Istiqbolli loyihalar milliy agentligi kriptoaktivlar aylanmasi sohasidagi xizmatlar provayderlariga litsenziya berganlik uchun davlat boji miqdorini belgiladi. Tegishli buyruq Adliya vazirligi tomonidan ro‘yxatga olingan.
Unga ko‘ra, kripto-aktivlar aylanmasi sohasidagi xizmatlar provayderlari faoliyatini amalga oshirishga litsenziyalar berilganligi uchun davlat boji miqdorlari to‘lash sanasida amalda bo‘lgan bazaviy hisoblash miqdorida (hozirgi kunda BHM 375 000 so‘mni tashkil qiladi) belgilanadi.
Har bir turdagi litsenziyalarni rasmiylashtirish uchun quyidagi summalar undiriladi:
- kripto-do‘kon — BHMning 3700 baravari (1,3875 mlrd so‘m);
Agentlik 2022-yil avgust oyida kripto-soha o‘yinchilarini litsenziyalash tartibi va ularga qo‘yiladigan talablarni tasdiqladi. Unga ko‘ra, kompaniyaning 4 ta faoliyat turining har biri uchun alohida litsenziya rasmiylashtirish talab etiladi.
Unga ko‘ra, mayning fermalar oyiga BHMning 10 baravari (hozirda 3,4 mln so‘m), mayning-pul BHMning 100 baravari (34 mln so‘m) hamda kripto-depozitariylar BHMning 5 baravari (1,7 mln so‘m) to‘lashlari kerak.
Xizmat ko‘rsatuvchi provayderlar o‘z serverlarini O‘zbekistonda joylashtirishlari, hisob-kitoblar va mijozlar haqidagi ma’lumotlarni 5 yil davomida saqlashlari, shuningdek, reklama talablariga rioya qilishlari kerak. Kriptobirjalar uchun ustav fondiga nisbatan minimal talablar ham mavjud.
Bundan tashqari, 2022-yil sentabr oyidan boshlab kriptosfera o‘yinchilari uchun oylik yig‘imlar amal qiladi.
Oxirgi marta ularning miqdori joriy yilning iyun oyida o‘zgargan, 20-iyundan kripto-do‘konlar uchun oylik yig‘imlar BHMning 20 baravaridan 185 baravarigacha (62,9 mln so‘m), kripto-birjalar uchun esa BHMning 400 baravaridan 740 baravariga (251,6 mln so‘m) oshirildi.

Национальное агентство перспективных проектов установило размеры пошлин за выдачу лицензий провайдерам услуг в сфере оборота криптоактивов. Соответствующий приказ зарегистрировал Минюст.
Сумма пошлин обозначается в базовых расчетных величинах (1 БРВ с 1 октября равняется 375 000 сумов) на момент оформления лицензии. За оформление лицензий каждого вида взимаются следующие суммы:
Агентство утвердило порядок лицензирования игроков криптосферы, а также требования к ним в августе 2022 года. Согласно ему, для каждого из 4 видов деятельности компании требуется оформлять отдельную лицензию.
Провайдеры услуг должны размещать свои серверы в Узбекистане, хранить информацию о расчетах и клиентах в течение 5 лет, а также соблюдать требования к рекламе. Для криптобирж также имеются минимальные требования к уставному фонду.
Кроме того, с сентября 2022 года для игроков криптосферы действуют месячные сборы. Последний раз их размер изменился в июне этого года, когда сбор для криптомагазинов подняли до 185 БРВ (69,375 млн сумов), а для криптобирж — до 740 БРВ (277,5 млн сумов).
Ранее Spot писал, что в Самаркандской области «серая» майнинг-ферма потратила энергию на 1,8 млрд сумов.