Paynet — turli xil xizmatlarni taqdim etadigan O‘zbekistondagi yetakchi moliyaviy-texnologik kompaniyalardan biri. Paynet platformasi 19 yildan buyon foydalanuvchilarga to‘lovlar, pul o‘tkazmalarini qulay va xavfsiz amalga oshirish, shuningdek, mobil ilova va faol nuqtalarning keng tarmog‘i orqali turli moliyaviy xizmatlardan foydalanish imkonini berib kelmoqda.
Innovatsion yechimlar tufayli Paynet millionlab foydalanuvchilar ishonchini qozondi va O‘zbekistonning moliyaviy texnologiyalari bozorida o‘zining mavjudligini tobora kengaytirishda davom etmoqda.
To‘lov va o‘tkazmalarning o‘sishi
2024-yilning dastlabki 6 oyida Paynet platformasi orqali to‘lovlar hajmi 25,3 trln so‘mga yetdi, bu esa 2023-yilning xuddi shu davriga nisbatan 74%ga ko‘proq. Biroq, o‘tgan yilga nisbatan 499%ga oshib, 16,9 trln so‘mni tashkil etgan o‘tkazmalarning o‘sishi esa yanada ko‘zni quvontiradi.
Daromad va foydaning oshishi
Kompaniya daromadlari ham sezilarli darajada oshdi va 510 mlrd so‘mga yetdi, bu esa 2023-yilning birinchi yarmiga nisbatan 54%ga ko‘p degani. Shu bilan birga, foyda 83%ga oshib, 137 mlrd so‘mni tashkil etdi.
Mobil ilova foydalanuvchilari va yuklab olish sonining o‘sishi
Har oy to‘lov qiladigan foydalanuvchilarining o‘rtacha soni 18,5 mlnga yetdi, bu o‘tgan yilga nisbatan 28%ga ko‘p. Mobil ilova (MI)ni yuklash soni 63%ga oshib, 6 mlnni tashkil qilmoqda. MAU faol foydalanuvchilari soni 1,8 mlnga yetdi, bu o‘tgan yilning shu davriga nisbatan 200%ga ko‘p hisoblanadi.
Faol nuqtalar sonining ko‘payishi
Paynet xizmatlarini taqdim etuvchi faol nuqtalar soni 24 mingtaga yetdi. Bu kompaniya infratuzilmasining kengayishi va uning xizmatlari keng auditoriya uchun ko‘payib borayotganini isbotlaydigan muhim ko‘rsatkichdir.
2024-yilning birinchi yarmida Paynet kompaniyasining barcha asosiy ko‘rsatkichlarining sezilarli o‘sishi kompaniyaning muvaffaqiyatli rivojlanishi va foydalanuvchilarning qoniqish darajasi yuqoriligini taʼkidlamoqda. Ushbu natijalar Paynetning moliyaviy xizmatlar bozoridagi mavqeyini yanada mustahkamlash va kompaniyaning rivojlanish strategiyasi to‘g‘ri ekanligini tasdiqlash yo‘lidagi muhim qadamdir.
Yangi xizmat va aksiyalar
Paynet hisobot davri davomida qator yangi xizmatlarni qo‘shdi, ulardan:
- Paynet-kartani barcha bankda chiqarilgan Visa va Mastercard kartalari orqali to‘ldirish.
- “Kapitalbank” tomonidan chiqarilgan Visa va Mastercard kartalarini har qanday agentlik taqmog‘ida so‘m valyutasida to‘ldirish.
- 1 000 000 so‘mgacha bo‘lgan pul mablag‘larini Paynet mobil ilovasi orqali, jismoniy kartaga ehtiyoj sezmagan holda, agentlik nuqtalarida komissiyasiz naqd pul yechib olish imkoni.
Paynet innovatsion yechimlarni joriy etishda, ko‘rsatilayotgan xizmatlar doirasini kengaytirish va xizmat ko‘rsatish sifatini yaxshilashda davom etmoqda. Bu esa kompaniyaga zamonaviy bozordagi qiyinchiliklarni muvaffaqiyatli bartaraf etish va kelajakka ishonch bilan qarash imkonini beradi.

Paynet — это одна из ведущих финансово-технологических компаний, предоставляющая разнообразные платежные услуги в Узбекистане. На протяжении 19 лет платформа Paynet помогает пользователям удобно и безопасно осуществлять платежи, переводы денег, а также пользоваться различными финансовыми сервисами через мобильное приложение и широкую сеть активных точек.
Благодаря инновационным решениям Paynet завоевала доверие миллионов пользователей и продолжает расширять свое присутствие на рынке финансовых технологий Узбекистана.
Рост платежей и переводов
За первые 6 месяцев 2024 года объем платежей через платформу Paynet достиг 25,3 трлн сумов, что на 74% больше по сравнению с аналогичным периодом 2023 года. Однако еще более впечатляющим является рост переводов, который составил 16,9 трлн сумов, увеличившись на 499% по сравнению с аналогичным периодом 2023 года.
Увеличение доходов и прибыли
Доходы компании также существенно возросли и достигли 510 млрд сумов, что на 54% больше по сравнению с первой половиной 2023 года. При этом прибыль составила 137 млрд сумов, увеличившись на 83%.
Рост числа пользователей и установок мобильного приложения
Среднее количество ежемесячно платящих пользователей достигло 18,5 млн человек, что на 28% больше, чем в прошлом году. Количество установок мобильного приложения (МП) увеличилось на 63% и составило 6 млн. Активных пользователей МП (MAU) стало 1,8 млн, что на 200% больше по сравнению с аналогичным периодом 2023 года.
Увеличение количества активных точек
Количество активных точек, предоставляющих услуги Paynet, достигло 24 тысяч. Это важный показатель, свидетельствующий о расширении инфраструктуры компании и повышении доступности ее услуг для широкой аудитории.
Впечатляющий рост всех ключевых показателей Paynet за первую половину 2024 года демонстрирует успешное развитие компании и высокий уровень удовлетворенности пользователей. Эти результаты являются важным шагом на пути к дальнейшему укреплению позиций Paynet на рынке финансовых услуг и подтверждают правильность выбранной стратегии развития компании.
Новые услуги и акции
За отчетный период Paynet ввел ряд новых услуг, среди которых:
- пополнение Paynet-карты через карты Visa и Mastercard, выпущенные любым банком;
- пополнение карт Visa и Mastercard, выпущенных банком Kapitalbank, в любом киоске агентской сети сумами;
- снятие наличных средств до 1 млн сумов без комиссии в агентских точках через мобильное приложение Paynet, без необходимости иметь при себе физическую карту.
Paynet продолжает внедрять инновационные решения, расширять спектр предоставляемых услуг и улучшать качество обслуживания, что дает возможность компании успешно справляться с вызовами современного рынка и уверенно смотреть в будущее.