Raqobat qo‘mitasi “Shaffof Sement Sanoat” aksiyadorlik jamiyatiga nisbatan tekshiruv o‘tkazdi, deya xabar berdi qo‘mita matbuot xizmati.
Monitoring davomida departamentning Farg‘ona viloyati bo‘yicha boshqarmasi tomonidan qonunbuzarliklar bilan qurilish materiallari savdosiga e’tibor qaratildi.
2023-yil va joriy yilning yetti oyida korxona birjani chetlab o‘tib, to‘g‘ridan-to‘g‘ri shartnomalar bo‘yicha 20,6 ming tonna sement sotgan.
Savdo narxlari birja savdolarida shakllangan kotirovkalardan sezilarli darajada yuqori bo‘ldi. Asossiz olingan daromadlarning umumiy miqdori qariyb 669 mln so‘mni tashkil etgan.
Yuqori likvidli va monopol mahsulotlarni sotish to‘g‘risidagi nizomga ko‘ra, ular tovar birjasiga qo‘yilishi kerak. Maxsus komissiya “Shaffof Sement Sanoat” kompaniyasining harakatlarini manipulyatsiya deb tan oldi va “tegishli choralar” ko‘rdi.
Avgust oyi oxirida Raqobat qo‘mitasi Andijondagi Shangfeng sement zavodini 4,9 mlrd so‘m jarimaga tortgandi.
Raqobat qo‘mitasi qo‘shma korxonani demping va raqobatni cheklashda aybdor deb topdi.
Avvalroq “Spot” reklama qonunchiligini buzgani uchun “Hamkorbank” jarimaga tortilgani haqida yozgandi.

Комитет по конкуренции провел расследование в отношении компании Shaffof Sement Sanoat, сообщила пресс-служба надзорного органа.
Управление ведомства по Ферганской области в ходе мониторинга обратило внимание на продажу стройматериала с нарушениями. За 2023 год и семь месяцев нынешнего года компания реализовала 20,6 тыс. тонн цемента по прямым договорам, в обход биржи.
Цены продажи заметно превышали котировки, сформированные на биржевых торгах. Общая сумма необоснованного дохода составила около 669 млн сумов.
Согласно положению о продаже высоколиквидной и монопольной продукции, ее требуется в обязательном порядке выставлять на товарно-сырьевую биржу. Спецкомиссия признала действия Shaffof Sement Sanoat манипуляциями и приняла «соответствующие меры».
В конце августа Комитет по конкуренции признал цементный завод Shangfeng — Bridge of Friendship виновным в демпинге и ограничении конкуренции. На совместное предприятие из Андижанской области был наложен штраф в 4,9 млрд сумов.