2024-yil oxirida Toshkentdagi tadbirkorlarning gaz va elektr ta’minotidagi uzilishlar bo‘yicha shikoyatlari keskin oshdi. Bu haqda Markaziy bankning to‘rtinchi chorak bo‘yicha biznes kayfiyati sharhida keltirilgan.
O‘tgan yilning oktabr-dekabr oylarida so‘rovda qatnashgan tadbirkorlarning 53%i joylarda biznes muhiti yaxshilanganini ma’lum qilgan (III chorakda — 57%). Asosiy ijobiy omillar sifatida bank xizmatlarining yaxshilanishi va kredit olish imkoniyatlarining kengayishi qayd etildi. Shu bilan birga, litsenziya va ruxsatnomalarning olinishi, raqobat muhitida kuzatilgan o‘zgarishlar muhit yaxshilanishiga xizmat qildi.
Bojxona tariflari va cheklovlari, soliq ma’murchiligi, monopollashuv, yo‘llar infratuzilmasi hamda gaz va elektr ta’minoti tizimida sezilarli darajada yaxshilanishlar qayd etildi.
Toshkentda biznes kayfiyati yaxshilanganini bildirgan respondentlar soni 52% gacha kamaydi. Bu sohalar kesimida ishlab chiqarish, qurilish, ta’lim va kommunal xizmatlarga to‘g‘ri keldi. Baholarning yomonlashishi ta’minot, qishloq xo‘jaligi, savdo va moliya sohalarida qayd etildi.
Markaziy bankning ma’lum qilishicha, yil oxirida gaz va elektr ta’minotida uchinchi chorakda kuzatilgan ijobiy tendensiyalar biroz yomonlashgan. Respondentlarning taxminan yarmi o‘zgarishlarni sezishmadi, shu bilan birga, 30%i yaxshilanganini, taxminan 25%i yomonlashganini ta’kidladilar.
“Yoqilg‘i va energiya iste’moli oldinggi chorakka nisbatan oshgan bo‘lsa, ishlab chiqarish hajmi biroz pasaygan”, — deyiladi regulyator xabarida.
Past ishlab chiqarish quvvatlarida ishlagan tadbirkorlar soni 55% ga (uchinchi chorakda 50%) oshgan. Biznes to‘liq faoliyat yuritmaslikning asosiy sababi sifatida gaz va elektr ta’minotidagi uzilishlarni ko‘rsatdi. Xususan, choraklik ko‘rsatkich 19% dan 25% ga oshdi.
Shuningdek, asosiy sabablar qatoriga ijara narxining oshishi (17%), aylanma mablag‘lar va talabning yetarli emasligi (har biri 16% dan) ham kiritilgan bo‘lib, Markaziy bank bu borada biroz yaxshilanishni qayd etmoqda. O‘z navbatida, tadbirkorlarning soliq tizimidagi qiyinchiliklar, yoqilg‘i narxining oshishi (16% dan) va iqtisodiyotdagi noaniqliklar (14%) bo‘yicha shikoyatlari ko‘paygan.
Keyingi chorakda respondentlarning 62%i iqtisodiy va ishbilarmonlik istiqbollarining yaxshilanishini (+6 foiz punkt) kutmoqda, 25%i o‘zgarishlarni kutmayapti (-8 foiz punkt), 11%i esa muhit yomonlashadi (-2 foiz punkt) degan fikrda.

В конце 2024 года жалобы столичного бизнеса на отключения газа и электроэнергии резко увеличились. Об этом говорится в отчете Центробанка, посвященном деловым настроениям в четвертом квартале.
В октябре-декабре прошлого года 53% опрошенных предпринимателей сообщили об улучшении деловой среды на местах (в третьем квартале — 57%). В качестве основных положительных факторов отмечены улучшение банковских услуг и расширение возможностей для кредитования. Также получение лицензий и разрешений, а также изменения, наблюдаемые в конкурентной среде, способствовали улучшению бизнес-климата.
Ситуация с таможенными тарифами и ограничениями, налоговым администрированием, монополизацией, дорожной инфраструктурой, системой газо- и электроснабжения значимо не улучшилась.
В Ташкенте число респондентов, заявивших об улучшении деловых настроений, сократилось до 52%. В разрезе сфер респонденты выделили производство, строительство, образование и коммунальное обслуживание. Ухудшение оценок фиксировалось в сфере поставок, сельского хозяйства, торговли и финансов.
ЦБ сообщил, что в конце года положительные тенденции в сфере газо- и электроснабжения, наблюдавшиеся в третьем квартале, немного ухудшились. Примерно половина респондентов не заметили изменений, в то же время 30% заявили об улучшении, около 25% — об ухудшении.
«В то время как потребление топлива и энергии увеличилось по сравнению с предыдущим кварталом, объемы производства немного снизились», — отметили в регуляторе.
Кроме того, количество предпринимателей, работающих на неполных мощностях, выросло до 55% (в третьем квартале — 50%). Бизнес выделил отключения газа и электроэнергии в качестве основного препятствия для работы. В частности, квартальный показатель увеличился с 19% до 25%.
Также в список главных причин попали подорожание аренды (17%), недостаток оборотных средств и спроса (по 16%), по которым Центробанк фиксирует некоторое улучшение. В свою очередь, возросли жалобы предпринимателей на сложности с налоговым администрированием, подорожание топлива (по 16%) и экономические неопределенности (14%).
В следующем квартале 56% опрошенных ожидают улучшение экономических и деловых перспектив (-6 процентных пунктов), 33% не ожидают изменений (+8 п.п.), 13% ждут ухудшение настроений (+2 п.п.).