30-noyabr kuni Abu-Dabi shahridagi Shayx Zayd nomidagi xalqaro aeroportida “noma'lum sabablarga ko‘ra” 31 nafar O‘zbekiston fuqarosi ushlab turilgani haqida xabar berdi O‘zbekistonning BAAdagi elchixonasi.
“O‘zbekistonning Abu-Dabidagi elchixonasi va Dubaydagi bosh konsulxonasi aeroport ma’muriyati va amirliklarning mas’ul idoralari vakillari bilan muloqotda bo‘lib, vaziyatni nazoratga olgan” — deyiladi xabarda.
Diplomatik missiyaning ta’kidlashicha, aeroport ma’muriyati bilan hamkorlikda vatandoshlarni uch mahal ovqat bilan ta’minlash va zarur hollarda tibbiy yordam ko‘rsatish choralari ko‘rilgan. “Yuzaga kelgan vaziyatni bartaraf etish bo‘yicha barcha chora-tadbirlar ko‘rilmoqda”, deyiladi xabarda.
Shanba kuni tunda “Wizz Air” aviakompaniyasining Toshkentdan Abu-Dabiga 5W7160 reysi bilan uchib kelgan 31 nafar erkak aeroportdan chiqarilmay, havo bandargohida ushlab turilgan, deb yozadi “Gazeta.uz” yo‘lovchilarga tayanib.
Keyinroq yana 10 kishi, so‘ng esa yana 50 kishi ushlab turilgani ma’lum bo‘ldi. Suhbatdoshlarning fikricha, ushlashlar bundan keyin ham davom etishi mumkin.
Shu bilan birga, ayollar, bolalar va yoshi katta odamlar qo‘yib yuborilgan. 20 yoshdan 40 yoshgacha bo‘lgan erkaklar ushlab turilgan, ular mamlakatdan chiqarib yuborilishi mumkin. Ularning hech biriga bunday xatti-harakatlarning sababi ma’lum qilinmagan.
Yanvar oyida BAA O‘zbekiston fuqarolari uchun 30 kunlik vizasiz rejimni joriy qildi. 16-fevraldan boshlab o‘zbekistonliklar amirliklarda 30 kungacha vizasiz bo‘lishlari mumkin.

30 ноября в международном аэропорту Абу-Даби им. шейха Зайда «неизвестным причинам» задержан 31 гражданин Узбекистана, сообщает узбекистанское посольство в ОАЭ.
«Посольство Узбекистана в Абу-Даби и генеральное консульство в Дубае находится в диалоге с администрацией аэропорта и представителями ответственных ведомств Эмиратов и взяли ситуацию на контроль», — говорится в сообщении.
В дипломатической миссии отметили, что в сотрудничестве с администрацией аэропорта приняты меры по обеспечению соотечественников трехразовым питанием и оказанием при необходимости медицинской помощи. Принимаются все меры по разрешению сложившейся ситуации, подчеркнули в посольстве.
Фото: «Газета.uz»
В ночь на субботу 31 мужчину, прилетевшего рейсом 5W7160 компании Wizz Air из Ташкента в Абу-Даби, не выпустили из аэропорта и удерживают в воздушной гавани, пишет «Газета.uz» со ссылкой на пассажиров.
«Позже стало известно о задержании еще 10 мужчин и потом — еще 50 человек. Собеседники полагают, что задержания могут быть и дальше», — пишет «Газета.uz».
При этом женщин, детей и пожилых людей отпустили и задержали только мужчин в возрасте от 20 до 40 лет, которым грозит выдворение из страны. Причину задержания сотрудники аэропорта не объяснили.
Недавно в ОАЭ арестовали трех граждан Узбекистана, подозреваемых в убийстве 28-летнего израильского раввина Цви Когана. По данным эмиратского МВД, двоим из задержанных по 28 лет, третьему — 33 года.
В январе ОАЭ предоставили безвизовый режим на 30 дней для граждан Узбекистана. С 16 февраля узбекистанцы могут находиться в Эмиратах без визы до 30 дней.