Prezidentning 5-martdagi farmoni bilan O‘zbekistonda ko‘chmas mulkni ommaviy baholash tizimi yaratiladi.
Hujjat bilan ko‘chmas mulk obyektlarining bozor narxiga yaqin bo‘lgan qiymatini aniqlashning yangi usullari va mexanizmlarini joriy etish va keng qo‘llash, aholi va tadbirkorlarning iqtisodiy aktivlari o‘sib borishi uchun qulay sharoit yaratishning asosiy maqsadlari belgilandi.
Mamlakatdagi mavjud 8 mlndan ortiq turar va noturar joylar, 7 mlnga yaqin yer uchastkalarining iqtisodiy aktiv sifatidagi qiymati aniqlanadi.
Ko‘chmas mulk obyektining soliq solish, oldi-sotdi qilish, garovga qo‘yish, jamoat ehtiyojlari uchun olib qo‘yish va boshqa holatlar uchun aniqlanadigan qiymati o‘zaro mutanosib bo‘lishini ta’minlash nazarda tutilgan.
Shu bilan birga, ko‘chmas mulk bozoriga oid ishonchli, to‘liq va davriy ravishda yangilanib boradigan axborot bazasini yaratish, soliq solishda adolatlilik tamoyilini kengaytirish rejalashtirilmoqda.
2025-yildan bosqichma-bosqich barcha ko‘chmas mulk obyektlari davriy ravishda ommaviy baholashdan o‘tkaziladi. Bu orqali ularning bozor narxiga yaqin bo‘lgan qiymati aniqlanadi.
Ommaviy baholash ishlari quyidagi bosqichlarda amalga oshiriladi:
- 2025−2026 yillarda — eksperiment tarzida Toshkentda;
- 2026−2027 yillarda — Nukus shahri va viloyatlar markazlarida;
- 2027-yil va undan keyingi yillarda — qolgan hududlarda.
Buning uchun Kadastr agentligi huzurida Ko‘chmas mulkni ommaviy baholash milliy markazi tashkil etiladi. Shu bilan birga, agentlik sohadagi maxsus vakolatli organdir. Iqtisodiyot va moliya vazirligi esa ommaviy baholash sohasida yagona davlat siyosatini amalga oshiradi.
Ommaviy baholash tizimini normativ-huquqiy va uslubiy jihatdan ta’minlash uchun “Ko‘chmas mulkni ommaviy baholash uslubiyoti” belgilangan tartibda tasdiqlanadi.
2026-yil oxirigacha Toshkent shahridagi tajriba asosida “Ko‘chmas mulkni ommaviy baholash to‘g‘risida"gi qonun loyihasi ishlab chiqiladi. Unda xorijiy tajriba hamda xalqaro ekspertlarning xulosa va tavsiyalari inobatga olinadi.
Joriy yilning 1-noyabrigacha ko‘chmas mulkni ommaviy baholash uslubiyotiga asosan “Ko‘chmas mulk bozori monitoringi” va “Ko‘chmas mulkni ommaviy baholash” avtomatlashtirilgan axborot tizimlari ishlab chiqiladi va amaliyotga joriy etiladi.
Avvalroq Markaziy bank 2024-yilda Toshkentda yer narxi va ijara to‘lovlari pasayganini qayd etgandi. Birlamchi uy-joy bozorida narxlar so‘mda 11,4% ga, ikkilamchi bozorda esa 6,3% ga oshdi.

Шавкат Мирзиёев подписал указ о внедрении системы массовой оценки недвижимости. Документ опубликован в базе Lex.uz.
Новая система преследует цель приблизить кадастровую стоимость недвижимости к рыночной цене. Ожидается, что она позволит установить ценность более 8 млн жилых и нежилых помещений, а также 7 млн земельных участков в Узбекистане, как экономических активов.
Внедрение новой системы призвано обеспечить «принцип справедливости» при налогообложении. Кроме того, за ее счет планируется создать максимально полную базу данных рынка недвижимости.
Массовая оценка недвижимости в 2025—2026 году пройдет на экспериментальной основе в Ташкенте. С 2026 года также стартуют работы в Нукусе и областных центрах, а с 2027 года — на других территориях.
Для проведения массовой оценки при Агентстве по кадастру создается специализированный национальный центр. В его основные задачи войдут:
• выявление стоимости объектов, приближенной к рыночной;
• создание, ведение и обновление базы данных массовой оценки, внесение в нее результатов без отдельного обращения и взимания платы;
• мониторинг и анализ рынка недвижимости на основе данных, связанных с массовой оценкой.
Заниматься организацией системы массовой оценки и утверждать ее результаты будет Кадастровое агентство. Также ему поручается внесение предложений по регулированию процесса оценки и совершенствованию его методики.
Минэкономфину совместно с Кадастровым агентством поручено разработать автоматизированную систему «Массовая оценка недвижимости». Также планируется запустить систему мониторинга рынка недвижимости, сбора, обработки и анализа связанных с ним данных.
К 1 декабря поручено внести предложения о снижении налоговых ставок и переустановлении баз налогообложения по земельному и имущественному налогу по объектам имущества и участкам, прошедшим массовую оценку.
Кроме того, до конца 2026 года ставится задача разработать и внести в Кабмин проект закона о массовой оценке недвижимости. При его создании должны учитываться результаты эксперимента в Ташкенте, зарубежный опыт и рекомендации экспертов.
Ранее Spot писал, что по данным ЦБ в 2024 году цены на землю и арендные платежи в Ташкенте снизились.