2024-yilda oltinga bo‘lgan global talab rekord darajaga — 4 974 tonnaga yetdi, bu oldingi yilga nisbatan 1% ga ko‘pdir. Bu haqda Jahon oltin kengashi (World Gold Council) ning yillik hisobotida keltirilgan.
Markaziy banklarning faol xaridlari va investorlarning yuqori qiziqishi o‘sishning asosiy “drayveri” bo‘ldi. Kengash ma’lumotlariga ko‘ra, O‘zbekiston Markaziy bankining sof oltin xarid qilish hajmi 11 tonnani tashkil etdi. Bu ko‘rsatkich bilan mamlakat dunyoda to‘qqizinchi o‘rinda turibdi.
Olmaliq va Navoiy kon-metallurgiya kombinatlaridagi yuqori qazib olish hisobiga O‘zbekistonda oltin ishlab chiqarish hajmi 8% ga oshdi.
Shuningdek, noyabr oyi yakunlariga ko‘ra, O‘zbekiston Markaziy banki Polsha bilan birgalikda dunyodagi ikkita asosiy oltin xaridorlaridan biriga aylandi. WGCda qayd etilishicha, noyabr oyida AQShdagi saylovlardan keyin qimmatbaho metallar narxining pasayishi ayrim markaziy banklarni qo‘shimcha xarid qilishga undagan bo‘lishi mumkin.
Asosiy trendlar
Markaziy banklar ketma-ket uchinchi yil 1 ming tonnadan ortiq oltin sotib oldi. Eng yirik xaridorlar uchligida Polsha (90 tonna), Turkiya (75 tonna) va Hindiston (73 tonna) turibdi.
Investitsiyaga bo‘lgan talab 25% ga o‘sib, 1,18 ming tonnaga yetdi. Quyma va tangalarga bo‘lgan yillik talab barqaror darajada saqlanib qoldi.
2024-yilda oltinning o‘rtacha narxi bir unsiya uchun $2,3 mingni (+23%) tashkil etdi, to‘rtinchi chorakda esa bu bir unsiyasi uchun rekord darajadagi $2,6 mingga yetdi.
Oltin qazib olishning umumiy hajmi 1% ga oshib, 3 661 tonnani tashkil etdi, oltinni qayta ishlash esa 11% ga oshib, 1 370 tonnani ko‘rsatdi. Qimmatbaho metallar taklifi 4 974,5 tonnaga (+1%), talab esa 4 553,7 tonnaga (+1%) oshdi.
2025-yil uchun kutilmalar
Mutaxassislar 2025-yilda oltinga bo‘lgan talab yuqori darajada qolishini kutmoqdalar. Markaziy banklar zaxiralarni ko‘paytirishda davom etadi, investorlar esa iqtisodiy beqarorlik sharoitida oltindan himoya aktivi sifatida foydalanadilar. Shu bilan birga, zargarlik buyumlariga bo‘lgan talab yuqori narxlar bosimi ostida qolishi mumkin.
O‘zbekistonda oltin bozoridagi vaziyat ichki makroiqtisodiy omillarga, jumladan, valyuta siyosati, inflyatsiya darajasi va eksport bozorlarining holatiga bog‘liq bo‘ladi. Oltin zaxiralarini mustahkamlash bo‘yicha global trend davom etayotgan sharoitda mamlakat ushbu aktivni jamg‘arish strategiyasini saqlab qolishi mumkin.
Avvalroq O‘zbekistonda oltin quymalari narxi ketma-ket beshinchi kun maksimal darajada yangilangani haqida xabar berilgandi.

В 2024 году мировой спрос на золото достиг рекордного уровня в 4974 тонны, что на 1% больше, чем в предыдущем году. Об этом сообщается в годовом отчете Всемирного совета по золоту (World Gold Council).
Основными драйверами роста стали активные закупки центральных банков и высокий интерес инвесторов. Согласно данным WGC, чистые покупки золота ЦБ Узбекистана составили 11 тонн — девятое место в мире.
Объем производства золота в Узбекистане увеличилось на 8% благодаря высокой добыче на Алмалыкском и Навоийском ГМК.
Также, по итогам ноября Центробанк Узбекистан стал одним из двух главных покупателей золота в мире вместе с Польшей. WGC отметил, что ноябрьский спад цен на драгметалл после выборов в США мог стимулировать некоторые центральные банки к дополнительным покупкам.
Основные тренды
Центробанки третий год подряд приобрели более 1 тыс. тонн золота. Среди крупнейших покупателей — Польша (90 тонн), Турция (75 тонн) и Индия (73 тонн).
Инвестиционный спрос вырос на 25% и достиг 1,18 тыс. тонн. Годовой спрос на слитки и монеты сохранил стабильный уровень, в то время как золотые ETF впервые с 2020 года не показали значительных оттоков.
Средняя цена золота в 2024 году составила $2,3 тыс. за унцию (+23%), а в четвертом квартале достигла рекордных $2,6 тыс. за унцию.
Общий объем добычи золота вырос на 1% и составил 3661 тонну, а переработка золота увеличилась на 11% — до 1370 тонн. Предложение драгметалла составило 4974,5 тонн (+1%), спрос — 4553,7 тонн (+1%).
Перспективы на 2025 год
Эксперты ожидают, что в 2025 году спрос на золото останется высоким. Центральные банки продолжат наращивать резервы, а инвесторы будут использовать золото как защитный актив в условиях экономической нестабильности. В то же время ювелирный спрос, вероятно, останется под давлением высоких цен.
Ситуация на рынке золота в Узбекистане будет зависеть от внутренних макроэкономических факторов, включая валютную политику, уровень инфляции и состояние экспортных рынков. В условиях продолжения глобального тренда на укрепление золотых резервов страна может сохранить стратегию накопления этого актива.