Markaziy bank ma’lumotlariga ko‘ra, 2025-yilning ikki oyi yakunlariga ko‘ra, o‘zbek valyutasi AQSh dollariga nisbatan biroz mustahkamlangan.
Fevral oyida milliy valyuta kutilmaganda dollarga nisbatan 79,64 so‘mga yoki 0,61%ga — 12 877,37 so‘mga mustahkamlandi. Oyning birinchi yarmida dollar bir maromda ko‘tarildi va 14-fevral kuni birinchi marta 13 ming so‘mlik ko‘rsatkichdan oshib, yangi rekord o‘rnatdi.
Biroq oyning ikkinchi yarmida so‘m pasayishni qoplab, 2024-yil 20-dekabrdagi darajaga ko‘tarildi.
Natijada barcha tijorat banklarida dollar kursi 13 ming so‘mdan pastga tushdi. AQSh valyutasini bir vaqtning o‘zida yettita bank 12 950 so‘mdan, “Asakabank” va “Poytaxt bank” esa 12 860 so‘mdan taklif qilmoqda.
2024 yilda o‘zbek so‘mi nisbiy hisobda atigi 4,71%ga (yoki mutlaq hisobda 581,78 so‘mga) qadrsizlangan.
O‘zbek so‘mining qimmatlashishiga Rossiya va AQSH o‘rtasidagi muloqot qayta tiklanganidan keyin Rossiya rublining keskin mustahkamlanishi, jumladan, Ukrainadagi qurolli mojaroni hal qilish masalasi ham sabab bo‘lgan bo‘lishi mumkin.
Oliy darajadagi, shu jumladan prezidentlar o‘rtasidagi aloqalar fonida investorlarning Rossiyadan sanksiyalarning olib tashlanishi haqidagi taxminlari yaxshilandi, bu esa rubl bo‘yicha xatarlarni kamaytirdi.
Masalan, Rossiya banki 27-fevral kuni dollarning rasmiy kursini 86 rubldan pasaytirdi, O‘zbekiston Markaziy banki 2024-yil 20-iyundan beri birinchi marta rubl kursini 150 so‘mdan yuqori belgiladi.
Rossiya valyutasining mustahkamlanishi qo‘shimcha valyutaning respublikaga kirib kelishi hisobiga o‘zbek so‘miga ijobiy ta’sir ko‘rsatishi mumkin. Rossiya O‘zbekistonning ikkinchi yirik tashqi savdo hamkori bo‘lib, shu bilan birga asosiy eksport bozori hisoblanadi. O‘tgan yili mehnat muhojirlarining pul o‘tkazmalari deyarli 89%i (11,5 mlrd) Rossiyadan kelgan.
Shunday qilib, rublning kuchli kursi O‘zbekiston mahsulotlarining Rossiyadagi narxini arzonlashtirishga, shuningdek, mehnat muhojirlarining xalqaro pul o‘tkazmalarini dollar hisobida ko‘paytirishga sabab bo‘lmoqda.
Yaqin kelajakda umumiy qiymati qariyb $1,5 mlrd bo‘lgan suveren yevrobondlarning chiqarilishi va oltinning rekord darajada qimmatlashishi fonida valyuta intervensiyalari dollar kursiga ijobiy ta’sir ko‘rsatishi mumkin, uning kotirovkalari bir unsiya uchun $3000ga yaqinlashdi.

По итогам двух месяцев 2025 года узбекский незначительно укрепился к американскому доллару, следует из данных ЦБ, которые изучил Spot.
В феврале нацвалюта неожиданно укрепилась к доллару на 79,64 сумов или на 0,61% — до 12 877,37 сумов. На протяжении первой половины месяца доллар плавно дорожал и 14 февраля впервые превысил психологическую отметку 13 тыс. сумов, установив новый рекорд. Однако во второй половине месяца сум отыграл падение, подорожав до уровня 20 декабря 2024 года.
В результате курс доллара во всех коммерческих банках опустился ниже 13 тыс. сумов. Дороже всего американскую валюту продают сразу семь банков — 12 950 сумов, а самый выгодный курс предлагают «Асакабанк» и «Пойтахт банк» — 12 860 сумов.
В 2024 году узбекский сум обесценился всего на 4,71% в относительном исчислении (или на 581,78 сумов в абсолютном выражении).
Среди причин подорожания узбекского сума могло послужить резкое укрепление российского рубля после возобновления диалога между РФ и США — в том числе по вопросу урегулирования вооруженного конфликта в Украине. На фоне контактов на высшем уровне, включая между президентами, у инвесторов улучшились ожидания возможного снятия санкций с РФ, что снизило риски по рублю. Например, Банк России снизил официальный курс доллара на 27 февраля ниже 86 рублей, ЦБ Узбекистана впервые с 20 июня 2024 года установил курс рубля выше 150 сумов.
Таким образом сильный рубль способствует удешевлению стоимости узбекистанкой продукции в Россию, а также увеличению международных отправлений трудовых мигрантов в долларовом эквиваленте.
В ближайшее время на курсе доллара положительно могут сказаться выпуск суверенных евробондов на общую сумму почти $1,5 млрд и валютные интервенции на фоне рекордного подорожания золота, котировки которого вплотную приблизились к $3 тыс. за унцию.