Raqobat qo‘mitasi reklama qonunchiligini buzgani uchun “Ipak Yo‘li” bankini jarimaga tortdi. Bu haqda qo‘mita matbuot xizmati xabar berdi.
O‘tkazilgan o‘rganishlar davomida “Ipak Yo‘li” tomonidan e’lon qilingan “Universal” va “Milliy” nomli omonat turlari reklamasida “Universal” omonat turi bo‘yicha yillik foiz stavkasi 22%, “Milliy” omonat turi bo‘yicha yillik foiz stavkasi 25% ekanligi haqida axborotlar berilganligi kuzatildi.
Shuningdek, bankning rasmiy saytida “Universal” omonat turi bo‘yicha omonatga qo‘yilgan mablag‘lar bo‘yicha yilning dastlabki 6 oyi uchun depozit hisobraqamlari yopilishi muddatiga qarab yillik 14% stavka va yilning keyingi 6 oyi uchun 18% stavka bo‘yicha qayta hisoblab chiqilishi haqida ma’lumot ko‘rsatib o‘tilgan.
Ammo yuqorida keltirib o‘tilgan reklama vositalarida “Universal” nomli omonat turi haqidagi boshqa muhim ma’lumotlar to‘liq berilmaganligi holati aniqlandi.
Natijada qo‘mita Maxsus komissiyasi tomonidan “Reklama to‘g‘risida"gi qonunning 16 va 43-moddalari va “Iste'molchilar huquqlarini himoya qilish to‘g‘risida"gi qonunning 6-moddasi talablari buzilish alomatlari yuzasidan “Ipak Yo‘li"ga nisbatan ish qo‘zg‘atildi.
Shuningdek, natijasi yuzasidan belgilangan tartibda moliyaviy jarima qo‘llanildi hamda qonunbuzilishi holatini bartaraf etish va kelgusida yo‘l qo‘ymaslik bo‘yicha ko‘rsatma berildi.
Avvalroq Raqobat qo‘mitasi “Ipotekabank"ga nisbatan ish qo‘zg‘atgandi. Undan keyin qo‘mita bankni nomaqbul reklamaga yo‘l qo‘ygan deb topib, jarima qo‘llash bo‘yicha qaror qabul qildi.

Комитет по развитию конкуренции и защите прав потребителей выписал штраф «Ипак Йули банку» за нарушения в рекламе, сообщает пресс-служба ведомства.
В ходе проверки было установлено, что в рекламе вкладов «Универсал» и «Миллий» были указаны годовые процентные ставки: 22% для вклада «Универсал» и 25% для вклада «Миллий».
Однако на сайте банка было уточнено, что при досрочном закрытии вклада «Универсал» процентная ставка снижается в зависимости от срока хранения денег на депозите. В рекламе эта информация отсутствовала.
Согласно условиям вклада, при досрочном закрытии в течение 6 месяцев ставка пересчитывается по 14%, от 7 до 12 месяцев — 18%. Если вклад закрывается после 13 месяцев, ставка остается 22% годовых.
Специальная комиссия установила, что банк нарушил законодательства о рекламе и защите прав потребителей. Ведомство выписало штраф и поручило устранить нарушения, не допуская их повторения в будущем.
Согласно законодательству, ненадлежащая реклама влечет за собой наложение штрафа в размере 70 БРВ (23,8 млн сумов).
«Ипак Йули» выпустил заявление, в котором пояснил ситуацию. По словам банка, информация о депозитных продуктах была доступна на официальном сайте, но в рекламе на наружных LED-экранах отсутствовала прямая ссылка на эту дополнительную информацию.
Банк признал, что это могло вызвать недоразумение среди клиентов, и принес извинения за возможные неудобства.
В «Ипак Йули» также отметили, что уже внесли необходимые изменения, чтобы подобные ситуации не повторялись.