26-oktabr kuni ertalab bir qancha aviakompaniyalar samolyotlari Yaqin Sharqdagi vaziyatning keskinlashuvi va havo hududining bir qismi yopilishi munosabati bilan yo‘nalishni o‘zgartirishga majbur bo‘ldi, deya xabar bermoqda “Uzbekistan Airports”.
Vaziyatning kuchayishiga Isroilning Eronning uchta viloyati, jumladan Tehrondagi harbiy markazlarga raketa hujumi uyushtirgani sabab bo‘lgan. Tungi zarba vaqtida Eron havo hududida fuqarolik samolyotlari, jumladan beshta Rossiya samolyoti ham bo‘lgan.
“Jazeera Airways” aviakompaniyasining Toshkent-Quvayt yo‘nalishi bo‘yicha J9−1650 reysi soat 04:50da uchib Toshkent aeroportiga qaytdi — samolyot mahalliy vaqt bilan soat 07:06da jo‘nash aeroportiga qo‘ndi.
Shuningdek, “Fly Dubai” aviakompaniyasining Dushanbe — Dubay yo‘nalishi bo‘yicha FZ-778 reysi ekipaji Toshkentdagi muqobil aerodromga yo‘l olishga qaror qildi.
Samolyot mahalliy vaqt bilan soat 08:32 da Toshkentga kelib qo‘ndi. Ekipajning dam olishi munosabati bilan Toshkentdan uchish mahalliy vaqt bilan soat 21:00ga belgilangan. Yo‘lovchilar mehmonxonaga joylashtiriladi.
“Fly Dubai” aviakompaniyasining Toshkent — Dubay yo‘nalishi bo‘yicha FZ-1942 reysi ham soat 04:58da havoga ko‘tarilib, 06:58 da Ashxoboddagi muqobil aerodromga qo‘ndi.
“Centrum Air” aviakompaniyasining Jidda — Toshkent yo‘nalishi bo‘yicha C6−702 reysi ham xuddi shu sabab bilan Ar-Riyoddagi muqobil aerodromga qo‘ndi.
Shuningdek, Madina-Farg‘ona yo‘nalishi bo‘yicha C6−3336 reysi ham Toshkent vaqti bilan soat 08:17 da Al-Maktum (Dubay) aeroportiga qo‘ndi.
“Uzbekistan Airports” yo‘lovchilarga ushbu reyslarning jo‘nash haqidagi ma’lumotlarni aviakompaniya vakillaridan tekshirishni tavsiya qiladi.
Bundan tashqari, marshruti Eron havo hududi orqali amalga oshirilgan bir qator reyslar O‘zbekiston shaharlaridan kechikishlar bilan uchib ketdi.
Avvalroq “Spot” O‘zbekiston va Tanzaniya havo qatnovini tashkil etishga kelishib olgani haqida yozgandi.

Утром 26 октября самолеты нескольких авиакомпаний были вынуждены изменить маршруты в связи с обострением обстановки на Ближнем Востоке и закрытием части воздушного пространства, сообщает Uzbekistan Airports.
Причиной эскалации послужило то, что Израиль нанес ракетный удар по военным центрам в трех провинциях Ирана, включая Тегеран. В момент ночного удара в иранском воздушном пространстве находились гражданские самолеты — среди них пять российских.
Рейс J9−1650 авиакомпании Jazeera Airways по маршруту Ташкент — Кувейт, вылетевший в 04:50, вернулся в аэропорт Ташкента, совершив посадку в 07:06 по местному времени.
Также в связи с закрытием воздушного пространства Ирана, экипаж рейса FZ-778 авиакомпании Fly Dubai по маршруту Душанбе — Дубай последовал на запасной аэродром в Ташкент. Самолет приземлился в 08:32 по местному времени. В связи с отдыхом экипажа вылет запланирован на 21:00 по местному времени. Пассажиров разместят в гостинице.
Рейс FZ-1942 авиакомпании Fly Dubai по маршруту Ташкент — Дубай вылетел в 04:58 и приземлился на запасной аэродром в Ашхабаде в 06:58 по ташкентскому времени.
Рейс С6−702 авиакомпании Centrum Air по маршруту Джидда — Ташкент сел на запасной аэродром в Эр-Рияде. А также рейс С6−3336 (Centrum Air) по маршруту Медина — Фергана в 08:17 по ташкентскому времени приземлился на запасной аэродром Аль-Мактум (Дубай).
В Uzbekistan Airports рекомендуют пассажирам уточнять информацию о вылете данных рейсов у представителей авиакомпаний. Кроме того, ряд рейсов, маршрут которых пролегает над воздушным пространством Ирана, вылетели из городов Узбекистана с задержкой.