Xitoyning “Cnood Asia Limited” kompaniyasi Namangan viloyatida $325 mlnlik to‘qimachilik majmuasini quradi. Bu haqda prezident 25-mart kuni investorlar bilan muloqot chog‘ida tanishgan taqdimotda ma’lum qilindi.
“Cnood Asia” kompaniyasi To‘raqo‘rg‘on va Kosonsoy tumanlarida yirik loyihani amalga oshirmoqchi, buning natijasida 2800 ish o‘rni yaratiladi.
Xitoyning yana bir “CITIC Construction” kompaniyasi Pop tumanidagi Pungan qishlog‘i va Namangan o‘rtasidagi yo‘lni rekonstruksiya qilish va kengaytirish niyatida. Loyiha 25-aprelda boshlanadi va 2025-yilning oxirgi choragida yakunlanishi rejalashtirilgan.
“Tai Chang Special Steel” qo‘shma korxonasi Chust viloyatida metallni qayta ishlash va o‘z-o‘zidan tejamkor vintlar ishlab chiqarishga $50 mln sarmoya kiritadi.
Ikkinchi bosqichda yana $30 mln sarmoya kiritish rejalashtirilgan, umumiy ish o‘rinlari soni esa 1200 tani tashkil etadi.
Namangan viloyatidagi boshqa investitsiya loyihalari qatorida:
• “Guangdong Zomman Energy Technology” — To‘raqo‘rg‘on viloyatidagi $220 mlnga 200 MVt quvvatga ega 300 ta quyosh panellarini sanoat korxonalari tomlariga o‘rnatish;
• “Merrymed Farm” — To‘raqo‘rg‘on viloyatida 312 mlrd so‘mlik farmatsevtika mahsulotlari ishlab chiqarish;
• “Iftixor kiyim sanoat” — To‘raqo‘rg‘on viloyatida $197 mlnlik “Per Karden” va “Baldesarini” to‘qimachilik va tikuvchilik majmuasini ishga tushirish;
• “Asror textile sanoat” — Namangan viloyatida 55 mlrd so‘mlik to‘qimachilik mahsulotlari ishlab chiqarish;
• “Diamond Group of Industries” — To‘raqo‘rg‘on viloyatida $72 mlnga kimyoviy pigmentlar va to‘qimachilik mahsulotlari ishlab chiqarish, shuningdek, matolarni bosish va bo‘yash.
Avvalroq “Spot” Xitoy kompaniyasi Namanganda misni qazib olish va qayta ishlashga $200 mln sarmoya kiritishi haqida yozgandi.

Как ранее писал Spot, президент лично ознакомился с 17 инвестиционными проектами на общую сумму $2,3 млрд в Наманганской области. China Mining Energy Group планирует инвестировать $200 млн в добычу и переработку меди.
Китайская компания Cnood Asia Limited построит текстильный комплекс в Наманганской области за $325 млн. Об этом сообщается в презентации, с которой 25 марта в ходе разговора с инвесторами ознакомился президент.
Cnood Asia Ltd. собирается реализовать крупный проект в Туракурганском и Касансайском районах, в результате чего будет создано 2800 рабочих мест.
Другая компания CITIC Construction из Китая намерена реконструировать и расширить автомобильную дорогу между поселком Пунган в Папском районе и Наманганом. Проект стартует 25 апреля, а его завершение запланировано на последнюю четверть 2025 года.
Совместное предприятие Tai Chang Special Steel вложит $50 млн в переработку металла и выпуск саморезов в Чустском районе. На втором этапе планируется инвестировать еще $30 млн, а общее число рабочих мест составит 1200 единиц.
Среди других инвестиционных проектов в Наманганской области приводятся:
- Guangdong Zomman Energy Technology — установка 300 солнечных панелей мощностью 200 МВт на крышах промышленных предприятий за $220 млн в Туракурганском районе;
- Merrymed Farm — производство фармацевтической продукции стоимостью 312 млрд сумов в Туракурганском районе;
- «Ифтихор кийим саноат» — запуск текстильного комплекса и пошив одежды Pierre Cardin и Baldessarini за $197 млн в Туракурганском районе;
- «Асрор текстиль саноат» — производство текстильных изделий за 55 млрд сумов в Наманганском районе;
- Diamond Group of Industries — выпуск химических пигментов и текстильной продукции, а также печатание и крашение тканей за $72 млн в Туракурганском районе.
Ранее Spot писал, что в 2024 году российская «Синергия» откроет колледж цифровых профессий в Намангане