Prezidentning ekologiya va atrof-muhitni muhofaza qilish sohalarida ochiqlikni ta’minlash hamda boshqarish tizimini yanada takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risidagi farmoni qabul qilindi.
Unga ko‘ra, 2026-yil 1-yanvardan maishiy chiqindilarni yig‘ish tizimiga bir qator o‘zgartirishlar kiritilmoqda.
Ular xizmat ko‘rsatish sifatini oshirish, shaffoflik va jamoatchilik nazoratini ta’minlash, aholi va tadbirkorlar o‘rtasida fikr almashishni tashkil etishga qaratilgan.
Chiqindilar bilan bog‘liq xizmatlarni tadbirkorlarga berish yuzasidan o‘tkaziladigan tender jarayonini onlayn kuzatish imkoniyatini yaratiladi.
Shuningdek, chiqindilarni yig‘ish punktlarida real vaqt rejimida monitoring qilish imkoniyatiga ega videokameralar, chiqindilarni olib chiqishda foydalaniladigan avtomobillarga onlayn kuzatuv (GPS) tizimi o‘rnatiladi.
Bundan tashqari, sanitar tozalash korxonalari to‘g‘risida to‘liq ma’lumot berish, ko‘rsatilayotgan xizmatlar sifati va ko‘lami bo‘yicha shikoyatlarni qabul qilish hamda sanitar tozalash korxonalari bilan qayta aloqa qilish uchun “Call markaz” faoliyatini yo‘lga qo‘yiladi.
Tozalash inshootlari xizmat ko‘rsatadigan hududlarning geografik chegaralari belgilanadi. Maxsus platformada chiqindilarni yig‘ish punktlari va ularni olib chiqish jadvali haqida ma’lumot beriladi.
Farmon bilan chiqindilar bilan ishlash masalalarida aholi va sanitar tozalash korxonalari o‘rtasida bog‘lovchi bo‘g‘in sifatida Sanitar tozalash ishlarini tashkil etish respublika markazi negizida Chiqindilarni boshqarish va sirkulyar iqtisodiyotni rivojlantirish agentligi tashkil etiladi.
Agentlik chiqindilar bilan bog‘liq ishlarni amalga oshirish sohasida yagona me’yorlar va standartlarni ishlab chiquvchi, sinovdan o‘tkazuvchi va amaliyotga tatbiq etuvchi, ushbu yo‘nalishdagi faoliyatni muvofiqlashtiruvchi hamda chiqindilarni boshqarish sohasiga taalluqli davlat mulkini boshqaruvchi mas’ul davlat organi hisoblanadi.

Шавкат Мирзиёев 26 сентября подписал указ о совершенствовании управления в сфере экологии и охраны окружающей среды. Об этом сообщил канал правовой информации Минюста.
С 1 января 2026 года в систему вывоза бытовых отходов вносится ряд изменений. Они направлены на повышение качества услуг, обеспечение прозрачности и общественного контроля, а также организацию обратной связи между населением и предпринимателями.
Для тендеров на оказание услуг по вывозу мусора будет запущен онлайн-мониторинг. В пунктах сбора отходов будут установлены видеокамеры с возможностью наблюдения в режиме реального времени, а на автотранспорте для их вывоза — GPS-трекеры.
Также планируется запустить специальный колл-центр для связи с предприятиями санитарной очистки. Через него можно будет узнать об их деятельности, а также подать обращение или жалобу на качество услуг.
Будут обозначены географические границы зон, обслуживаемых предприятиями очистки. На специальной платформе будут предоставляться сведения о пунктах сбора отходов и графике их вывоза.
Кроме того, на базе Центра организации работ по санитарной очистке создается Агентство по управлению отходами и развитию циркулярной экономики. Соответствующее предложение было озвучено на сентябрьском совещании у президента по вопросам экологии.
На агентство возлагаются задачи по разработке стандартов и нормативов в сфере работы с отходами, их тестированию и внедрению. Ведомство будет управлять государственным имуществом, используемым в сфере управления отходами.
Ранее Spot писал, что китайская Jin Ming планирует создать в Андижанской области предприятие по переработке отходов для производства электроэнергии.