Shavkat Mirziyoyev Shahrisabz shahrida turizm klasterini tashkil etish va rivojlantirish rejalarini aytib o‘tdi. Bu haqda prezident matbuot kotibi Sherzod Asadov ma’lum qildi.
Davlat rahbari sayyohlar uchun infratuzilmani yaxshilashga bag‘ishlangan yig‘ilishda bu boradagi ishlar sur’atini tanqidiy baholadi.
O‘tgan yilgi Global turizm investitsiya forumida umumiy qiymati 2,3 mlrd bo‘lgan kelishuvlar tuzilgan bo‘lsa-da, ayrim hududlarda loyihalar uchun haligacha maydonlar ajratilmagan.
Shahrisabz viloyati sayyohlik biznesini rivojlantirishda faol viloyatlardan biriga aylandi. Masalan, Gilon va Sarchashma qishloqlari yaqinida 3 ming gektar maydonni egallagan tog‘-chang‘i majmuasi barpo etilib, Miraki qishlog‘ida sayyohlik zonasini tashkil etish ishlari boshlab yuborildi.
Prezident majmua mehmonlariga qulaylik yaratish maqsadida Xisorakdan Gilon va Sarchashmagacha bo‘lgan yo‘llarni kengaytirish bo‘yicha ko‘rsatmalar berdi.
Samarqandlik sayyohlarning sayohat vaqtini qisqartirish maqsadida “Chirokchi — Sho‘rquduq” avtomobil yo‘lining 30 kilometrini ta’mirlash ham vazifasi qo‘yildi.
Loyiha shuningdek, Oqsuv daryosida umumiy quvvati 24 MVt bo‘lgan uchta gidroelektr stansiyasini qurishni ham o‘z ichiga oladi. Shuningdek, Shahrisabz turizm kollejida Shveysariya dasturi bo‘yicha yiliga 100 nafar mutaxassis tayyorlanadi.
Davlat rahbari turizm salohiyati yuqori bo‘lgan 20ta tumanni tanlab olish va Rossiya, Turkiya, Xitoy va boshqa mamlakatlar maslahatchilari yordamida ularning bosh rejalarini ishlab chiqish bo‘yicha topshiriqlar berdi. Har bir tuman turizm sohasiga kamida $50 mln sarmoya jalb qilishi kerak.
Avvalroq “Spot"Aydar-Arnasoy ko‘llarida turizmni rivojlantirish bo‘yicha hukumat komissiyasi tuzilishi haqida yozgandi.

Шавкат Мирзиёев обозначил планы по созданию и развитию туристического кластера в городе Шахрисабз. Об этом сообщил пресс-секретарь президента Шерзод Асадов.
На совещании, посвященном улучшению инфраструктуры для туристов, глава государства критически оценил темп работ. Хотя на прошлогоднем Глобальном туристском инвестфоруме были заключены соглашения на $2,3 млрд, в некоторых регионах под проекты еще не выделили участки.
Одним из самых активных в развитии турбизнеса стал Шахрисабзский район. Например, близ сел Гилон и Сарчашма строится горнолыжный комплекс на 3 тыс. га, а в поселке Мираки стартовали работы по созданию туристической зоны.
Президент поручил расширить автодороги из Хисорака в Гилон и Сарчашму для удобства гостей комплекса. Также поставлена задача отремонтировать 30 км автодороги Чирокчи — Шуркудук, чтобы сократить время в пути для туристов из Самарканда.
Также в проект входит строительство на реке Аксу трех ГЭС общей мощностью 24 МВт. Кроме того, в Шахрисабзском туристском техникуме будет налажена подготовка 100 специалистов в год по швейцарской программе.
Глава государства поручил отобрать 20 районов с высоким туристическим потенциалом и разработать их мастер-планы при помощи консультантов из России, Турции, Китая и других стран. Каждый из районов должен будет привлечь в турбизнес минимум $50 млн инвестиций.
Ранее Spot писал о создании правительственной комиссии для развития туризма на Айдар-Арнасайских озерах.