6-oktabr kuni Qozog‘istonda atom elektr stansiyasini qurish bo‘yicha referendum o‘tkazildi. Mamlakat Markaziy saylov komissiyasi uning dastlabki natijalarini ma’lum qildi.
Referendumda 7,82 mln kishi yoki ovoz berish huquqiga ega qozog‘istonliklarning 63,6%i ovoz berdi. Saylovda eng yuqori ishtirok Qizilo‘rda (82,2%) va Turkiston viloyatlarida (75%), eng past ko‘rsatkich Olmaota (25,2%) va Ostona (51,1%)da kuzatilgan.
Atom elektr stansiyasi qurilishi haqidagi savolga 5,56 mln kishi yoki ovoz berganlarning 71,1%i ijobiy javob berdi. Qo‘stanay viloyatida qo‘llab-quvvatlaganlar ulushi eng yuqori (82,2%), Olmaotada eng past (54,7%) bo‘ldi.
Qozog‘iston prezidenti Qasim-Jomart Toqayev 2023-yil sentabrida xalqqa murojaatida atom elektr stansiyasini qurish bo‘yicha referendum o‘tkazilishini e’lon qildi. Oradan bir yil o‘tib, davlat rahbari referendum o‘tkazish sanasini belgilab, ovoz berishni “tinglovchi davlat” tushunchasining ko‘rinishi deb atadi.
2021-yil dekabrida Qozog‘iston va “Rosatom” o‘rtasida atom elektr stansiyasi qurish bo‘yicha muzokaralar olib borilgani ma’lum bo‘ldi. Mamlakat hukumati bu zaruratni energiyaga bo‘lgan ehtiyoj ortib borayotgan iqtisodiyotni “yashil” o‘tish va karbonsizlantirish rejalari bilan izohladi.
Qozog‘iston energetika vaziri Bolat Akchulakov AES qurilishini istiqbolli yechim deb atadi. U mamlakatda atom energetikasini rivojlantirish uchun barcha qulayliklar mavjudligini, jumladan uran zaxiralari va mavjud yadro yoqilg‘isi ishlab chiqarishni ta’kidladi.
Qozog‘iston Energetika vazirligi 2023-yil avgust oyida AES qurilishi uchun potensial joy tanlashni e’lon qildi. Hudud sifatida Olmaota viloyati, Jambil tumani, Ulken qishlog‘i tayinlandi.
Avvalroq “Spot” O‘zbekistonda kam quvvatli AES qurilishi bo‘yicha birinchi shtab ish boshlagani haqida yozgandi.

В Казахстане 6 октября прошел референдум по вопросу строительства атомной электростанции. О его предварительных результатах сообщил Центризбирком республики.
На референдуме проголосовали 7,82 млн человек или 63,6% казахстанцев с правом голоса. Самая высокая явка отмечена в Кызылординской (82,2%) и Туркестанской областях (75%), наиболее низкая — в Алматы (25,2%) и Астане (51,1%).
Утвердительный ответ на вопрос о возведении АЭС дали 5,56 млн человек или 71,1% проголосовавших. В Костанайской области доля поддержавших была наивысшей (82,2%), в Алматы — самой низкой (54,7%).
Президент Казахстана Касым-Жомарт Токаев анонсировал референдум о строительстве АЭС в обращении к народу в сентябре 2023 года. Годом позже глава государства обозначил дату референдума, назвав голосование проявлением концепции «слышащего государства».
В декабре 2021 года стало известно о переговорах Казахстана с «Росатомом» о строительстве АЭС. Правительство республики объяснило необходимость этого планами по «зелёному» переходу и декарбонизации экономики при растущей потребности в энергии.
Казахстанский министр энергетики Болат Акчулаков называл строительство АЭС перспективным решением. Он отметил, что у страны есть все преимущества для развития атомной энергетики, включая запасы урана и действующее производство ядерного топлива.
Минэнерго Казахстана в августе 2023 года объявило о выборе потенциального места для возведения АЭС. Им стало село Улькен Жамбылского района Алматинской области.