Fransiyaning “Aksens” kompaniyasi “O‘zbekneftgaz"ga Buxoro NQIZni modernizatsiya qilishda yordam beradi. Bu haqda kompaniya matbuot xizmati xabar berdi.
2025-yilgacha “Fast-tack” rejimida parallel loyihalash va qurish bilan mos ravishda 60% va 40% hajmda AI-92 va AI-95 yuqori oktanli benzin ishlab chiqarish bo‘yicha yangi loyihani amalga oshirish rejalashtirilgan.
Yillik 1 mln tonna benzin ishlab chiqarish Yevro-5 sinfiga to‘g‘ri keladi, bu esa Yevro-2 sinfidagi AI-80 benzinini ishlab chiqarishdan voz kechishga imkon beradi.
“Aksens” yiliga 360 ming tonna quvvatga ega naftani gidrotozalash yangi qurilmasi, yiliga 380 ming tonna quvvatga ega izomerizatsiya qurilmasi va 60 ming tonna quvvatga ega piroliz distillyatini selektiv gidrogenlash qurilmasini loyihalashtiradi.
Fransuz kompaniyasi bilan Axens texnologiyalaridan foydalanish bo‘yicha litsenziya shartnomasi bo‘yicha kelishuvlar imzolandi. Xususan, kadrlar tayyorlash va litsenziar uchun loyiha hujjatlari paketini ishlab chiqish besh oydan ko‘proq vaqtni oladi.
Yanvar oyida Shavkat Mirziyoyev 2025-yildan AI-80 benzinidan voz kechishni topshirdi. Toshkentda Yevro-4dan past standartdagi yoqilg‘idan foydalanishning salbiy ta’sirini kamaytirish rejalashtirilgan.
Buxoro neftni qayta ishlash zavodini modernizatsiya qilish uchun “China National Petroleum Corporation” jalb etilib, zavod ikki yil davomida yaxshilanadi.

Французская компания Axens поможет «Узбекнефтегазу» с модернизацией Бухарского нефтеперерабатывающего завода (БНПЗ), сообщает пресс-служба госкомпании.
До 2025 года в режиме Fast-Track с параллельным проектированием и строительством планируется реализовать новый проект по выпуску высокооктановых бензинов АИ-92 и АИ-95 в объеме 60% и 40% соответственно.
Ежегодный выпуск бензина в объеме 1 млн тонн будет отвечать классу Евро-5, что позволит отказаться от производства АИ-80 класса Евро-2.
Axens спроектирует новую установку гидроочистки нафты мощностью 360 тыс. тонн в год, установку изомеризации мощностью 380 тыс. тонн в год и установку селективного гидрирования пиролизного дистиллята мощностью 60 тыс. тонн.
Для параллельного проектирования с французской компанией достигнуты договоренности по лицензионному соглашению на использование технологий Axens, включая обучение персонала и разработку пакета проектной документации лицензиара, которая займет более пяти месяцев.
В январе Шавкат Мирзиёев поручил с 2025 года отказаться от производства низкооктанового автобензина АИ-80. В Ташкенте планировалось снизить негативное воздействие от использования топлива стандарта ниже Евро-4.
Для модернизации Бухарского НПЗ привлекут China National Petroleum Corporation, которая на протяжении двух лет будет улучшать завод.