“Standard & Poor’s” agentligi O‘zbekistonning xorijiy valyutadagi uzoq muddatli kredit reytingini barqaror prognoz bilan “BB-” darajasida tasdiqladi.
“S&P"ning fikricha, O‘zbekiston energetika xavfsizligi, subsidiyalar uchun yuqori budjet xarajatlari, gaz importining o‘sishi va qator tarmoqlarga sarmoya jalb etish bilan bog‘liq muammolarni hal qilish uchun islohotlarning ikkinchi bosqichini boshladi. Islohotlarni amalga oshirish va yanada qulayroq bozor siyosatini yuritish 2027-yilgacha YaIMning yillik 5% o‘sishini ta’minlashi mumkin.
Kredit reytingini qo‘llab-quvvatlovchi ijobiy omillar qatorida tashqi va davlat qarzining maqbul darajasi, risklar qatorida fuqarolar farovonligining pastligi (aholi jon boshiga YaIM) va pul-kredit siyosatining yetarli darajada moslashuvchan emasligi turibdi.
2024-yildan 2027-yilgacha bo‘lgan davrda O‘zbekiston iqtisodiyoti o‘rtacha 5,2%ga o‘sadi, bu o‘tgan yil oxiridagi 6%lik o‘sishdan biroz pastdir. O‘sishga investitsiyalarni jalb qilish, tariflarni liberallashtirish, xususiylashtirish va soliq-budjet siyosatini takomillashtirish hisobiga erishiladi.
S&P tahlilchilarining fikricha, QQSni qaytarish va iste’mol tovarlari uchun tartibga solinadigan narxlarning saqlanishi energiya narxining oshishi va yuqori foiz stavkalarining salbiy ta’sirini bartaraf etadi.
Birinchi chorakda pul o‘tkazmalari oqimi 9%ga, Rossiya bilan savdo aylanmasi esa 16%ga oshgan, bu O‘zbekiston eksportining oshgani va “Gazprom” bilan gaz importi bo‘yicha ikki yillik shartnoma imzolangani bilan izohlanadi.
“Hukumat sanksiyalar talablariga rioya qilishga urinayotgan bo‘lsa-da, Rossiya bilan biznes yurituvchi o‘zbekistonlik kompaniyalarga nisbatan AQSh va Yevropa Ittifoqining ikkilamchi sanksiyalari riski saqlanib qolmoqda. Masalan, AQSh va Yevropa Ittifoqi elektron va telekommunikatsiya uskunalari va mudofaa mahsulotlari savdosi bilan shug‘ullanuvchi bir qancha O‘zbekiston kompaniyalariga qarshi sanksiyalar kiritdi. Bunga javoban hukumat kengaytirilgan skrining tartib-qoidalarini, avtomatlashtirilgan skrining chora-tadbirlarini va stress testini joriy qilmoqda”, deb yozadi reyting agentligi tahlilchilari.
Qulay demografik holatga qaramay, mamlakat ichki ish o‘rinlariga bo‘lgan talabni qondirishda qiyinchiliklarga duch kelmoqda. Bundan tashqari, Rossiya iqtisodiyotidagi zaifliklar mehnat bozoridagi vaziyatni yomonlashtirishi mumkin.
O‘tgan yili O‘zbekistonda o‘tkazilgan muddatidan oldingi prezidentlik saylovlari va Konstitutsiya bo‘yicha referendumda “raqobat yo‘qligi” qayd etildi. “S&P” mamlakat siyosatini yuqori markazlashgani hamda nazorat va muvozanatlarning yo‘qligi sababli prognoz qilish qiyin ekanligini qayd etib, “kelajakdagi vorislikka nisbatan sezilarli noaniqlik saqlanib qolayotganini” ta’kidladi.
Avvalroq Xalqaro valyuta jamg‘armasi O‘zbekiston bo‘yicha bayonatini e’lon qilib, unda xatarlarni baholash ishlarini davom ettirish zarurligini qayd etgandi.

Агентство Standard & Poor’s подтвердило долгосрочный кредитный рейтинг Узбекистана в иностранной валюте на уровне «BB-» со стабильным прогнозом.
В S&P полагают, что Узбекистан приступил ко второму этапу реформ для решения проблем, связанных с энергобезопасностью, высокими затратами бюджета на субсидии, растущим импортом газа и привлечением инвестиций в ряд отраслей. Реализация реформ и стремление к более благоприятной рыночной политике могут обеспечить ежегодный рост ВВП в 5% до 2027 года.
Среди позитивных факторов, поддерживающих кредитный рейтинг, выделяют приемлемый уровень внешнего и государственного долга, а среди рисков отмечают низкий уровень благосостояния граждан (ВВП на душу населения) и недостаточную гибкость монетарной политики.
В период с 2024 по 2027 экономика Узбекистана будет в среднем расти на 5,2%, что немного ниже 6% роста по итогам прошлого года. Росту поспособствуют привлечение инвестиций, либерализация тарифов, приватизация и улучшение фискальной политики. По мнению аналитиков S&P, возврат НДС и сохранение регулируемых цен на потребительские товары компенсируют негативное влияние роста расценок на энергоносители и высоких процентных ставок.
В первом квартале приток денежных переводов увеличился на 9%, а торговля с Россией — на 16%, что объясняется наращиванием экспорта Узбекистана и подписанием двухлетнего контракта с «Газпромом» на импорт газа.
«Риск вторичных санкций США и ЕС в отношении узбекских компаний, ведущих бизнес с Россией, сохраняется, хотя правительство старается соблюдать требования санкций. Например, США и ЕС ввели санкции против нескольких узбекских компаний, занимающихся торговлей электронным и телекоммуникационным оборудованием и товарами оборонной промышленности. В ответ правительство внедряет усиленные процедуры проверки, автоматизированные меры проверки и стресс-тестирование», — пишут аналитики рейтингового агентства.
Несмотря на благоприятную демографию, республика сталкивается с трудностями по удовлетворению внутреннего спроса на рабочие места. Более того, слабости российской экономики могут усугубить ситуацию на рынке труда.
В прошлом году в Узбекистане прошли досрочные президентские выборы и референдум по конституции, на которых отмечали «отсутствие конкуренции». S&P затрудняется прогнозировать политику Узбекистана из-за высокой централизации и отсутствия сдержек и противовесов, отмечая «сохранение значительной неопределенности по поводу будущего правопреемства».
Ранее Spot писал, что МВФ рекомендует принять законы о декларировании активов и конфликте интересов.