Avvalroq turizm infratuzilmasini yaxshilash va xorijiy turistlar oqimini oshirishga qaratilgan prezident farmoni qabul qilingani haqida xabar berilgandi.
Hujjat bilan, O‘zbekistonda yangi milliy turizm brendi (tanitish belgisi) yaratiladi. Uning maqsadi turizm mahsulotini xalqaro va ichki turizm bozorlarida targ‘ib qilish, sayohat va dam olish uchun xavfsiz mamlakat sifatidagi imijini mustahkamlashga qaratilgan.
Turizm qo‘mitasi joriy yilning 1-oktabrigacha yangi milliy turizm brendini yaratish uchun tanlov o‘tkazadi. 2024-yil Xalqaro turizm kuni doirasida birinchi global sayyohlik mediakampusi tashkil qiladi.
2024−2025 yillarda auditoriyasi 10 mlndan ortiq bo‘lgan 50 nafargacha xorijiy jurnalist, bloger, vloger va inflyuenserlar mamlakatga jalb qilinadi.
Shuningdek, 2025-yildan O‘zbekistonda biznes tadbirlarni tashkil qilgan tadbirkorlarga 2028-yilgacha soliq stavkalari pasaytiriladi. Bunda tadbirga kamida 100 nafar xorijiy ishtirokchisi jalb qilinishi hamda 3 kundan kam bo‘lmasligi kerak.
Natijada, tadbirkorlar mazkur biznes tadbirlarini tashkil qilishdan olingan daromaddan olingan foyda solig‘ini bu soliq bo‘yicha belgilangan soliq stavkasiga nisbatan 50%ga kamaytirilgan soliq stavkasi bo‘yicha to‘laydi.
Joriy yilning iyun oyida prezident mutasaddilarga 1-oktabrgacha “milliy turizm brendi” to‘g‘risida kontent yaratish uchun tanlov o‘tkazib, xalqaro platformalarda targ‘ibotni yo‘lga qo‘yishni topshirgandi.
Avvalroq turizm sohasida oliy ta’lim to‘rt yillikdan uch yillikka o‘tkazilishi ma’lum qilingandi. Talabalarga bir vaqtning o‘zida ixtisosligi bo‘yicha ishlab, kasbiy ko‘nikmalarini bevosita ish joylarida rivojlantirish imkoniyati yaratiladi.

Как ранее сообщал Spot, Шавкат Мирзиёев подписал указ об улучшении туристической инфраструктуры и привлечению в Узбекистан иностранных туристов.
Президент поручил обновить национальный туристический бренд и создать новую торговую марку для него. Это планируется сделать «для дальнейшего укрепления имиджа Узбекистана как безопасной страны для путешествий и отдыха».
Комитету по туризму поручено провести конкурс на создание нового туристического бренда до 1 октября. Нынешний бренд был принят в 2013 году.
До 1 декабря ставится задача подготовить контент на культурную, гастрономическую и ремесленную тематику для международных туристических выставок. Контент должен быть адаптирован для разных стран.
Также перед Комитетом ставится задача до конца 2025 года привлечь в Узбекистан до 50 иностранных журналистов, блогеров и инфлюэнсеров с аудиторией от 10 млн человек. В рамках Международного дня туризма планируется организовать глобальный туристический медиакампус.
На 2025−2028 годы предоставляются льготы для предпринимателей, организовавших бизнес-мероприятия с участием минимум 100 иностранцев длительностью не менее 3 дней. Доходы от мероприятий облагаются налогами по ставке на 50% ниже действующей.