Sportchining suratidan “musulmonlarga yordam dasturi"ni targ‘ib qilish uchun foydalanilgan. Firibgarlar foydalanuvchilarga 8,933 mln so‘mlik pullarni va’da qilmoqda.
Ichki ishlar vazirligi bunday xabarlar haqiqatga to‘g‘ri kelmasligini ta’kidladi. Fuqarolar virtual firibgarlardan ogoh bo‘lishga, shubhali ma’lumotlarga ishonmaslikka chaqirilmoqda.
So‘nggi vaqtlarda bu kabi holatlar juda ko‘p uchramoqda. Firibgarlar odalar ishonchiga kirib turli yo‘llar bilan bank kartalaridan pullarini o‘zlashtirishmoqda.
Avvalroq ijtimoiy tarmoqlarda Alisher Usmonov nomidan yangi feyk xabarlar tarqaldi. Foydalanuvchilarga o‘g‘irlangan pullarni qaytarish uchun milliarderning “dasturidan” foydalanish taklif qilingan.
Qoraqalpog‘istonda yashovchi fuqaro Toshkentda yashovchi fuqaroning bank karta ma’lumotlarini qo‘lga kiritib, 50 mln so‘m pullarini o‘zlashtirgani ma’lum bo‘ldi.

В социальных сетях распространяется мошенническая реклама якобы от лица Хабиба Нурмагомедова, сообщил Центр кибербезопасности МВД.
Образ спортсмена используется в целях продвижения «программы помощи для мусульман». В ее рамках авторы обещают выплаты в разсере 8,933 млн сумов на банковские карты подписчиков.
МВД подчеркнуло, что подобные сообщения не соответствуют действительности. Граждан в очередной раз призвали проявлять бдительность и не доверять подозрительной информации.
В середине апреля в соцсетях распространялось фейковое сообщение от имени Алишера Усманова. Пользователям предлагали вернуть украденные деньги при помощи «программы», якобы созданной миллиардером.
До этого МВД оповещало пользователей о дипфейке с возвратом денег от имени премьер-министра Узбекистана Абдуллы Арипова. Также для продвижения мошенники использовали образ основателя Korzinka Зафара Хашимова.
Как сообщалось на совещании у Шавката Мирзиёева в декабре, за 2023 год в Узбекистане было зафиксировано около 5500 преступлений в киберпространстве. Из них 70% пришлось на мошенничество и кражи средств с банковских карт, отметил президент.