Raqobat qo‘mitasi “Knauf"ni O‘zbekistonda ustun mavqega ega deb topdi. Bu haqda qo‘mita matbuot xizmati xabar berdi.
Qo‘mita tomonidan gipsokarton mahsulotini ishlab chiqarish va sotish bozorida tahlil o‘tkazildi.
Uning natijalariga ko‘ra, “Knauf Gips Buxoro” MChJning bozordagi ulushi 40%dan ortiqni tashkil etgani aniqlandi.
Shundan kelib chiqib, qo‘mita “Raqobat to‘g‘risida"gi qonunning 13-moddasi bilan kompaniyani ustun mavqega ega deb e’tirof etdi.
Korxona va tashkilotlarning yagona davlat reestri ma’lumotlariga ko‘ra, “Knauf Gips Buxoro” 2006-yilning iyulida tashkil etilgan.
Kompaniya ta’sischilari “Knauf International Gmbh” (75%) va “Deg — Deutsche Investitions Und Entwicklungsgesellschaft MbH” (25%) hisoblanadi.
2023-yil oxirida qo‘mita “Yandex Go” taksi xizmatini O‘zbekistonda ustun mavqega ega deb topgandi. Ko‘rsatilgan xizmatlari yuzasidan korxonalar ichida eng katta bozor ulushi 86,3% bilan Yandex Go"ga to‘g‘ri kelgan.
Avvalroq YHXBBning 26,5 mlrd so‘mlik tenderida qonun buzilishi aniqlangandi. Raqobat qo‘mitasi IIV YHXBBga yo‘l belgilari uchun bo‘yoqlar va shisha mahsulotlarni xarid qilish bo‘yicha tanlov natijalarini bekor qilishni topshirdi.

Комитет по развитию конкуренции и защите прав потребителей сообщил о признании компании Knauf доминирующей.
Ведомство проанализировало рынок производства и сбыта гипсокартонной продукции. В ходе изучения выяснилось, что доля Knauf Gips Buxoro на нем превысила 40%.
Согласно статье 13 принятого годом ранее закона «О конкуренции» в новой редакции, доминирующими считаются компании с долей на определенном рынке выше 40% и годовой выручкой более 30 тыс. БРВ (10,2 млрд сумов).
Предприятия с доминирующим положением обязаны внедрять процедуры антимонопольного комплаенса. Им запрещается вводить монопольно высокие или низкие цены, а также создавать искусственный дефицит товаров.
Также доминирующие компании не должны вводить дискриминационные условия при покупке товара, препятствовать входу конкурентов на товарный рынок, запрещать либо ограничивать реализацию их продукции.
С начала года Комитет по конкуренции признал доминирующее положение шести компаний. Этот статус был присвоен «Ферганаазоту», Indorama Kokand Chemicals and Fertilizers, а также структурам «Узбекистон темир йуллари».