Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki (YETTB) tomonidan ilgari surilayotgan loyiha doirasida “Biznesdagi yoshlar” mavzusida seminar bo‘lib o‘tdi. Ushbu yosh tadbirkorlarni qo‘llab-quvvatlash dasturi yetti yilga mo‘ljallangan bo‘lib, moliyalashtirish hajmi 200 million yevroni tashkil etadi. Loyihaning maqsadlaridan biri 18 yoshdan 34 yoshgacha bo‘lgan aholining uchdan bir qismini tashkil etuvchi mintaqadagi yosh tadbirkorlarni moliyalashtirish va tegishli treningdan foydalanish imkoniyatini taʼminlashdan iborat.
Markaziy Osiyoda “Biznesdagi yoshlar” dasturi 35 yoshgacha bo‘lgan yoshlar rahbarlik yoki egalik qiladigan mikro, kichik va o‘rta korxonalarga qaratilgan bo‘lib, Markaziy Osiyo va Mo‘g‘ulistondagi 20 ta hamkor moliya institutlari orqali kichik va o‘rta biznesni kreditlash imkonini beradi. Dastur mezonlariga javob beradigan kichik korxonalar uchun maqsadli nomoliyaviy xizmatlar bankning “Kichik biznes uchun maslahatlar” dasturi doirasida ko‘rsatiladi.
Maʼlumotlarga qaraganda, Markaziy Osiyodagi ko‘plab yoshlar tadbirkorlik tafakkuriga ega bo‘lsa-da, ularning juda kam qismida teng iqtisodiy imkoniyatlar mavjud, xususan, tadbirkorlarning atigi 10 foizga yaqini zarur tayyorgarlik va kasbiy bilimlarga ega. Ushbu muammoni hal qilish Markaziy Osiyo uchun juda muhim, chunki bu yerda kichik va o‘rta korxonalar umumiy bandlikning deyarli yarmini va mintaqaviy YAIMning qariyb 40 foizini tashkil qiladi. YETTB tomonidan ilgari surilayotgan ushbu loyiha esa mahalliy kichik va o‘rta korxonalarga treninglar, maslahat xizmatlari va tematik tadbirlarda ishtirok etish orqali tadbirkorlik ko‘nikmalarini rivojlantirishga yordam beradi.
Jumladan, seminarda yoshlar “YETTB kichik biznes uchun maslaxatlar” dasturi bosh tahlilchisi Sardor Alimdjanov va Hamkorbank departament direktori Umrbek Xudaynazarovlar tomonidan YETTB dasturi doirasida yosh tadbirkorlar uchun biznesni rivojlantirishga qaratilgan iimkoniyatlar, grant loyihalari, tadbirkorlar uchun Mikromentor platformasi, Hamkorbank tomonidan taqdim etilayotgan moliyaviy xizmatlar, yosh tadbirkorlarni qo‘llab-quvvatlash mavzulariga bag‘ishlangan maʼruzalaridan yangi maʼlumotlarga ega bo‘ldilar. Seminarning savol-javoblar va muhokamalarga boy qismi esa, muvaffaqiyatli tadbirkor, “MFaktor” biznes maktabi asoschisi Husan Mamasaidov hamda “Qadriyatlar akademiyasi” asoschisi Kozimxon Turayev ishtirokidagi tadbirkorlarning biznes ko‘nikmalarini rivojlantirish masalalariga oid muzokara sessiya va mahorat darsi bo‘ldi.

В рамках проекта, выдвигаемого Европейским банком реконструкции и развития (ЕБРР), прошел семинар на тему «Молодежь в бизнесе». Данная программа поддержки молодых предпринимателей рассчитана на семь лет и призвана обеспечить оптимальный доступ к финансам и соответствующему обучению для молодых предпринимателей в регионе, где почти треть населения находится в возрасте от 18 до 34 лет.
Программа «Молодежь в бизнесе» в Центральной Азии будет ориентирована на микро-, малые и средние предприятия, возглавляемые или принадлежащие молодым людям в возрасте до 35 лет. Программа, размером до 200 млн евро, предусматривает кредитование ММСБ через 20 партнерских финансовых организаций в Центральной Азии и Монголии. Целевые нефинансовые услуги для отвечающих критериям проекта малых предприятий будут предоставляться в рамках программы банка «Консультации для малого бизнеса». Они помогут местным ММСБ развивать предпринимательские навыки посредством обучения, предоставления консультационных услуг и участия в тематических мероприятиях.
Несмотря на то что многие молодые люди в Центральной Азии обладают предпринимательским складом ума, очень немногие имеют равные экономические возможности. Только около 10% из них имеют доступ к необходимому обучению и профессиональным знаниям. Решение этого вопроса имеет принципиальное значение для Центральной Азии, где на долю ММСБ приходится почти половина общей занятости и почти 40% регионального ВВП. Данный проект, продвигаемый ЕБРР, поможет местным малым и средним предприятиям развивать предпринимательские навыки путем участия в тренингах, консультационных услугах и тематических мероприятиях.
На семинаре молодые люди получили новую информацию о:
- грантовых проектах, направленных на развитие бизнеса для молодых предпринимателей в рамках программы ЕБРР;
- финансовых услугах, предоставляемых предпринимателям на платформе «Микроментор»;
- поддержке молодых предпринимателей в рамках программы ЕБРР.
На семинаре выступили главный аналитик программы «Консультации для малого бизнеса ЕБРР» Сардор Алимджанов и директор департамента Hamkorbank Умрбек Худайназаров. Наиболее насыщенной вопросами-ответами и обсуждениями частью семинара стала дискуссионная сессия и мастер-класс по развитию бизнес-навыков предпринимателей с участием успешного предпринимателя, основателя бизнес-школы MFaktor Хусана Мамасаидова и основателя «Академии ценностей» Козимхона Тураева.