Raqobatni rivojlantirish va iste’molchilar huquqlarini himoya qilish qo‘mitasi tovar xom-ashyo birjasida dizel yoqilg‘isi narxining o‘sish chegarasini belgiladi. Bu haqda vaziyatdan xabardor bo‘lgan ishonchli manba “Spot"ga ma’lum qildi.
26-fevraldan boshlab alohida savdo seksiyasida fermer xo‘jaliklari tomonidan kichik lotlarda xarid qilinadigan dizel narxining uning birja savdosidagi boshlang‘ich narxiga nisbatan o‘sish chegarasi (spred) eng ko‘pi bilan 5% gachani tashkil etadi.
Bundan maqsad kelgusi haftadan boshlanadigan ekin mavsumida dizel yoqilg‘isi narxining o‘sish risklarini oldini olish ekani aytildi. 2024-yil noyabr oyida qo‘mita AI-80 benzini va suyultirilgan gaz narxlarining rekord darajadagi o‘sishidan so‘ng xuddi shunday yuqori chegaralarni joriy etgandi.
Tovar xom-ashyo birjasi ma’lumotlariga ko‘ra, 26-fevral kuni bir tonna dizel narxi 1,2% ga — 13,27 mln so‘mgacha, 31-yanvardan esa qariyb 5,7% ga oshgan.

Комитет по развитию конкуренции и защите прав потребителей установил на товарно-сырьевой бирже потолок цен на дизельное топливо. Об этом Spot сообщил информированный источник, знакомый с ситуацией.
С 26 февраля было введено ограничение (спред) роста цен на дизель, закупаемый фермерами в небольших лотах в отдельной торговой секции, в размере не более чем 5% к начальной стоимости продавца.
Целью названо предотвращение рисков роста цен на дизельное топливо в посевной сезон, который начнется уже на следующей неделе. В ноябре 2024 года Комитет по конкуренции вводил аналогичные потолки цен на бензин АИ-80 и сжиженный газ после их рекордного подорожания.
Согласно данным товарно-сырьевой биржи, 26 февраля стоимость тонны дизеля выросла на 1,2% — до 13,27 млн сумов, а с 31 января — почти на 5,7%.