Eng ko‘p qoidabuzarliklar umumiy maydoni 98,6 gektar bo‘lgan 363 ta noqonuniy poligon bilan Toshkent viloyatida aniqlangan. Ikkinchi o‘rinni 63,2 gektar maydondagi 243ta poligon bilan Qoraqalpog‘iston egalladi.
Shuningdek, chiqindixonalar egallagan maydonlarning eng katta miqdori Navoiy viloyatiga to‘g‘ri keldi — 112,4 gektarli 216ta poligon.
Shu bilan birga, noqonuniy poligonlar Buxoro (92 o‘rin, 91,7 gektar) va Qashqadaryo (81 o‘rin, 79,3 gektar) viloyatlarida ham katta maydonlarni egallagan.
Qayd etilishicha, bu kabi noqonuniy chiqindi poligonlarining tashkil yetilishi avvalo atrof muhit va ekologiyaga katta salbiy ta’sir o‘tkazib, tuproq, suv va havo sifatiga salbiy ta’sir ko‘rsatishi bilan xavflidir.
Qolaversa, zararli hasharotlar ko‘payishi, infeksion kasalliklarning ortishi, insonlarda o‘pka saratoni va nafas olish nuqsonlarining rivojlanishiga olib keladi.
Oktabr oyida Shavkat Mirziyoyev 2026-yilgacha davlat kosmik monitoringi sohasidagi ishlar rejasini tasdiqladi.
Jumladan, noqonuniy chiqindixonalarni aniqlash, yerlarni o‘zboshimchalik bilan egallab olish, ruxsatsiz binolar va inshootlar qurish, shuningdek, o‘rmonzorlar va suv omborlarining holatini nazorat qilishni o‘z ichiga oladi.
Avvalroq “Spot” “SpaceX” O‘zbekistonga milliy kosmik dasturni ishlab chiqishda yordam berishi haqida yozgandi.
Shuningdek, O‘zbekkosmos Yaponiyaning Kyushu texnologiya instituti bilan aerokosmik mutaxassislarni tayyorlashda hamkorlik qiladi.

Агентство космических исследований и технологий («Узбеккосмос») с начала года выявило путем космического мониторинга 1928 незаконных полигонов для твердых бытовых отходов, сообщила пресс-служба ведомства.
Их общая площадь составила 720,7 га. В 123 случаях речь шла о нарушениях границ действующих полигонов на площади 255,5 га, остальные 1805 объектов с общей площадью 465,2 га считаются как отдельные несанкционированные свалки.
Больше всего нарушений было обнаружено в Ташкентской области — 363 нелегальных полигона общей площадью 98,6 га. Второе место занял Каракалпакстан с 243 объектами на 63,2 га.
Крупнейшая сумма площадей, занятых свалками, пришлась на Навоийскую область — 112,4 га (15,6% от общего) и 216 объектов. Также незаконные полигоны занимают значительные участки в Бухарской (92 места, 91,7 га) и Кашкадарьинской (81 место, 79,3 га).
В октябре Шавкат Мирзиёев утвердил план работ в сфере государственного космического мониторинга до 2026 года. Среди прочего он включает выявление незаконных свалок, самовольных захватов земли, возводимых без разрешения зданий и сооружений, а также отслеживание состояния лесных угодий и водохранилищ.
С марта 2025 года планируется запустить систему «Геомониторинг», при помощи которой будет отслеживаться самовольная эксплуатация недр, незаконное или нецелевое использование площадей с залежами полезных ископаемых.
Ранее Spot писал, что SpaceX и британскую Surrey Satellite Technology привлекут к разработке национальной космической программы Узбекистана.