tufayli ko‘plab bo‘lmoqda. Shuning uchun iqtisodiy konsentratsiya ham o‘zgarib boradi.
Shuningdek, Karabayev, “UNG Petro"ni xususiylashtirish bo‘yicha savol bilan Davlat aktivlarini boshqarish agentligiga yuzlashishni tavsiya qildi, biroq, Davaktiv agentligi hozirgacha kelishuvga izoh bermani yo‘q.
“Bugungi kunda Raqobat qo‘mitasining faoliyati va vakolatlari bilan bog‘liq masala o‘rganilmoqda. Hozir [qo‘mitaning] aniq pozitsiyasini ayta olmayman, ammo [vaziyatni] o‘rganib chiqqanimizdan so‘ng o‘z xulosamizni beramiz”, — deya xulosa qildi u.
Mart oyi boshida sobiq tashqi ishlar vaziri o‘g‘li Daniyar Kamilovga tegishli 101 mln so‘m ustav kapitaliga ega “Petroleum Technology Group” kompaniyasi “UNG Petro"ning yangi ta’sischisi bo‘lgani xabar berildi. Bungacha yoqilg‘i quyish shoxobchalari operatorining yagona ta’sischisi “O‘zbekneftgaz” davlat kompaniyasi bo‘lgan.
“Petroleum Technology Group” 2023-yilning oktabrida tashkil etilgan. Oleg Bogomolov yuridik shaxslar reyestrida kompaniya rahbari sifatida qayd etilgan.
Kompaniyaning 99% aksiyasi egasi Xavfsizlik kengashi kotibi, sobiq tashqi ishlar vaziri Abdulaziz Kamilovning o‘g‘li Daniyar Kamilovdir. Qolgan 1% esa to‘liq Kamilovga qarashli bo‘lgan “Delta Global Dynamics” kompaniyasiga tegishli.
“Gazeta.uz"ning ochiq ma’lumotlar asosidagi hisob-kitoblariga ko‘ra, “Petroleum Technology Group” tomonidan xususiylashtirilgan “O‘zbekneftgaz"ning 80ta yonilg‘i quyish shoxobchasining narxi kamida $100 mln bo‘lishi mumkin.
Avvalroq Raqobat qo‘mitasi “Humo Air"ning bekor qilingan reyslari bo‘yicha iste’molchilar pullarini qaytarib ololmayotganliklarini aniqlagandi.

Комитет по развитию конкуренции и защите прав потребителей изучает сделку по приватизации оператора сети автозаправок UNG Petro. Об этом 20 марта на пресс-конференции в АИМК заявил замглавы ведомства Фаррух Карабаев.
По словам чиновника, Комитет ведет государственный контроль за экономической концентрацией и дает свое предварительное согласие на нее. Однако данное требование не распространяется на некоторые сделки, включая на те, которые осуществляются по решению президента.
«Поэтому мы тоже изучаем эту ситуацию. Если в этом случае будет обнаружено влияние со стороны инвестора (Petroleum Technology Group — прим. Spot) на законодательные документы, то мы проведем работу, согласно законодательству», — поделился Фаррух Карабаев.
Зампред комитета подчеркнул, что такие сделки по продаже пакета акций множатся из-за развития экономики Узбекистана, поэтому экономическая концентрация меняется. Он также посоветовал обратиться в Агентство по управлению государственными активами с вопросом о приватизации UNG Petro, однако в АУГА до сих пор сделку публично никак не комментировали.
«На сегодняшний день вопрос, связанный с Комитетом по конкуренции, его деятельностью и полномочиями, изучается. Сейчас я не могу озвучить конкретную позицию [комитета], но после окончания изучения [ситуации] мы предоставим свое заключение», — резюмировал он.
В начале марта новым учредителем в операторе сети автозаправок UNG Petro стала компания Petroleum Technology Group с уставным капиталом в 101 млн сумов, принадлежащая сыну экс-главы МИД Данияру Камилову. До этого единственным учредителем оператора АЗС была госкомпания «Узбекнефтегаз».
Предприятие Petroleum Technology Group было учреждено в октябре 2023 года. В качестве руководителя компании в реестре юрлиц указан Олег Богомолов.
Владельцем 99% фирмы значится Данияр Камилов — сын секретаря Совета безопасности и экс-министра иностранных дел Абдулазиза Камилова. Оставшийся 1% принадлежит компании Delta Global Dynamics, полностью принадлежащей Камилову.
Через несколько дней компания Данияра Камилова стала владельцем Чиназского НПЗ. Предприятие ранее целиком принадлежало госкомпании «Узбекнефтегаз». Также в нем сменился руководитель — вместо Гиясиддина Наджимова им теперь числится Бахтиёр Ашрафханов.
По оценкам «Газета.uz» на основе открытых данных, сделка по приобретению 80 заправок UNG Petro могла обойтись Petroleum Technology Group Данияра Камилова как минимум в $100 млн без учета стоимости земельных участков.
Ранее Spot писал, что Комитет по конкуренции обвинил лоукостер Humo Air в нарушении прав потребителей.