Bir nechta aviakompaniyalar “Azerbaijan Airlines” samolyoti Oqtovda halokatga uchraganidan keyin Rossiyaning ayrim shaharlariga parvozlarni to‘xtatganini e’lon qildi.
“Azerbaijan Airlines” (AZAL) 28-dekabrdan boshlab Bokudan Sochi, Mineralniye Vodi, Volgograd, Ufa, Samara, Nijniy Novgorod, Vladikavkaz va Saratov aeroportlariga parvozlarni vaqtincha to‘xtatadi. Bungacha aviatashuvchi Grozniy va Maxachqal’aga parvozlarni to‘xtatgandi.
Qozog‘istonning “Qazaq Air” aviakompaniyasi 28-dekabrdan 2025-yilning 27-yanvarigacha Ostona-Yekaterinburg yo‘nalishi bo‘yicha “reyslarni bajarishni majburiy ravishda vaqtincha to‘xtatish” haqida xabar berdi.
“Rossiyaga parvozlar xavfini doimiy ravishda baholash natijasida yo‘lovchilar va ekipaj a’zolarining xavfsizligini ta’minlash maqsadida parvozlar to‘xtatildi”, — deyiladi xabarda.
Tashuvchi Omsk va Novosibirskka parvozlarni davom ettiradi. Yekaterinburgga aviaqatnovlarni qayta tiklash xavflarni qayta baholash natijalari asosida amalga oshiriladi. Bekor qilingan reyslar yo‘lovchilariga aviachiptalarning to‘liq qiymati qaytarilishi va “Qazaq Air” aviakompaniyasining muqobil reyslariga bepul qayta bron qilish taklif qilindi.
Bundan tashqari, Isroilning “El Al” aviakompaniyasi Tel-Avivdan Moskvaga barcha reyslarni “Rossiya havo hududidagi voqealarga asoslanib” to‘xtatganini e’lon qildi. Keyingi haftada aviatashuvchi reysni qayta tiklash bo‘yicha vaziyatni qayta baholashni rejalashtirmoqda.
“Uzbekistan Airways” matbuot xizmatining “Spot"ga ma’lum qilishicha, ayni paytda Rossiyaning barcha shaharlariga, jumladan, Maxachqala va Grozniyga barcha reyslar belgilangan jadvalga muvofiq amalga oshirilmoqda.
25-dekabr kuni Bokudan Grozniyga yo‘l olgan “Embraer 190 AZAL” samolyoti Oqtov aeroporti yaqinida halokatga uchradi. Ozarbayjon transport vaziri Rashad Nabiyev samolyotga “tashqi ta’sir” ko‘rsatilganini ta’kidladi. Halokat sabablaridan biri Rossiya raketasi sabab bo‘lgan deb aytilgan.
Avvalroq “Spot” “Air Arabia” Toshkentdan Ras-al-Xaymaga to‘g‘ridan-to‘g‘ri reyslarni yo‘lga qo‘yayotgani haqida yozgandi.

Несколько авиакомпаний объявили о приостановке рейсов в отдельные города России после крушения самолета Azerbaijan Airlines в Актау.
Azerbaijan Airlines (AZAL) с 28 декабря временно прекращает летать из Баку в аэропорты Сочи, Минеральных Вод, Волгограда, Уфы, Самары, Нижнего Новгорода, Владикавказа и Саратова. До этого перевозчик остановил выполнение рейсов в Грозный и Махачкалу.
Казахстанская авиакомпания Qazaq Air сообщила о «вынужденной временной приостановке выполнения рейсов» по маршруту Астана — Екатеринбург с 28 декабря по 27 января 2025 года.
«Приостановление рейсов осуществлено для обеспечения безопасности пассажиров и членов экипажа по итогам постоянно проводимой оценки рисков полетов в Россию», — говорится в сообщении.
Перевозчик продолжит выполнение рейсов в Омск и Новосибирск. Возобновление авиарейсов в Екатеринбург будет осуществлено по итогам повторной оценки рисков. Пассажирам отмененных рейсов пообещали возврат полной стоимости авиабилетов и предложили бесплатное перебронирование на альтернативные авиарейсы Qazaq Air.
Кроме того, израильская авиакомпания El Al объявила о приостановке всех рейсов из Тель-Авива в Москву, «сославшись на события в воздушном пространстве России». На следующей неделе перевозчик планирует провести повторную оценку ситуации по возобновлению рейса.
В пресс-службе Uzbekistan Airways сообщили Spot, что на данный момент все рейсы в российские города выполняются согласно установленному графику, в том числе в Махачкалу и Грозный.
25 декабря самолет Embraer 190 AZAL, направлявшийся из Баку в Грозный, разбился вблизи аэропорта Актау, что привело к многочисленным человеческим жертвам. Министр транспорта Азербайджана Рашад Набиев заявил, что на самолет было оказано «внешнее воздействие». Одной из версий причины крушения называлась российская ракета.