“Telegram” asoschisi Pavel Durov Fransiya politsiyasi tomonidan Parij aeroportida qo‘lga olindi, deb xabar berdi“TF1” telekanali. Telekanal ma’lumotlariga ko‘ra, jarayon tadbirkor Ozarbayjondan uchib kelgan shaxsiy biznes samolyoti qo‘nganidan so‘ng darhol amalga oshirilgan.
Transport politsiyasi “dastlabki tergov” doirasida chiqarilgan hibsga olish orderi asosida harakat qilgan. Tergov tafsilotlari oshkor etilmagan, biroq ma’lum qilinishicha, order Durovning Fransiya huquq-tartibot idoralari bilan hamkorlik qilishdan bosh tortgani uchun berilgan.
Telekanal ma’lumotlariga ko‘ra, bu rad etish “Telegram” orqali sodir etilgan jinoyatlarga, jumladan, giyohvand moddalarni tarqatish, bolalarga oid jinoyatlar va firibgarlikka yordam berish sifatida baholanadi.
“Le Figaro” nashrining ushbu masalaga yaqin manbasiga tayanib yozishicha, “Telegram” asoschisi yordamchisi va tansoqchisi hamrohligida Bokudan uchib kelgan va Parijda kamida bir oqshom o‘tkazishi kerak bo‘lgan va u yerda kechki ovqat qilishni rejalashtirgan. Durov yakshanba kuni sudga kelishi kutilmoqda.
Gazetaning yozishicha, tergovchilardan biri Durovning Fransiyada qidirilayotganidan xabardor bo‘lganiga qaramay, Parijga borishga qaror qilganidan hayratda qolgan. Bu masalaga yaqin bo‘lgan yana bir manba Durovning bu qaroriga “jazosizlik hissi” sabab bo‘lganini aytdi.
Nashrning qayd etishicha, “Telegram” asoschisi Fransiya jinoyatchilar va qidiruvdagi shaxslar bazasida bo‘lgan. Durov 2021-yildan buyon Fransiya fuqaroligiga ega.
Shuningdek, Durovning hibsga olinishi haqidagi xabardan so‘ng, TON kriptovalyutasi qiymati 14%ga tushib ketdi.
Avvalroq O‘zbekiston aholisining 70%dan ortig‘i, Durovning so‘zlariga ko‘ra, “Telegram"dan foydalanishi haqida xabar berilgandi.

Основатель Telegram Павел Дуров был задержан французской полицией в аэропорту Парижа, сообщает телеканал TF1. По данным телеканала, задержание произошло сразу после посадки частного бизнес-джета, на котором бизнесмен прилетел из Азербайджана.
Полиция на транспорте действовала на основании ордера на арест, выданного в рамках «предварительного расследования». Подробности расследования не раскрываются, однако сообщается, что ордер был выписан в связи с отказом Дурова сотрудничать с французскими правоохранительными органами.
По версии телеканала, этот отказ расценивается как содействие преступлениям, совершаемым через Telegram, в том числе распространения наркотиков, детской порнографии и мошенничества.
Как пишет Le Figaro со ссылкой на источник, близкий к делу, основатель Telegram прилетел из Баку в сопровождении помощника и телохранителя и должен был провести как минимум один вечер в Париже, где планировал поужинать. Ожидается, что Дуров предстанет перед судом в воскресенье.
По данным газеты, один из следователей был удивлен тем, что Дуров, осведомленный о том, что его разыскивают во Франции, все же решился на поездку в Париж. Другой источник, близкий к делу, предположил, что решение Дурова было связано с «чувством безнаказанности».
Издание отмечает, что основатель Telegram находился во французской базе данных преступников и разыскиваемых лиц. У Дурова есть французское гражданство, которое он получил в 2021 году.
После новости о задержании Дурова стоимость криптовалюты TON упала на 14%.
Арест прокомментировал Илон Маск. «На дворе 2030 год, в Европе вас казнят за мемы», — написал он в X.