O‘zbekistonda Milliy investitsiya jamg‘armasi tashkil etiladi. Bu bo‘yicha 27-avgust kuni prezident qarori qabul qilindi.
Jamg‘arma aksiyadorlik jamiyati shaklida tashkil etilib, aksiyalari ommaviy joylashtirilgungacha, uning yagona aksiyadori Iqtisodiyot va moliya vazirligi hisoblanadi.
Unga ko‘ra, jamg‘arma sof aktivlarining bozor qiymatini oshirish, aksiyalarini yetakchi xorijiy fond birjasida joylashtirish kabilar jamg‘armaning asosiy vazifalari etib belgilandi.
Shu bilan birga, jamg‘arma aktivlariga investitsiyalarni jalb qilish hamda ularni xususiylashtirish jarayonlarida ishtirok etish uchun yetakchi xalqaro institutsional investorlarni jalb qiladi.
Jamg‘arma investitsiya aktivlarida Iqtisodiy hamkorlik va taraqqiyot tashkiloti korporativ boshqaruv standartlarini joriy etish, xalqaro moliyaviy hisobot standartlariga o‘tish, ekologik, ijtimoiy va korporativ boshqaruv (ESG) standartlarini joriy etishda ishtirok etadi.
Shuningdek, jamg‘arma ustav kapitalini shakllantirish uchun davlat ulushi o‘tkaziladigan korxona va tijorat banklarining ro‘yxati tasdiqlandi.
2030-yilgacha jamg‘arma investitsiya aktivlari sof foydasining kamida 50%i tegishli yil yakunlariga ko‘ra dividendlar to‘lashga yo‘naltiriladi.
Avvalroq O‘zbekiston va Qozog‘iston qo‘shma investitsiya jamg‘armasini tashkil etishi ma’lum qilingandi.
Energetika, transport va logistika, metallurgiya hamda qishloq xo‘jaligi kabi sohalar bo‘yicha umumiy qiymati $7 mlrdlik bitim va shartnomalar portfeli ishlab chiqildi.

Президент 27 августа постановил учредить национальный инвестиционный фонд Узбекистана. Об этом сообщил канал правовой информации Минюста.
Фонду передается ряд долей в государственных компаниях и банках, на основе которых будет сформирован его уставной капитал. В качестве основных задач фонда обозначаются повышение рыночной стоимости активов и привлечение инвестиций.
Для приватизации активов НИФ будет привлекать международных институциональных инвесторов. Кроме того, акции фонда планируется размещать на зарубежных биржах.
На предприятиях, доли которых получит НИФ, будут внедряться стандарты корпоративного управления ОЭСР. Фонд отвечает за переход компаний на международные стандарты финансовой отчетности, экологические, социальные и управленческие нормы (ESG).
Единственным акционером НИФ считается Министерство экономики и финансов. До 2030 года минимум 50% чистой прибыли от активов, принадлежащих НИФ, будут направляться на выплату дивидендов.
Ранее Spot писал, что в первом полугодии объем прямых иностранных инвестиций в Узбекистан вырос в 2,5 раза.