Raqobat qo‘mitasi tovar-xomashyo birjasida AI-80 avtomobil benzini narxining yuqori chegarasini belgiladi. Bu haqda “Spot"ga bir nechta bozor ishtirokchilari xabar berdi.
Qo‘mitaning 12-noyabrdagi topshirig‘iga ko‘ra, chorshanba kunidan boshlab AI-80 benzini narxining sotuvchining boshlang‘ich narxiga nisbatan 5% miqdorida o‘sishiga cheklov joriy etildi. Bundan tashqari, bitta qo‘lga 4 tonna benzin sotish cheklovi ham saqlab qolinadi.
Shunday qilib, Buxoro neftni qayta ishlash zavodi ishlab chiqargan benzinning dastlabki narxi bir tonnasi uchun 8 931 005 so‘mni tashkil etsa, joriy etilgan cheklovni hisobga olgan holda bir tonna benzinning eng yuqori narxi 9 377 555,25 so‘mga teng bo‘ladi.
Noyabr oyida AI-80 benzinining birja narxi bir tonna uchun 10 mln so‘mdan oshib ketdi. Hozirgi kunda yoqilg‘i taxminan shu narx doirasida sotilmoqda, taklif esa barqaror ravishda 2,2 ming tonnadan yuqori bo‘lib turibdi.
O‘tgan hafta “Spot” Raqobat qo‘mitasi suyultirilgan gazning keskin qimmatlashgani ortidan propan narxining o‘sishini cheklov joriy etgani haqida yozgandi. Narxlarning keskin pasayishiga qaramay, birjadagi propan taklifi deyarli ikki baravar kamaydi — 2 ming tonnadan 1 ming tonnagacha.
“Spot” bilan suhbatda brokerlar narx chegarasi joriy etilgandan so‘ng propan bilan birja savdolarini “oddiy lotereya” deb ta’rifladi. Bir xil narx takliflarida suyultirilgan gazni arizalari birja tizimi tomonidan avval ro‘yxatdan o‘tkazilganlar oladi.
Xuddi shunday holat o‘tgan yili AI-80 benzini bilan ham kuzatilgan. O‘shanda yoqilg‘i sotib olish limitining joriy etilishi xaridorlar sonini qisqartirib, ayrim avtomobillarga yoqilg‘i quyish shoxobchalarining yopilishiga olib kelgan.
Avvalroq “Spot” “O‘zbekneftgaz” AI-92 benzinini birjaga chiqarishni boshlagani haqida yozgandi.
Buxoro neftni qayta ishlash zavodida ishlab chiqarilayotgan yoqilg‘i narxi bir tonna uchun 11,5 mln so‘mdan oshdi.

Комитет по развитию конкуренции и защите прав потребителей установил на товарно-сырьевой бирже (УзРТСБ) потолок цен на автомобильный бензин АИ-80. Об этом Spot сообщили несколько участников рынка.
Согласно поручению Комитета по конкуренции от 12 ноября, со среды было введено ограничение (спред) роста цен на бензин АИ-80 в размере 5% к начальной стоимости продавца. Кроме того, сохраняется лимит на продажу топлива в одни руки — 4 тонны.
Таким образом, если начальная стоимость бензина, произведенного Бухарским нефтеперерабатывающим заводом (БНПЗ), составляет 8 931 005 сумов за тонну, то с учетом введенного ограничения максимальная цена тонны бензина будет равняться 9 377 555,25 сумов.
В ноябре биржевая стоимость бензина АИ-80 превысила психологическую отметку 10 млн сумов за тонну. Сейчас топливо торгуется примерно в этом же диапазоне, а предложение стабильно превышает 2,2 тыс. тонн.
На прошлой неделе Spot писал, что Комитет по конкуренции ограничил рост биржевых цен на пропан после резкого подорожания сжиженного газа. Несмотря на последовавшее резкое падение цен, предложение пропана на бирже уменьшилось почти вдвое — с 2 тыс. до 1 тыс. тонн.
Похожая ситуация в прошлом году наблюдалась с бензином АИ-80. Тогда введение лимита на покупку топлива сократило число покупателей, что привело к закрытию некоторых автомобильных заправочных станций.