“UzAuto Motors” va “UzAuto Motors Powertrain” kompaniyasining sobiq bosh direktori Bo Andersson o‘zining “LinkedIn"dagi sahifasida davlat kompaniyalarida uch yildan ko‘proq davom etgan faoliyatini sarhisob qildi. Top-menejer bilan xayrlashuv 2024-yilning 27-dekabr kuni bo‘lib o‘tdi, uning ketish sabablari ochiqlanmagan.
Anderssonning so‘zlariga ko‘ra, 2021-yildan boshlab “UzAuto Motors” yillik ishlab chiqarish va sotish hajmini 60% — 400 ming donadan ortiqqa oshirdi, shuningdek, 4 mingta yangi ish o‘rni yaratildi.
“Shu vaqt ichida biz “Chevrolet Tracker” va “Onix” modellarini muvaffaqiyatli sotuvga chiqardik va O‘zbekiston ketma-ket ikkinchi yil “Chevrolet"ning AQShdan keyingi ikkinchi yirik bozoriga aylandi” — deb yozadi top-menejer.
Andersson “mahalliy hukumat, „General Motors“ menejerlarining xalqaro jamoasi va ishtiyoqli xodimlar” tomonidan qo‘llab-quvvatlanishini ta’kidlab, o‘zi ishlagan kompaniyalar va “yangi O‘zbekistonning kelajagi juda porloq” ekanini bildirdi.
Boshqa yutuqlar qatorida u quyidagilarni ta’kidladi:
- eng yaxshi tarmoq amaliyotlarini joriy etish;
- samaradorlikning asosiy ko‘rsatkichlarini (KPI) aniqlash;
- dilerlik dasturlarini ishlab chiqish;
- qiymat zanjirini tahlil qilish, budjetni tuzishning qat’iy usullari va uzluksiz o‘lchash hamda hisobot jarayonlarini joriy etish.
“36 oy ichida tushumimizni deyarli 130%ga oshirdik. Yillik sof foyda o‘rtacha 7%dan oshdi, 2023-yilda esa bu 7,2%ni — $333 mlnni tashkil etdi”, — dedi Bo Andersson.
“UzAuto Motors"ning sobiq bosh direktori Yaponiyaning avtomobil detallari ishlab chiqaruvchi “Sanoh Industrial” kompaniyasiga rivojlanish va operatsion faoliyat bo‘yicha maslahatchi lavozimiga o‘tgan.
Bo Andersson kim?
Andersson 2021-yilning avgust oyida “UzAuto Motors” va “UzAuto Motors Powertrain” kompaniyalarida bosh direktor lavozimini egallagan. Bungacha u “General Motors” kompaniyasining xarid bo‘linmalarida rahbarlik lavozimlarida ishlagan, “Gruppa GAZ” (2009−2013) va “AvtoVAZ” (2014−2016) kompaniyalarini boshqargan.
Anderson ishtirokidagi so‘nggi yig‘ilishda “UzAuto Motors” erishgan yutuqlar qayd etilgandi. Xususan, 2023-yilda kompaniya zavodlari 395 mingdan ortiq yoki oldingi yiliga nisbatan 20%ga ko‘p avtomobil ishlab chiqardi va O‘zbekiston “Chevrolet” brendi uchun ikkinchi muhim bozorga aylandi.
Avtomobil ishlab chiqaruvchisining o‘rtacha sof daromadi so‘nggi uch yilda 6%dan oshdi. Bundan tashqari, 2022-yil oxiri — 2023-yil boshida “UzAuto Motors” kompaniyasining qariyb 57 mlrd so‘mlik aksiyalarining birlamchi taklifi (IPO) bo‘lib o‘tdi.

Бывший генеральный директор UzAuto Motors и UzAuto Motors Powertrain Бу Андерссон на своей странице в LinkedIn подвел итоги своей работы в госкомпаниях на протяжении чуть более трех лет. Церемония прощания с топ-менеджером прошла 27 декабря, но причины ухода не раскрываются.
По его словам, с 2021 года UzAuto Motors увеличил годовой объем производства и продаж более чем на 60% — до 400 тыс. единиц, — а также создал 4 тыс. новых рабочих мест.
«За это же время мы успешно запустили в продажу модели Chevrolet Tracker и Onix, и Узбекистан второй год подряд стал вторым по величине рынком сбыта Chevrolet после США», — написал топ-менеджер.
Андерссон заявил о поддержке от «местного руководства, международной команды менеджеров General Motors и увлеченных сотрудников», отметив, что у компаний, где он работал, и «нового Узбекистана очень светлое будущее».
Среди других своих достижений он выделил:
- внедрение лучших отраслевых практик;
- определение ключевых показателей эффективности (KPI);
- разработка дилерских программ;
- внедрение анализа цепочки создания стоимости, строгие методы составления бюджета и непрерывные процессы измерения и отчетности.
«За 36 месяцев мы увеличили выручку почти на 130%. Годовая чистая прибыль в среднем превысила 7%, а в 2023 году — 7,2%, что составило $333 млн», — резюмировал Бу Андерссон.
Бывший гендиректор UzAuto Motors перешел на должность советника по развитию и операционной деятельности в японскую компанию Sanoh Industrial, которая занимается производством автомобильных деталей.
Кто такой Бу Андерссон
Андерссон занял посты генерального директора в UzAuto Motors и UzAuto Motors Powertrain в августе 2021 года. До этого он занимал руководящие посты в подразделениях закупок General Motors, возглавлял «Группу ГАЗ» (2009 — 2013) и «АвтоВАЗ» (2014 — 2016).
На последнем заседании с участием Андерссона отмечались достижения UzAuto Motors. Так, в 2023 году заводы компании выпустили более 395 тыс. автомобилей или на 20% больше предыдущего года, а Узбекистан стал вторым по значимости рынком для бренда Chevrolet.