Istiqbolli loyihalar milliy agentligi “City Pay Gate” qo‘shma korxonasiga kripto-aktivlar aylanmasi sohasidagi xizmatlar provayderlari faoliyati uchun ikkita litsenziya berdi. Bu haqda agentlik matbuot xizmati xabar berdi.
Agentlik direktorining joriy yilning 20-fevralidagi tegishli buyruqlari bilan kompaniya O‘zbekistonda faoliyat yurituvchi to‘rtinchi kripto-depozitariy hamda o‘ninchi kripto-do‘konga aylandi.
Tegishli ma’lumotlar litsenziyalarning elektron reyestriga belgilangan tartibda kiritilgan.
Korxonalar va tashkilotlarning yagona davlat reestri ma’lumotlariga ko‘ra, “City Pay Gate” 2024-yilning sentabr oyida Toshkent shahrining Yakkasaroy tumanida tashkil etilgan. Ustav fondi — 6,51 mlrd so‘m.
Kompaniyaning 45% ulushiga “Paynet” egalik qiladi, yana 45%i Litvaning “UAB City Pay” kompaniyasiga, qolgan 10%i esa Koberidze Davidga tegishli. Uning rahbari Hatipoglu Eralp hisoblanadi.
O‘tgan yilning bahorida ILMA kripto-depozitariy faoliyatini amalga oshiruvchi “Japan DXT” kompaniyasiga litsenziya bergandi. Ungacha “Lockton Hub” va “Paynet Crypto” kompaniyalari mazkur faoliyat uchun tegishli hujjatni olgan.
Dekabr oyida agentlik kripto-aktivlar aylanmasi sohasidagi xizmatlar provayderlariga litsenziya berganlik uchun davlat boji miqdorini belgiladi. Bojlar miqdori litsenziya rasmiylashtirish vaqtida amalda bo‘lgan bazaviy hisoblash miqdorlarida hisoblanadi.
Bunda har bir turdagi litsenziyalarni rasmiylashtirish uchun quyidagi miqdorlar undiriladi:
- kripto-do‘kon — BHMning 3 700 baravari (1,387 mlrd so‘m);
ILMA boj miqdori va uni to‘lash tartibi jahon tajribasi hamda sohada faoliyat yuritayotgan xalqaro kompaniyalar tavsiyalari asosida belgilangani qayd etdi. Shuningdek, bu mamlakat hududiga har xil turdagi firibgarlik loyihalari tashkilotchilarining kirib kelishiga to‘siq bo‘lishi nazarda tutilgan.
Joriy yil boshida kripto-aktivlar aylanmasi bilan shug‘ullangan buxorolik 17 yoshli yigit ishi yopilgandi.

Национальное агентство перспективных проектов 24 февраля выдало две лицензии провайдера услуг в сфере оборота крипто-активов совместному предприятию City Pay Gate. Об этом сообщила пресс-служба ведомства.
Компания стала четвертым действующим в Узбекистане крипто-депозитарием и десятым крипто-магазином. Оба документа были выданы согласно приказам от 20 февраля.
Доля в 45% City Pay Gate принадлежит акционерному обществу Paynet и столько же — литовской UAB City Pay. Еще 10% числится за Давидом Коберидзе.
Согласно данным из ЕГРПО, совместное предприятие было учреждено в сентябре 2024 года в Яккасарайском районе Ташкента и имеет уставный капитал в 6,51 млрд сумов. Им руководит Эралт Хатипоглу, который также указан в качестве директора UAB City Pay.
В декабре 2024 года были утверждены размеры государственных пошлин за выдачу лицензий участникам рынка крипто-активами. За оформление лицензий каждого вида взимаются следующие суммы:
НАПП заявило, что размеры и порядок уплаты госпошлины были определены на основе мирового опыта, а также рекомендаций международных компаний и экспертов в сфере крипто-активов. Также ожидается, что сумма пошлин выступит в качестве «барьера» для мошенников.
Ранее Spot писал о скандале вокруг рекламы президентом Аргентины Хавьером Милеем криптовалюты $LIBRA.