Shavkat Mirziyoyev Jizzax viloyatiga tashrifi chog‘ida “Basalt Uzbekistan” klasterini borib ko‘rdi, deya xabar berdi prezident matbuot xizmati.
Majmua Forish tumanidagi 300 gektar maydonda joylashgan bo‘lib, umumiy qiymati $498 mln bo‘lgan oltita loyihani o‘z ichiga oladi.
Bu yerda yiliga 177 ming tonna bazalt tosh qayta ishlanib, undan 42 turdagi mahsulot ishlab chiqariladi.
Klasterda bazalt toshidan maxsus tola, direkt roving, fibra, armatura, kompozit geosetka, quvurlar, mato va issiqlik-izolyatsiya plitalari kabi 42 turdagi mahsulot ishlab chiqarilmoqda. Jumladan, o‘tgan yili 45 ming tonna 554 mlrd so‘mlik mahsulot tayyorlangan.
Ularga dunyoda talab yuqori. Mahsulotlarning 80%i AQSH, Angliya, Polsha, Italiya, Chexiya, Gruziya, Rossiya, Turkiya, Belarus, Qozog‘iston, Qirg‘iziston, Tojikiston kabi davlatlarga eksport qilingan.
Kelgusi yil klasterning korxonalaridan biri — “Basfiber treyd” tomonidan yiliga 25 ming tonna bazalt toshidan tola va mato ishlab chiqarish quvvati yaratiladi.
Hozirgi paytda $145 mllik zarur uskunalar keltirilgan. Bu yangi loyiha asosida ishlab chiqarilgan mahsulot ichki ehtiyojni qoplash bilan bir qatorda, 90%i eksportga yo‘naltiriladi.
Mutasaddilarga shu yerning o‘zida $500 mlnlik, qo‘shilgan qiymati yuqori bo‘lgan 20 turdagi yangi loyihalarni joylashtirish vazifasi qo‘yildi. Natijada qo‘shimcha 2 mingta ish o‘rni paydo bo‘ladi.

Шавкат Мирзиёев в ходе поездки в Джизакскую область посетил кластер Basalt Uzbekistan, сообщила пресс-служба президента.
Комплекс располагается на участке площадью 300 га в Форишском районе и включает в себя шесть проектов общей стоимостью $498 млн. Здесь ежегодно перерабатывается 177 тыс. тонн базальтового камня, из которых выпускаются 42 вида продукции.
В ассортимент кластера входят базальтовое волокно, ровинг, фибра, арматура, композитные геосетки, трубы, ткань, теплоизоляционные плиты. За 2023 год предприятия выпустили 45 тыс. тонн продукции общей стоимостью 554 млрд сумов.
Базальтовая продукция экспортируется в такие страны, как Казахстан, Кыргызстан, Таджикистан, Беларусь, Россию, Грузию, Турцию, а также США, Великобританию и Италию.
За рубеж поставляется 80% товаров из базальта, пользующихся спросом в мире. Глава государства поручил продвигать продукцию за рубежом, для чего планируется оформлять сертификаты качества и налаживать контакты с зарубежными застройщиками и промышленностью.
Также президент призвал разъяснять бизнесу преимущества базальтовых материалов и стимулировать кооперацию с автопромом, текстильной, нефтегазовой и другими отраслями.
Обозначена задача разместить в кластере новые проекты на $500 млн. Планируется трудоустроить еще 2000 человек и наладить выпуск двадцати видов продукции с высокой добавленной стоимостью.
Входящее в кластер предприятие Basfiber Trade планирует с 2025 года запустить мощности для выпуска 25 тыс. тонн базальтового волокна и ткани. Наряду с покрытием внутренних потребностей проект позволит экспортировать 90% продукции.
Ранее Spot писал, что Шавкат Мирзиёев запустил строительство первых нескольких объектов в «Новом Ташкенте».