Ispaniyaning “Unvi” kompaniyasi O‘zbekistonda “Mercedes” avtobuslarini elektrobuslarga aylantirishga qiziqish bildirmoqda. Bu haqda “Dunyo” axborot agentligi xabar berdi.
O‘zbekiston elchisi Farrux Tursunov kompaniya bosh direktori Eloy Peres bilan uchrashdi. Tomonlar “yashil” transport va avtomobilsozlik sohasida hamkorlikni kengaytirish imkoniyatlari muhokama qildi.
Kompaniya rahbari O‘zbekistonda ispan texnologiyalari va brendidan foydalangan holda shahar, shaharlararo va sayyohlik avtobuslari, mikroavtobuslar ishlab chiqarishni tashkil etishda hamkorlikni yo‘lga qo‘yishdan manfaatdor ekanligini bildirdi.
Shuningdek, Toshkent avtoparklaridan foydalanishdan chiqarilgan “Mercedes-Benz Conecto” rusumli avtobuslarni elektrobuslarga aylantirish loyihasiga alohida e’tibor qaratildi. Uning doirasida mutaxassislar tayyorlash va ilg‘or texnologiyalar transferi ham ko‘zda tutilgan.
Ispaniya tomoni raqobatbardoshlik va mahalliy xususiyatlarni hisobga olgan holda “SamAvto” zavodi negizida qo‘shma loyihasini bosqichma-bosqich ishlab chiqish taklifini bildirdi.
Avvalroq O‘zbekistonning ikkita shahriga Xitoydan 180 dan ortiq avtobus xarid qilish rejalashtirilayotgani haqida xabar berilgandi. Tomonlar hududlarga avtobus sotib olish uchun kredit va lizing shartlarini yengillashtirish masalasini ko‘rib chiqmoqda.

Испанская компания UNVI планирует наладить в Узбекистане переоборудование автобусов Mercedes в электробусы, сообщило информагентство Dunyo.
Посол Узбекистана в Мадриде Фаррух Турсунов встретился с гендиректором компании Элоем Пересом. Стороны обсуждали возможности для сотрудничества в сферах автомобильной промышленности и «зеленого» транспорта.
На встрече Перес выразил интерес в совместном выпуске городских, междугородних и туристических автобусов, а также микроавтобусов под брендом UNVI и на основе ее технологий. В компании отметили рост спроса на автобусы с увеличением туристического потока.
Особое внимание уделялось проекту по «реанимации» автобусов Mercedes-Benz Conecto, снятых с рейсов в Ташкенте, путем конверсии в электробусы. Компания планирует наладить обучение специалистов для передачи «передовых технологий».
UNVI предложила поэтапно разработать проект кооперации на базе завода SamAuto в Самарканде. Отмечается, что в процессе будут учитываться местные особенности и конкурентоспособность.
Обновление: в компании SamAuto сообщили, что не знают о планах сотрудничества с UNVI и что этот вопрос сейчас не рассматривается.
Ранее Spot писал о планах запустить международные автобусные рейсы по новым направлениям, включая Китай.
Компания UNVI, созданная в 1992 году входит в группу Perez Rumbao S.A. и располагает производственными мощностями в Испании и Португалии. Она поставляет автобусы с двигателями внутреннего сгорания и с электромоторами в страны Евросоюза, Великобританию, Норвегию, США, Канаду, Китай, Японию, Азербайджан и другие страны.