Amerikaning “Sierra Nevada Corporation” kompaniyasi AQSh harbiy-havo kuchlari bilan O‘zbekiston uchun samolyotlarni restavratsiya qilish va ularga texnik xizmat ko‘rsatish bo‘yicha shartnoma imzoladi. Bu haqda AQSh Mudofaa vazirligi xabar berdi.
$64,2 mlnlik shartnoma shartlariga ko‘ra, “SNC” samolyotni yangilaydi, soha vakillarini qo‘llab-quvvatlaydi hamda logistika bilan ta’minlaydi. Ish O‘zbekistonda amalga oshirilib, 2027-yilning 7-avgustigacha yakunlanishi belgilangan.
Bu buyurtma avvalroq tuzilgan yirik shartnomaning bir qismi bo‘lib, “Xorijiy harbiy savdo” (FMS) dasturi doirasida moliyalashtiriladi. Shartnoma yagona manba jarayoni orqali topshirildi — “SNC” ishni bajarish uchun tanlangan yagona kompaniya edi.
Birinchi Pilatus PC-12 biznes-jeti “Uzbekistan Airways” aviaparkida 2021-yilda paydo bo‘lgan. Aviakompaniya mazkur voqeani O‘zbekistonda biznes aviatsiyasi “taraqqiyoti boshlanishi” deb ta’rifladi.
Biroq kompaniya uni qanday shartlar asosida — sotib olish, lizing yoki ijaraga olinganiga aniqlik kiritmadi. Tashuvchi, shuningdek, biznes samolyotlar parkini yanada kengaytirish rejalarini oshkor qilmadi.
“Uzbekistan Airways” aviakompaniyasi matbuot xizmatining “Spot"ga ma’lum qilishicha, aviakompaniya “2021-yilning kuzida PC-12 biznes-jetini ekspluatatsiya qila boshlagan va ikki oydan keyin uni yanada modifikatsiyalangan PC-24 modeliga almashtirishga qaror qilgan”.
Aviakompaniya PC-24 biznes-jetini qo‘lga kiritgach, O‘zbekiston ichida va xorijda faol ekspluatatsiyasini boshlaganini qayd etdi.
Pilatus PC-12 va PC-24 samolyotlari Shveysariyada “Pilatus Aircraft” tomonidan ishlab chiqariladi va mos ravishda 8 va 10 kishilik o‘rindiqlarga ega. Biznes-jetlar korporativ yo‘lovchi tashish uchun mo‘ljallangan va hukumat delegatsiyalarining parvozlarida foydalaniladi.
“Sierra Nevada Corporation” aviatsiya, kosmik, kiberxavfsizlik va ichki xavfsizlik sohalarida texnologiyalarni ishlab chiqish va integratsiyalashga ixtisoslashgan yetakchi xususiy kompaniya hisoblanadi. Kompaniya 1963-yilda tashkil etilgan va Kolorado shtatining Englevud shahrida joylashgan.
Avvalroq Toshkent xalqaro aeroportida parvozlar harakatida katta kechikishlar sodir bo‘lgani haqida xabar berilgandi.

Американская компания Sierra Nevada Corporation заключила контракт с Военно-воздушными силами США на восстановление и техническое обслуживание самолетов для Узбекистана, сообщает Министерство обороны США.
По условиям контракта на сумму $64,2 млн, SNC займется восстановлением самолетов, предоставит поддержку на местах и обеспечит логистику. Работы будут проходить в Узбекистане и завершатся к 7 августа 2027 года.
Этот заказ является частью более крупного контракта, заключенного ранее, и финансируется по программе «Иностранные военные продажи» (FMS). Контракт был получен через процедуру единственного источника — SNC была единственной компанией, выбранной для выполнения работ.
Первый бизнес-джет Pilatus PC-12 появился в авиапарке Uzbekistan Airways в 2021 году. Авиаперевозчик охарактеризовал событие как «начало развития» бизнес-авиации в Узбекистане.
Однако в компании не уточнили, на каких условиях получили его — покупка, лизинг либо аренда. Также перевозчик не раскрыл планов по дальнейшему расширению бизнес-авиапарка.
В пресс-службе Uzbekistan Airways сообщили Spot, что авиакомпания осенью 2021 года «начала эксплуатировать бизнес-джет PC-12, а через два месяца решила заменить его на более модифицированную модель PC-24».
В авиакомпании отметили, что после приобретения бизнес-джета PC-24 компания начала активно эксплуатировать его в пределах Узбекистана и за рубежом.
Самолеты Pilatus PC-12 и PC-24 производятся в Швейцарии компанией Pilatus Aircraft и вмещают 8 и 10 человек соответственно. Бизнес-джеты предназначены для корпоративных перевозок пассажиров и используются для полетов правительственных делегаций.
Ранее Spot писал, что в аэропорту Ташкента произошли массовые задержки рейсов.
Sierra Nevada Corporation — ведущая частная компания, специализирующаяся на разработке и интеграции технологий в области авиации, космоса, кибербезопасности и национальной безопасности. Компания основана в 1963 году и базируется в Энглвуде, штат Колорадо.