Raqobat qo‘mitasi “Highway Logistics Center” aksiyalari bilan bitimlar tuzishda monopoliyaga qarshi talablarning buzilishi holatlarini aniqladi. Bu haqda qo‘mita matbuot xizmati xabar berdi.
Unga ko‘ra, joriy yilning 16-may kuni “Orient Group Management” tomonidan “Highway Logistics Center"ning ustav fondini ko‘paytirish orqali 45% ulushga egalik qila boshlagan. Biroq, bunda monopoliyaga qarshi organning oldindan roziligi olinmagan.
Bundan tashqari, “O‘zbek-O‘mon investitsiya kompaniyasi” (UzOman) 23-iyulda monopoliyaga qarshi organ roziligisiz “Highway Logistics Center"ning ustav fondidan 45% ulushni sotib oligan.
“Raqobat to‘g‘risida"gi qonunning 26-moddasi bilan tomonlardan biri aktivlarining balans qiymati yoki yillik tushumi BHMning 250 ming baravari (85 mlrd so‘m)dan ortiq yoki aktivlarning jami qiymati yoki yillik tushumi BHMning 500 ming baravari (170 mlrd so‘m)dan oshgan shaxslar yoki guruhlar MChJ ulushlarining 1/3 qismidan ortig‘ini tasarruf etish huquqini olganda monopoliyaga qarshi organning oldindan roziligini olishi belgilangan.
Qonunchilik talablari buzilishi yuzasidan qo‘mita Maxsus komissiyasi tomonidan “Orient Group Management” hamda “UzOman” kompaniyalariga nisbatan ish qo‘zg‘atilib, moliyaviy jarima qo‘llash yuzasidan qaror qabul qilindi.
Ma’lum qilinishicha, maxsus komissiyaning ushbu qarori ustidan “Orient Group Management” sudga da’vo ariza bilan murojaat qilgan.
Korxona va tashkilotlarning yagona davlat reestri ma’lumotlariga ko‘ra, “Highway Logistics Center” 2017-yilning sentabr oyida tashkil etilgan va omborxona faoliyati bilan shug‘ullanadi. Toshkent yaqinida, “Uch Qahramon” bozori yonida logistika markaziga egalik qiladi.

Комитет по конкуренции выявил нарушения антимонопольных требований при сделках с долями в фирме Highway Logistics Center. Об этом сообщила пресс-служба ведомства.
По данным Комитета, 16 мая компания Orient Group Management увеличила свою долю в предприятии до 45% за счет инициированного ею наращивания уставного фонда. При этом она не получила согласия антимонопольного регулятора.
Также к делу оказалась причастна Узбекско-Оманская инвестиционная компания (UzOman). 23 июля совместное предприятие без согласования с антимонопольными органами приобрело 45% в Highway Logistics Center.
Увеличение доли в компании до 1/3 и выше подлежит согласованию, если балансовая стоимость активов или годовая выручка одного из участников превышают 250 тыс. БРВ (85 млрд сумов), либо если суммарная стоимость активов или годовая выручка сторон превышают 500 тыс. БРВ (170 млрд сумов).
Соответствующие требования устанавливаются законом «О конкуренции» в новой редакции, принятой в 2023 году. Комитет по конкуренции начал расследование в отношении обеих компаний за нарушение этих условий.
По итогам расследования Спецкомиссия наложила финансовые штрафы на обе компании. Orient Group Management подала в суд иск для обжалования решения.
В ЕГРПО сообщается, что ООО Highway Logistics Center было учреждено в сентябре 2017 года и занимается складской деятельностью. Ей принадлежит логистический центр под Ташкентом, рядом с рынком «Уч Кахрамон».
Уставной капитал предприятия составляет 185,6 млрд сумов. Контрольная доля в 50,9% фирмы принадлежит Logistics Orient (на 100% принадлежащей Orient Group Management), еще 49,1% числится за UzOman.
Ранее Spot писал, что Комитет по конкуренции признал компанию TokBor доминирующей на рынке зарядки электротранспорта.