O‘zbekiston Sanoat namunalarini xalqaro ro‘yxatga olish to‘g‘risidagi Gaaga bitimining Jeneva aktini ratifikatsiya qildi. Tegishli qonun prezident tomonidan 5-iyun kuni imzolangan.
1999-yil iyul oyida imzolangan hujjat Jahon intellektual mulk tashkilotiga sanoat namunalarini himoya qilish uchun arizalar topshirishga tegishli.
Bu ishtirokchi mamlakatlarda to‘g‘ridan-to‘g‘ri Jahon intellektual mulk tashkiloti orqali yoki mas’ul agentlik orqali amalga oshirilishi mumkin.
Hozirda 77 davlat turli shakllarda shartnomada ishtirok etmoqda, jumladan AQSh, Kanada, Meksika, Braziliya, Buyuk Britaniya, Yevropa Ittifoqi davlatlari, shuningdek, Rossiya, Qirg‘iziston va Tojikiston. O‘zbekiston esa unga qator bayonotlar bilan qo‘shilmoqda.
Shunday qilib, sanoat namunasiga bo‘lgan mutlaq huquqlarning amal qilish muddati xalqaro ro‘yxatga olingan kundan boshlab 5 yilni tashkil etadi. U 15 yildan ortiq bo‘lmagan muddatga uzaytirilishi mumkin.
O‘zbekiston Adliya vazirligining Intellektual mulk departamenti orqali taqdim etilgan xalqaro talabnoma materiallarini jo‘natish muddati bir emas, 6 oyni tashkil etadi. Qarorga namunalarning xavfsizlik talablariga muvofiqligini tekshirish sabab bo‘lgan.
O‘zbekiston hududida sanoat namunasini xalqaro ro‘yxatdan o‘tkazishning amal qilishi Adliya vazirligi Jahon intellektual mulk tashkiloti Xalqaro byurosiga himoya qilish to‘g‘risida bildirishnoma yuborgan kundan e’tiboran boshlanadi. Himoya qilish rad etilsa, xabarnomani tayyorlash muddati 12 oyni tashkil qiladi.

Узбекистан ратифицировал Женевский акт Гаагского соглашения о международной регистрации промышленных образцов. Соответствующий закон 5 июня подписал президент.
Документ, подписанный в июле 1999 года, касается подачи заявок для защиты промышленных образцов во Всемирную организацию интеллектуальной собственности. Сделать это в странах-участниках можно как напрямую через ВОИС, так и через ответственное ведомство.
Сейчас в соглашении в разных формах участвуют 77 стран, включая США, Канаду, Мексику, Бразилию, Великобританию, страны Евросоюза, а также Россию, Кыргызстан и Таджикистан. Узбекистан присоединяется к нему с рядом заявлений.
Так, срок действия исключительных прав на промышленный образец по умолчанию составляет 5 лет со дня международной регистрации. Он может продлеваться не более чем до 15 лет.
Срок отправки материалов международной заявки, поданной через Департамент интеллектуальной собственности узбекистанского Минюста, составит 6 месяцев вместо одного. Решение мотивировано проверкой образцов на соблюдение требований безопасности.
Действие международной регистрации промышленного образца на территории Узбекистана начинается со дня направления Минюстом уведомления о предоставлении охраны в Международное бюро ВОИС. При отказе в охране крайний срок для подготовки уведомления составит 12 месяцев.