28-mart kuni birja savdolariga qo‘yilgan yoqilg‘i hajmi 2,27 ming tonnani tashkil etdi. Bu birjaga 8992 ming tonna qo‘yilgan 4-mart kuni qayd etilgan rekorddan deyarli to‘rt baravar kamdir.
12-martdan beri AI-80 benzini yetkazib berish qiymati 4 ming tonnadan past bo‘ldi. Bundan tashqari, ushbu haftada birjaga qo‘yilgan hajm ikki baravarga qisqardi va 2 ming tonnadan bir oz oshib ketdi.
Fevral oyida tovar birjasida o‘rtacha 2 ming tonnadan 4 ming tonnagacha AI-80 benzini sotildi.
Mart oyida yoqilg‘i narxi bir tonna uchun 9 mln so‘m bo‘lib qoldi. 28-fevralga nisbatan benzinning birja narxi 15%ga pasaygan.
“Spot” Energetika vazirligi matbuot xizmatiga birjada AI-80 benzini yetkazib berish hajmi to‘rt baravar kamaygani haqida bog‘landi.
Biroq departament bu savolni “O‘zbekneftgaz” davlat kompaniyasiga yo‘llagan. Biroq “O‘zbekneftgaz” va “Saneg"dan tezkor javob olishning imkoni bo‘lmadi.
Avvalroq “Spot” 2023-yilda Farg‘ona neftni qayta ishlash zavodi sof foydasini 24 barobardan ziyodga oshirgani haqida yozgandi.

В марте объем предложения автобензина АИ-80 на товарно-сырьевой бирже сократился почти в четыре раза, сообщила пресс-служба торговой площадки.
28 марта объем топлива, выставленного на биржевые торги, составил 2,27 тыс. тонн. Это почти вчетверо меньше рекорда, зафиксированного 4 марта, когда на бирже было выставлено 8992 тыс. тонн.
С 12 марта предложение бензина АИ-80 находилось ниже значения в 4000 тыс. тонн. Более того, на этой неделе выставляемый на биржу объем сократился вдвое, немного превышая отметку в 2000 тыс. тонн. В феврале на товарно-сырьевой бирже в среднем предлагалось от 2 до 4 тыс. тонн бензина АИ-80.
В марте стоимость топлива осталась на уровне 9 млн сумов за тонну. По сравнению с 28 февралем биржевая цена бензина снизилась на 15%.
Вчера Spot обратился в пресс-службу Министерства энергетики по поводу четырехкратного падения объема предложения автобензина АИ-80 на бирже, но в ведомстве вопрос переадресовали в госкомпанию «Узбекнефтегаз». Однако в «Узбекнефтегазе» и Saneg не удалось получить оперативный ответ.