Amerikaning “Mars” kompaniyasi oziq-ovqat bozorining yana bir yirik o‘yinchisi — “Kellanova"ni sotib olganini e’lon qildi.
Shartnoma shartlariga ko‘ra, bitim $35,9 mlrdga tushadi. “Kellanova"ning bitta aksiyasi $83,5ga baholanmoqda — bu so‘nggi 30 savdo kunidagi birja narxidan 1,4 baravar qimmat.
“Pringles” chiplari Kellanova brendi portfelida asosiy o‘rinni egallaydi. Shuningdek, u “Kellogg"ning quruq nonushtasi, “Cheez-It” krakerlari va “Pop-Tarts” va boshqa mahsulotlarni ishlab chiqaradi.
Kellanovaning 2023-yil oxiridagi savdosi $13 mlrddan oshdi, bu “Mars” daromadining chorak qismidan ($50 mlrd) ko‘proqdir. Kompaniya 180ta bozorga mahsulot yetkazib beradi va 23 mingga yaqin xodimga ega.
“Mars” bosh direktori Pol Veyrauch gazaklar biznesini rivojlantirish uchun “muhim imkoniyat” borligini ta’kidladi.
Kompaniyalar “o‘zlarining kuchli tomonlarini birlashtirishi” va mijozlarga yangi mahsulotlarni taklif qilishlari mumkin, deya qo‘shimcha qildi u.
O‘z navbatida, “Kellanova” bosh direktori Stiv Keylan bitimni “tarixiy kombinatsiya” deb atadi va strategiya hamda korporativ madaniyatdagi o‘xshashlikni qayd etdi.
“Biz „Mars“ „Kellanova“ brendlari va xodimlari uchun tabiiy uy bo‘lishiga aminmiz”, dedi u.
Avvalroq “Spot” “Wiz” kiberxavfsizlik startapi “Google” bilan $23 mlrdlik kelishuvdan voz kechgani haqida yozgandi.

Американская компания Mars сообщила о покупке другого крупного игрока на пищевом рынке — Kellanova.
По условиям соглашения, сделка обойдется в $35,9 млрд. Одна акция Kellanova оценивается в $83,5 — это в 1,4 раза дороже ее биржевой цены за последние 30 торговых дней.
Ключевое место в портфеле брендов Kellanova занимают чипсы Pringles. Также среди прочего она производит сухие завтраки Kellogg’s, сырные крекеры Cheez-It и печенье Pop-Tarts.
Объем продаж Kellanova по итогам 2023 года превысил $13 млрд — это более четверти от выручки Mars ($50 млрд). Компания поставляет продукцию на 180 рынков и имеет около 23 тысяч сотрудников.
Генеральный директор Mars Пол Вейраух отметил «значительную возможность» развития бизнеса в сфере закусок. Компании смогут «объединить свои сильные стороны» и предложить клиентам новые продукты, добавил он.
В свою очередь, глава Kellanova Стив Кэхиллейн назвал сделку «историческим сочетанием» и отметил близость в стратегии и корпоративной культуре. «Мы уверены, что Mars станет естественным домом для брендов и работников Kellanova», — заявил он.