“Afrosiyob” elektropoyezdining Kattaqo‘rg‘on bekati tashkil etiladi. Bu haqda Samarqand shahr hokimligi matbuot xizmati xabar berdi.
Bu prezidentning 2024-yil 29-noyabrda qabul qilgan tegishli qarori bilan tasdiqlangan viloyat tuman va shaharlarini ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlar dasturida ko‘zda tutilgan. Biroq, hujjat ochiq manbalarda mavjud emas.
Transport vazirligi va “O‘zbekiston temir yo‘llari"ga 2025-yilda “Afrosiyob” poyezdining “Toshkent-Buxoro” yo‘nalishida Kattaqo‘rg‘on punktiga to‘xtab o‘tishini hamda “Samarqand-Kattaqo‘rg‘on” elektr poyezdi yo‘nalishlarini tashkil etish vazifalari topshirilgan.
Shuningdek, “Bulung‘ur-Samarqand-Juma-Kattaqo‘rg‘on” yo‘nalishida elektr poyezdi qatnovini yo‘lga qo‘yish belgilangan. Buning uchun poyezd vagonlarini olib kelish, oraliq to‘xtash temiryo‘l bekatlari infratuzilmasini yaxshilash rejalashtirilgan.
Dekabr oyida Buxoro-Urganch-Xiva temir yo‘l uchastkasini elektrlashtirish ishlarini yakunlash doirasida bitta yuqori tezlikda harakatlanuvchi “Afrosiyob” poyezdi sinovdan o‘tkazildi.

В городе Каттакурган с 2025 года будет останавливаться высокоскоростной поезд Afrosiyob. Об этом сообщил хокимият Самаркандской области.
Соответствующая мера предусматривается программой социально-экономического развития региона, утвержденной постановлением президента 29 ноября 2024 года. Документ не удалось найти в открытом доступе.
Министерству транспорта и «Узбекистон темир йуллари» поручено организовать в Каттакургане остановку поезда Afrosiyob на маршруте Ташкент — Бухара. Также обозначена задача запустить электропоезд по маршруту Самарканд — Каттакурган.
Программа развития включает организацию пригородного сообщения по маршруту Булунгур — Самарканд — Жума — Каттакурган. Для этого планируется закупить современный подвижный состав, а также модернизировать инфраструктуру промежуточных станций.
В декабре состоялась тестовая поездка Afrosiyob по линии Бухара — Хива, которая прошла электрификацию для организации высокоскоростного сообщения. При этом УТЙ пока не назвала дату запуска регулярных рейсов на этом направлении.
Ранее Spot писал, что маршрут казахстанского туристического поезда «Жибек жолы» продлили до Самарканда.